Son Haberler

Volkswagen’a derin soruşturma

Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticisi Volkswagen’in dizel motorlu araçların emisyon ölçümlerinde yolsuzluk yaptığına yönelik soruşturmanın kapsamı genişliyor.

Alman ve Fransız savcılar Volkswagen tarihinin en büyük skandalı olan emisyon yolsuzluğunda soruşturmayı derinleştirdi. Fransa’nın başkenti Paris’te Sulh Hukuk Mahkemesi, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla Volkswagen hakkında resmi soruşturma başlattı. Ön soruşturmasına geçtiğimiz yıl  başlanan dosyanın resmi soruşturmasında 3 sulh hukuk savcısının atandığı bildirildi.

İncelenen şirket çalışan sayısı 17’e çıktı

Öte yandan Alman savcılar dizel motorlu araçlardaki emisyon ölçümlerindeki yolsuzluk soruşturması kapsamında inceledikleri şirket çalışanı sayısını altıdan 17’ye çıkardığını bildirdi.  Aşağı Saksonya Braunschweig Mahkemesi Savcısı Klaus Ziehe soruşturmaya ilişikin yaptığı açıklamada incelenen şirket çalışanları arasında Volkswagen’in eski ve yeni yönetim kurulundan hiç kimsenin bulunmadığını söyledi.

VW’den yapılan açıklamada dünya genelinde 11 milyon araçta emisyon ölçümlerini manipüle eden cihazın olduğu belirtilmişti.

Allianz, VW aleyhinde dava açmayı düşünüyor

Bu arada Reuters haber ajansı ile Financial Times gazetesi Alman sigorta devi Allianz Global İnstors’ın hisselerindeki düşüş nedeniyle VW aleyhinde dava açmaya çok yakın olduğunu yazdı.

Geçtiğimiz ocak ayında ABD Adalet Bakanlığı VW aleyhinde dava açmıştı.

VW’den açıklama

AFP’ye konuşan Volkswagen Sözcüsü Jeannine Ginivan, ” Daha öncede belirttiğimiz üzere Wolswagen şirketi olarak devam eden soruşturmalar hakkında yorum yapmayacağız. Müşterilerimiz ve bayilerimizin güvenini tekrar kazanmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bu kapsamda ilgili tüm hükümet kurum ve kuruluşlarıyla ortak çalışacağımız bildirmek istiyorum.” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası