Son Haberler

Almanya’dan rekor bütçe

Almanya’da parlamento 2019 yılının taslak bütçesine onay verdi. Geçen yıla oranla 13 milyar euroluk bir artışla Almanya’nın bütçesinin 356 milyar 400 milyon euroya çıkarılmasına karar verildi.

 

Almanya’da parlamento 2019 yılının taslak bütçesine onay verdi. Alman hükümeti, geçen yıla kıyasla 13 milyar euro daha fazla harcayacak.  Üç gün süren hararetli tartışmaların ardından yeni bütçe, 248’e karşı 366 oyla meclisten onay aldı. Bütçeye göre, Alman hükûmeti, gelecek yıl 356,4 milyar euro harcama yapmayı planlıyor. Söz konusu rakam, 2018’e göre 13 milyar euro daha fazla harcama anlamına geliyor. Bütçede en fazla pay 145,3 milyar euro ile emeklilik ve sosyal ödemeler için ayrıldı.

Yüksek vergi gelirleri sayesinde Almanya’da hükümet, gelecek yıl da borçlanmaya gitmeden yılı kapatmak istiyor. Almanya, “kara sıfır” olarak adlandırdığı bu stratejiyi altı yıldır izliyor.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel liderliğindeki koalisyon 2019 yılında savunma, araştırma yardımları ve sosyal harcamalarını artırmayı planlıyor.

Bütçe kapsamında ailelere 10 euro daha fazla çocuk yardımı verilmesi hedefleniyor. Şu an ailelere sahip oldukları çocuk sayısına bağlı olarak ayda 194-200 euro ödeme yapılıyor.

Savunma harcamaları 43 milyar euroya çıkıyor

Yeni bütçe, sağlık sigortası katkı payının düşürülmesi ve emeklilik ödemesinin artırılmasını da öngörüyor. Ayrıca, enflasyonun finansmanı için vergi dilimlerinde değişiklikler yapılması hedefleniyor.

2019 yılı için savunma harcamalarını da artırarak 43,2 milyar euroya çıkaran hükûmet, ayrıca gelişmekte olan ülkelere yaptığı kalkınma yardımlarında da artış öngördü.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz Almanya’nın doğusundaki eyaletlerin kalkınması için birleşmeden sonra yürürlüğe koyulan dayanışma vergisini tamamen kaldırma çağrılarına karşı çıktı. Scholz bu vergiden vazgeçmenin 10 milyar euroluk gelir kaybına neden olacağına dikkat çekti. Almanya’da koalisyon hükümeti, vergi ödeyenlerin yüzde 90’ı için dayanışma vergisini kaldırmak için anlaşmıştı.

Almanya’nın yeni bütçesine yönelik eleştirilerin başında iklim değişikliği ile mücadele konusu geliyor. Yeşiller partisi bütçenin iklim koruma önlemleri konusunda yetersiz olduğunu savunuyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası