Son Haberler

Avustralya’da yeni bir hayat kurmanın cazip tarafları ve zorlukları

-Avustralya’da yaşamak istiyorsanız bu ülkenin cazip taraflarını ve zorluklarını bilmeniz gerekir. Tertemiz havaya, doğaya sahip olan Avustralya, güvenli bir ülke. Bu  önemli bir avantaj. Yüksek kaliteli eğitimi ve sağlık hizmetleri, geniş ve çeşitli iş imkanları da öncelikli bir tercih sebebi. Sakinliği sevenler için hoş bir ülke. Yüksek yaşam standartlarıyla öne çıkan, güzel ve temiz şehirleri olan bir ülke.

-Hem Asyalı hem de Avrupalı pek çok farklı etnik kimliği bir arada tutan bir ülke. Dünyanın pek çok büyük şehrinde var olan trafik sorunu olmayan ve ulaşımı kolay şehirler de önemli bir cazibe noktası. Rahat yaşamayı sevenler için farklı tatil seçenekleri, güzel plajlar ve doğal alanlar onları bekliyorsa hemen bavulları hazırlayın. İşte bu özellikler Avustralya’nın farkındalığı olan nitelikleri. 

-Avustralya uzak bir ülke, çok uzak bir yer… Sadece Türkiye’ye değil, neredeyse bütün ülkeler için uzak. En yakın ülke olan Yeni Zelanda’ya ulaşmak bile uçakla iki saatten fazla sürüyor. Avustralya, tercih edildiğinde aile ve arkadaşlarınız artık rahatlıkla ulaşılamayacak bir yerde kalacaktır. Zaten bu sebeplerle pandemi öncesi verilere göre ancak 9 milyon civarında turist gelebiliyordu. 

-Avustralya’da genel yaşam veya günlük ihtiyaçların maliyeti epey yüksek. Eğer vasıflı biri değilseniz iş bolluğuna rağmen zorluk yaşayabilirsiniz. Güney yarım kürede olduğunuzu unutmayın, haliyle iklim ve mevsim farkındalıkları da garip gelebilir. Avustralya’da geçerli dil İngilizce. Dil öğrenmede zorluk yaşayanlar için burası cazip bir seçenek olmayabilir. Çok kültürlü bir ortamdan hoşlanmıyorsanız zorluk çekebilirsiniz.

-Avustralya’da sağlık harcamaları için ek bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Avustralya’ya hangi amaçla olursa olsun, vize konusunda zorluk yaşayacağınızı da unutmayın. Avustralya, yine de dünyada göç politikasını uzun yıllardır sürdüren ve devam ettiren bir kaç ülkeden biri. İyi niyetli her turistlere, yatırımcılara ve yaşamak için burayı tercih edeceklere Avustralya yönetimleri duyarlılık gösteriyor, ülkelerine gelmelerini arzu ediyor. 

-Avustralya’da yaşamak için birçok yasal ve yönetsel prosedürleri karşılamanız gerekiyor. Bunun için ilk adım olarak, doğru vize türünü seçmelisiniz. Finansal kaynaklarınızın olması gerekir. Önceden bir iş teklifi almak, sınavları geçerek mesleki konulara yetkili olmak veya özellikle yatırımcılar için özel vize programlarından yararlanma imkanları sunuluyor. Yerel hukuka ve kurallara uymanız, kültürel farklılıklara saygı göstermeniz şart.

-Avustralya’da girişimciler için çok fazla cazip seçenekler var… Hükümet, girişimciler için birçok teşvik programları sunuyor. Önceden bir iş fikri olsa bile, Avustralya’da girişimcilik yapmak için araştırmalar yapmak ve destek almak için doğru kaynakları bulmanız önemlidir. Deneyimli biri veya hükümetin kaynaklarından gerekli bilgilere ve formlara online olarak ulaşabilirsiniz. 

-Avustralya Hükümeti, girişimcilik ve inovasyon alanlarında yatırım yapmak isteyenlere teşvikler sunuyor. Bunlardan bazıları şunlar: Federal Teknoloji Ödülü, AR-GE Teşvikleri. Yatırım teşviklerine dair fonlar var: Yatırımcı Teşvik Fonu, KOBİ Teşvikleri, İşletme Eğitimi Programı, Vize Desteği gibi… Ada ülke olması sebebiyle, Avustralya dış ticaretinde güçlü ilişkiler oluşturmak istiyor

Bumerang, kanguru, koala deyince hangi ülke akla gelir?

Bir ülkeyi farklı kılan özellik ne kadar çok ise onun cazibesini de o derece artırır, algısını yükseltir. Avustralya için bu özellikler pek çok ülkeden daha fazladır. Cazibesi, algısı bir yana, Avustralya’ya veya başka bir ülkeye turist olarak ziyaret etmek, ticaret yapmak, yatırım yapmak veya oralarda yaşamak için tüm bu değerleri gözden geçirmek gerek.

Avustralya’ya ilk kez 80’li yıllarda gelmiş ve burada uzun süre yaşamıştım. Son üç aydır da buradayım. Avustralya’ya ilgi duyanlarla farklılıkları paylaşmak istiyorum.

Malum, Çanakkale Savaşı hepimiz için önemli bir tarihi dönemeçtir. Türkler, Avustralyalılar ile ilk kez bu savaşta karşı karşıya geldi. İngilizlerin yönetiminde olan Anzak askerleri yani Avustralya ve Yeni Zelanda ve İngiltere’nin tüm Sömürgelerinden topladığı askeri birlikleri savaşmak için Türkiye’ye  getirildi. Benim Avustralya’da yaşadığım dönemde, Anzak anma günü 70.ve 75. yılları için çeşitli organizasyonlar da ve Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulundum. Yıllar sonra DEİK dış ekonomik ilişkiler kurulunda İş konseyi Başkanlığı yaptım ve iki ülkenin birbiriyle daha fazla ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirmesine katkı sağladığımı düşünüyorum.

AVUSTRALYA’DA YAŞAMANIN CAZİP YÖNLERİ

Ekonomisi, potansiyeli ve yatırım fırsatlarına gelmeden önce ülkeyi zihninizde bir yere yerleştirmelisiniz. Avustralya’da yaşamanın önce cazip taraflarını sunayım, ardından da burada yaşamayı tercih etmek için zorluklarına kısaca değineyim:

Evet, güzel tertemiz havaya, doğaya sahip ve güvenli olması önemli bir avantaj. Yüksek kaliteli eğitim ve sağlık hizmetleri alınması ile geniş ve çeşitli iş imkanlarının sunulması da öncelikli bir tercih sebebi. Sakinliği sevenler için hoş ve sosyal bir toplumda yaşama ortamı da öncelikle ele alınmalıdır. Dahası yüksek yaşam standartlarına sahip güzel ve temiz şehirlere de ilgi duyarız. Hem Asyalı hem de Avrupalı pek çok farklı etnik kimliği bir arada tutan bir ülkeden bahsediyorum. Dünyanın pek çok büyük şehrinde var olan trafik sorunu olmayan ve ulaşımı kolay şehirler de önemli bir cazibe noktasıdır. Rahat yaşamayı sevenler için de farklı tatil seçenekleri, güzel plajlar ve doğal alanlar onları bekliyorsa hemen bavulları hazırlayın. İşte bu özellikler Avustralya’nın farkındalığı olan nitelikleridir.

AVUSTRALYA’DA YAŞAMANIN ZORLUKLARI…

Haliyle hiç bir şeyin tanımı ile deneyimi aynı değildir. Özellikle söyleyeceğim yaşam zorluklarını söyleyince bir kere daha düşünmeyi isteyeceksiniz.

Uzak bir ülke, çok uzak bir yer… Sadece Türkiye’ye değil, neredeyse bütün ülkeler için uzak. En yakın ülke olan Yeni Zelanda’ya ulaşmak bile uçakla iki saatten fazla sürüyor. Avustralya, tercih edildiğinde aile ve arkadaşlarınız artık rahatlıkla ulaşılamayacak bir yerde kalacaktır. Zaten bu sebeplerle pandemi öncesi verilere göre ancak 9 milyon civarında turist gelebiliyordu.

AVUSTRALYA’DA YAŞAMANIN MALİYETİ YÜKSEK

Yüksek standartlar yüksek bedeller ister. Avustralya’da genel yaşam veya günlük ihtiyaçların yüksek maliyeti oluyor. Eğer vasıflı biri değilseniz iş bolluğuna rağmen zorluk yaşayabilirsiniz. Güney yarım kürede olduğunuzu unutmayın, haliyle iklim ve mevsim farkındalıkları da garip gelebilir. Avustralya’da geçerli dil İngilizce olup, dil öğrenmede zorluk yaşayanlar için burası cazip bir seçenek olmayabilir. Çok kültürlü bir ortamdan hoşlanmayanlar için kültürel farklılıkları hatırlamalarını istiyorum. Sağlık harcamaları için ek bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Haliyle, Avustralya’ya hangi amaçla olursa olsun, vize konusunda zorluk yaşayacağınızı da unutmayın. Avustralya, yine de dünyada göç politikasını uzun yıllardır sürdüren ve devam ettiren bir kaç ülkeden biridir. İyi niyetli her turist, yatırımcı ve yaşamak için burayı tercih edeceklere Avustralya yönetimleri duyarlılık gösteriyor, ülkelerine gelmelerini arzu ediyor.

AVUSTRALYA’DA YAŞAMAYA KARAR VERDİYSENİZ, POTANSİYEL RİSKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN…
Dünya genelinde güvenlik sorunları artıyor, deglobalizsyon etkisi daha fazla kendini hissettiriyor, yüksek enflasyon günlük hayatı daha fazla etkiliyor, istihdam imkanları daralıyor, yüksek teknoloji ülkelerin yeniden yapılanmasında zorunlu kılıyor… Bu şartlarda güvenli, stabil ve refah seviyesi yüksek bir ülke olan Avustralya’nın bile bu gelişmelerden etkilenmemesi mümkün görünmüyor. Bu nedenle, Avustralya’da yaşamak için karar verirken, mevcut ekonomik ve güvenlik durumunu dikkatli bir şekilde değerlendirmek ve gelecekteki potansiyel riskleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Yani konuya uzun vadeli bakılmasında fayda görüyorum.

Avustralya, dünya genelinde çekici bir yerdir. Birçok yabancı, yaşamak, çalışmak veya eğitim almak amacıyla Avustralya’ya gitmek istiyor. Ne yazık ki Türkiye’den bu alanda yeterli talep olduğunu görmedim. Yukarıda, bu ülkede yaşamak için gerekli birkaç konuya değinmiştim, onları biraz açmak istiyorum.

AVUSTRALYA’DA YAŞAMAK İÇİN GEREKEN YASAL VE YÖNETSEL PROSEDÜRLER

Öncelikle, Avustralya’da yaşamak için birçok yasal ve yönetsel prosedürleri karşılamak gerekiyor.

 1. Doğru vize türümü seçmelisiniz

Avustralya’ya gitmek için ilk adım olarak, doğru vize türünü seçmelisiniz. Çalışma, eğitim, turistik veya yatırım amacı gibi farklı amaçlar için farklı vize türleri mevcut. Vize orada bulunduğunuz ve kurduğunuz ilişkilerde kolaylık sağlayacaktır.

 1. Finansal kaynaklarınızın olması gerekir

Avustralya’da yaşamak için gerekli olan finansal kaynaklarınızın var olması gerekir. Ödeme yapabileceğiniz bir yerleşim yeri, ulaşım, sağlık sigortası ve diğer giderleri karşılamak için yeterli imkanlarınız olmalıdır.

 1. İş fırsatları için çeşitli yollar var

Avustralya’da iş bulmak için çeşitli yollar var. Öncelikle, önceden bir iş teklifi almak, sınavları geçerek mesleki konulara yetkili olmak veya özellikle yatırımcılar için özel vize programlarından yararlanma imkanları sunuluyor.

 1. Kültürel adaptasyona hazır olmanız gerekir

Avustralya’da tahmin ettiğinizden daha fazla etnik kimlikle karşılaşmak zorunda kalacaksınız. Bu, yerel hukuk ve kurallara uymak, kültürel farklılıklara saygı göstermek ve yerel toplumla iletişim kurmak gibi durumlara hazır olmanız anlamına geliyor.

 1. Girişimcilikte çok cazip seçenekler var

Avustralya’da girişimciler için çok fazla cazip seçenekler var… Hükümet, girişimciler için birçok teşvik programları sunuyor. Önceden bir iş fikri olsa bile, Avustralya’da girişimcilik yapmak için araştırmalar yapmak ve destek almak için doğru kaynakları bulmanız önemlidir. Deneyimli biri veya hükümetin kaynaklarından gerekli bilgilere ve formlara online olarak ulaşabilirsiniz.

 YANGINLAR SEBEBİYLE ORMANLAŞTIRMA VE ÇEVRE YATIRIMLARI HIZ KAZANDI
İklim değişikliği, her ülke için farklı sonuçlar doğuran yıkıcı bir dalgadır. Avustralya için de öyle… Bazı bölgelerde su kaynaklarının azalması sebebiyle, yaz aylarında araç yıkamak bile yasak, bir de ünlü yangınları da unutmayalım. Ancak su tüketimine yönelik ve yangınlara yönelik yeni tedbirler alınıyor ve başarılı sonuçlar da elde ediliyor. Bu riskler iki fırsat doğurdu: Avustralya’da su tasarrufu teknolojilerine yönelik yatırımlar arttı ve yangınlar sebebiyle de ormanlaştırma ve çevre yatırımları hız kazandı.

EYALETLER, GİRİŞİMCİLERİ VE START-UP’LARI ÇEKMEK İÇİN YARIŞIYOR

Teknoloji deyince yatırımcıları ve start-up’ları unutmayalım. Bu alanda sadece ülkeler rekabet içinde değil, pek çok ülkede eyaletler ve şehirler de girişimcileri ve start-up’ları çekmek için birbiriyle yarışıyor. Avustralya Hükümeti de göçmen ve yabancı yerleşimciler için birçok farklı yerleşim ve iş bölgeleri oluşturmuş. Özellikle beş büyük şehirde bunu daha çok görebilirsiniz. Sydney’de, “Sydney Start-up Hub” adlı bir girişimcilik merkezi bulunuyor. Bu merkez, girişimciler için ofis alanları, eğitim programları, mentorluk ve finansman fırsatları gibi hizmetler sunuyor. Bunun bir benzeri de Melbourne’da, “York Butter Factory” ve “Inspire9” gibi girişimcilik merkezleri olarak kendini gösteriyor. Ayrıca, Avustralya genelinde, “StartupAUS” ve “Startup Victoria” gibi girişimcilik odaklı kuruluşlar da bulunuyor. Bunlar ünlü Silikon Vadisi benzeri ortamlar sağlıyor. Ancak, kişiye göre farklılıkları olan şehirler de var. Mesela Avustralya’nın kuzeyinde yer alan Darwin şehri de yabancılar için ideal bir yaşam ve iş şehri olabilir. Tropikal bir iklime sahip olan Darwin’de güzel plajlar, doğal alanlar ve çeşitli kültürel aktiviteler var.  Ayrıca, Darwin’in önemli bir ticaret merkezi olması nedeniyle, iş fırsatları da bulabilirsiniz. Önemli bir enerji, ticaret ve turizm merkezidir. Ülkenin kuzeyinde olması yönüyle Güney Asya ve Pasifik ülkeleriyle de daha kolay ulaşım konumundadır. Bu yönüyle ülke değil, şehir seçmek daha doğru bir hedef olabilir.

 

AVUSTRALYA HÜKÜMETİ’NİN YATIRIMCILARA SUNDUĞU TEŞVİKLER

Avustralya hükümeti, girişimcilik ve inovasyon alanlarında yatırım yapmak isteyenlere teşvikler sunuyor. Bazılarına kısaca değinmekte fayda var:

 1. Federal Teknoloji Ödülü.
 2. AR-GE Teşvikleri.
 3. Yatırım Teşviklerine dair fonlar bulunuyor. Yatırımcı Teşvik Fonu, KOBİ Teşvikleri, İşletme Eğitimi Programı, Vize Desteği gibi…

Ada ülke olması sebebiyle, Avustralya dış ticaretinde güçlü ilişkiler oluşturmak istiyor. Maalesef Avustralya’nın dış ticaretinde Türkiye ilk 10 ülke arasına giremiyor. İlk 10 ülke arasında Çin, Japonya, ABD, Güney Kore, İngiltere, Singapur, Malezya, Hindistan, Tayvan ve Hong Kong olduğunu hatırlatayım.

TÜRKİYE’NİN AVUSTRALYA’YA İHRACATI 1 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Son yıllarda Avustralya’dan Türkiye’ye ihracat rakamı 2 milyara yaklaşırken, Türkiye’nin ihracatı ancak 1 milyar dolara ulaştı. Türkiye tekstil, otomotiv, makine ve ekipmanları, tarım ve gıda ürünleri ihraç ederken, Avustralya’dan maden, tarım ürünleri, endüstriyel malzemen, makine ve ekipmanları, kimyasallar ve petrokimya ürünleri ithal ediyor.

AVUSTRALYA, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ MADENCİLİK VE ET TEDARİKÇİ ÜLKELERİNDEN BİRİ

Avustralya, dünyanın en önemli madencilik ülkelerinden biri olmasının yanı sıra, tarım alanlarına sahip olmasıyla da dünyanın en büyük et tedarikçilerinden biri durumunda. Altın, gümüş, maden cevheri, petrokimya ürünleri, et ürünleri, süt ürünleri ihracatında güçlü bir konumda. Dünyaca ünlü firmaları arasında da Rio Tinto, BHB gibi maden şirketlerinin olması bir sebebi bu kaynaklarıdır. Son dönemde çok gündemde olan ve yüksek teknoloji cihazları ile elektrikli otomobiller için vazgeçilmez nitelikteki nadir elementler yönünden de Avustralya dünyanın sayılı ülkelerinden biridir.

SİNEMA, SPOR, SÖRF, YABAN HAYATI İLGİ ALANINIZDA İSE AVUSTRALYA TAM SİZE GÖRE BİR ÜLKE
Bu yazıyı yazdığım günlerde, Melbourne’de tenisin en büyük organizasyonlarından biri olan Australia Open devam ediyordu. Avustralya’nın son dönemde spor ve sinema alanında öne çıkan nitelikleri var. Sporun pek çok branşında kendinden olumlu şekilde bahsettiriyor. Vizyondaki filmlerin ünlü oyuncuları arasında pek çok Avustralyalı da yer alıyor. Film güçlü bir endüstri haline geldi. Dünyanın en büyük gazeteler grubunu yöneten Rupert Murdoch da Avustralyalı’dır. Bunun ardında Avustralya devletinin vizyonu olduğunu düşünebilirim. Spor ve sinemanın girişimcilerin ilgi alanında olmasını isterim.

Sinema ve spor bir yana okyanusa dalmayı, sörf yapmayı, yaban hayatı ile ilgilenmek gibi bir hobiniz varsa, Avustralya tam sizin için bir ülkedir.

İş hayatında risk ve zorluklar arttığı oranda fırsat ve kazançlar artmaktadır. Gençliğiniz için girişim alanları, yaşlılığınız için huzur ve sükunet arıyorsanız Avustralya’yı güçlü bir seçenek olarak göz önünde bulun bulundurunuz.

Zuhal Mansfield

TMG Dış Tic Sanayi ve Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı

mansfield@turcomoney.com

 

1 Yorum

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Mahsum
  12 Mart 2024 06:07 - Reply

  Zuhal hanım bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler
  Avustralya yaşamı ancak bu kadar mükemmel anlatılırdı👌

 • Site Haritası