Son Haberler

“Buğday ithal ediyoruz çünkü…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 48. Muhtarlar Toplantısı’nda muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefeti sert sözlerle eleştirdi. “Ekonomi yeniden toparlanmaya başlayınca bu defa meseleyi başka tarafa çekmeye başladılar. Neymiş? Türkiye buğday ithal ediyormuş. Buğday ithalatını ihracat için yapıyoruz” dedi.

Buğday ithalatı tartışmaları üzerinden Kılıçdaroğlu’na yüklenen Erdoğan şu açıklamaları yaptı:

“Çarpık muhalefet anlayışına sahip olmak ülkemizin en büyük kaybıdır. Dikkat ediniz bu sıkıntıların çözümü için kayda değer hiçbir fikir ürettikleri vaki değildir. Reçete diye söyledikleri sözlerin de ne ekonomik ne ticari olarak hiçbir değeri yoktur. Şimdi ekonomi yeniden toparlanmaya başlayınca bu defa meseleyi başka tarafa çekmeye başladılar. Neymiş? Türkiye buğday ithal ediyormuş. Ya dürüst ol be, artık bıktık senin yalanlarından. Bunu duyan da milletin fırınların önünde kuyruk olduğunu sanacak. Halbuki Türkiye yılda ortalama 21 milyon ton buğday üreten, 19 milyon ton da buğday tüketen bir ülkedir. Ne kadar fark var? 2 milyon ton fark var. Bizim böyle bir sıkıntımız yok. Ha buğday ithalatımız yok mu? Var. Hem de oldukça yüksek miktarda var.

Üretimimiz tüketimimizi karşıladığına göre biz niye ithal ediyor olabiliriz? Onu da size söyleyeyim. Tabii ki un, makarna, bisküvi, irmik, bulgur gibi maddelere dönüştürüp dışarıya satmak üzere ithal ediyoruz. Buna ne deriz? ‘İhraca dayalı ithal’ denir bay Kemal. Yoksa bizim ürettiğimiz, hamd olsun tükettiğimizi rahatlıkla karşılıyor. Bu yıl olumsuz hava şartları nedeniyle ekmeklik kaliteli buğday ve arpada spekülatif dalgalanmalarla mücadele için yetkilendirme yaptım.

“DÖVİZ VE FAİZDE SÜREKLİ AŞAĞIYA GİDİŞ VAR”

Türkiye, 3 küresel proje ile dünya gündeminde yerini almıştır. Bunlardan biri Star Rafineri’nin devreye girmesidir. Petrol ihracatında bize 1.5 milyar tasarruf sağlayacak. Ardından Cumhuriyetimizin 95’inci yılına armağan olan İstanbul Havalimanı’mızı açık. Bundan da rahatsız. Ama gün ola, harman ola o havaalanına inecek. Yılda 200 milyon kapasiteye ulaşacak. Bundan rahatsız. Ben yapamadım, bunlar da yapamasın diye düşünüyor. Avrasya Tüneli’nden de geç, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden de geç, Osmangazi Köprüsü’nden de geç. Biz ayrım yapmıyoruz, herkes için yaptık. Dostum Putin ile Türk Akımı projesinin açılışında bir araya geldik. Döviz ve faizde sürekli aşağıya gidiş var.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası