Son Haberler

Commerzbank’tan yılsonu dolar tahmini

Commerzbank 2016 sonunda dolar kurunun kademeli olarak artış kaydedeceğini ve yıl sonunda 3,25 seviyesine çıkacağını tahmin etti. 

Commerzbank Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose notunda Türkiye’de Ak Parti‘nin, yeni bir seçimle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi’ni parlamento dışında bırakabileceği konusunda bir yaklaşımla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Ekonomist Ghose iç siyaset dolayısıyla güvendeki istikrarsızlığa dikkat çekerken, enflasyon verilerinde olumlu sinyallerin alınması ile birlikte Türkiye’de büyümeyi sağlamak için makro ihtiyati tedbirlerde, kredi koşullarında gevşeme olabileceğine vurgu yaptı.

Bu değerlendirmeler sonrasında Ghose dolar kurunda kademeli bir artış olabileceğini ifade ederken,dolar/TL‘nin de yıl sonunda 3,25 seviyesine geleceğini öngördü.

Cuma akşam saatlerinde Türk Lirası çok hızlı bir şekilde değer kaybetti. Güne 2,9280 seviyelerinde başlayan dolar/TL ise arka arka gelen haberlerin ardından akşam saatlerinde 2,99’u aştı.

Dolar kurundaki yukarı yönlü sert hareket Fitch’in Türkiye ile ilgili değerlendirmesinden önce geldi. Uluslarası derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu “BBB -” görünümünü ise “durağan” olarak teyit etmişti. Fitch değerlendirmesinde 2015 yılındaki 2 parlamento seçimine rağmen mali disiplinin güçlü kaldığını belirtirken seçim vaatlerinin Türkiye’nin mali pozisyonunu kötüleştirmesini beklediklerini kaydetmişti.

Commerzbank ile birlikte bu hafta Morgan Stanley ve ING de dolar kuru ile ilgili tahminlerini paylaştı. Türk lirasında zayıflığın devam edeceği görüşünü koruyan Morgan Stanley de dolar/TL tahminini 2016 için 3,25 seviyesinde tuttu.

ING Küresel Strateji Direktörü Chris Turner ise dolar/TL 3.10 tahmininde bulundu.

Nomura ise Türk Lirası için stabilizasyon döneminin başladığına dikkat çekti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası