Son Haberler

Dolar 3.53’ün üzerinde açıldı

Dolar/TL doların global bazda güçlü seyri ve iç riskler nedeniyle algının bozulması sonucu cuma günü 3.60 ile tarihi zirveyi görmüştü.

Dün piyasaların kapanış saatlerinde 3.5375/3.5390 seviyesinde olan dolar/TL’de bu sabah ilk işlemler 2.5330/3.5375 seviyesinde. Dün aynı saatte 3.6618/3.6637 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.6617/3.6661, 3.7862/3.7883 seviyesinde olan euro/TL ise 3.7948/3.7993 seviyesinde bulunuyor.

EKK bekleniyor

Cuma günü toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) alınan kararlar önemle bekleniyor olacak. EKK bankacılık, reel sektör ve iş piyasasına dönük bazı tedbirler almayı kararlaştırırken, bu tedbirlerin Perşembe günü kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu. Çankaya Köşkü’nde Cuma gecesi Yıldırım başkanlığında düzenlenen ve ilgili bakanlar ve üst düzey bürokratların katıldığı EKK toplantısı TL’deki sert değer kayıpları ardından piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Alınan kararların Perşembe günü açıklanması planlanıyor. Bir bankacı, “Başkan’ın gelişmelere dair değerlendirmeleri merak ediliyor. Her ne kadar TCMB’nin aldığı likidite önlemleri ve zorunlu karşılık oranlarında yaptığı değişiklikler ile üst banttaki faiz artırımı olumlu karşılansa da TL’nin değer kaybını önlemeye yeterli olamadı. Piyasada bunun için anlamlı faiz artırımları yapılması gerektiği düşünceleri yer bulmaya başladı. Dolayısıyla faiz artırım dışındaki önlemlerin etkisinin geçici olabileceği kaygıları var” dedi. Asya borsaları, yatırımcıların İtalya’da anayasa değişikliklerinin öngörüldüğü referandumdan hayır oyu çıkmasının ardından yaşanan satışların aşırıya kaçtığı düşünceleri ve ABD’den gelen sağlam ekonomik verilerle iki haftanın en büyük artışını gerçekleştirirken, euro da yatay seyre geçti. Hizmet sektörü aktivite rakamları Kasım ayında ABD’nin son bir yılda gördüğü en yüksek seviyeye çıkarken, üretimdeki artış istihdama da yansıdı. ABD ekonomisindeki bu gelişmelerle beraber CME Group FedWatch verilerine göre işlemciler önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısından çeyrek baz puan ile 0.50-0.75 baz puan aralığında bir faiz artışına yüzde 93 şans veriyor.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası