Son Haberler

Döviz talebi gücünü koruyor

Bankalardaki döviz mevduatı geçtiğimiz hafta 2,9 milyar dolar artarak, rekor seviye olan 258 milyar dolara yükseldi

Bankalardaki döviz mevduatı artışı geçtiğimiz hafta da sürdü. BDDK’nın günlük verilerine göre bankalardaki toplam döviz mevduatı 18 Aralık’ta biten haftada 2,9 milyar dolar artarak 258 milyar dolara yükseldi. Artışın 1,4 milyar dolarlık kısmı gerçek kişilerden kaynaklandı.

Böylece ekonomi yönetimindeki normalleşme adımlarının geldiği dönemdeki döviz mevduatı artışı devam etmiş oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 16 Aralık’ta düzenlenen “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” toplantısında “Merkez Bankası olarak fiyat istikrarı hedefini sağlama hususunda gösterdiğimiz kararlı tutum ve güçlü politika duruşu neticesinde de özellikle risk primlerinin aşağı gelmesini ve özellikle de fiyat istikrarı ve enflasyonun düşüşünü gören vatandaşlarımızın ters para ikamesi, ters dolarizasyonu başlatmalarını bekliyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Bununla birlikte Ekim sonundan 18 Aralık’a kadar geçen süreçte toplam döviz mevduatları 13 milyar doların üzerinde yükseliş kaydetti. Bu artışın önemli kısmı gerçek kişilerin döviz talebinden oluştu.

BDDK’nın günlük verileri bankacılık sektörü için konsolide olarak yayımlanıyor. Merkez Bankası’nın her perşembe günü açıkladığı verilerden farklı olarak yurtiçi ve yurtdışı yerleşik ayrımı bulunmuyor. Bundan kaynaklı olarak toplam rakam değişiklik gösterse de iki veri arasındaki ana eğilim birbiriyle uyumlu seyrediyor.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası