Son Haberler

Erik fiyatları cep yakıyor

TÜRKİYE’deki erik üretiminin yüzde 40’ının yapıldığı Mersin’in Silifke İlçesi’nde, örtü altında yetiştirilen turfanda yeşil erik, kilosu 70 liradan, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere gönderiliyor.
Silifke Erik Üreticileri Birliği Kurucu Başkanı Mustafa Göktaş, bu yıl da örtü altında ilk erik hasadını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Türkiye’nin ilk eriğini piyasaya sunmanın gururunu yaşadıklarını belirten Göktaş, “Şu an çıkan erikler aşeren kadınların taleplerini karşılıyor, ama kısa zamanda hasat çoğalacaktır. İlçe genelinde açık alanda 8 bin ton ürün hasat etmeyi hedefliyoruz. Örtü altında ise 80- 100 ton arasında ürün rekoltesi bekliyoruz” dedi.

Eriği örtü altına almanın tamamen bir risk olduğunu belirten Göktaş şöyle konuştu:

“Dışarıda üretilen eriklerin verimi daha yüksek oluyor. Bu nedenle örtü altına almak çok büyük bir risk ama biz bu riski göze alıp bahçelerimizin bir kısmını örtü altına alıyoruz. Bu nedenle 45 gün gibi daha erken bir zamanda erik hasadı yapmış oluyoruz. Böylelikle biraz daha yüksek fiyattan satmayı hedefliyoruz. Bugün 20-25 civarında örtü altı bahçemiz var. Rekoltemiz de açık alana göre düşük ama deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz ile biraz daha artırıyoruz. En büyük avantajımız da bölgemize ekonomik katkısı. 15-20 gün erkene alınmakla birlikte, 25 gün olan erik sezonumuzu 45 güne çıkardık. Bu da bölge ekonomisine ve üreticilerimize önemli bir katkı sağlayacaktır. Eriğin fiyatını tamamen piyasa belirleyecek” dedi.

Öte yandan Atayurt Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Ali Türer Erik ise fiyatlarının ilk hasat günlerinde 300 TL’ye kadar çıktığını ancak şu an kilogram fiyatının 70 TL olduğunu belirterek, örtü altından yapılan hasattan açığa geçildiği zaman bu fiyatın daha alt seviyelere inebileceğini belirtti.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası