Son Haberler

“Hedefimiz ticareti 5 milyar dolara ulaştırmak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, “Ben inanıyorum ki artık uzun bir yolculuğa Türkiye- Özbekistan olarak bu anlaşmalarla çıkıyoruz. Atacağımız çok adımlar, yapacağımız çok işler var. İmzaladığımız ortak açıklamayla yüksek düzeyli stratejik iş birliği konseyi mekanizmasını ihdas etmeyi artık karar altına almış bulunuyoruz. Konseyin ilk toplantısını önümüzdeki dönemde inşallah Türkiye’de icra edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Özbekistan arasındaki iş birliğini ekonomiden savunma sanayine, eğitimden kültüre, çevreden enerjiye, tarımdan turizme her alanda daha da güçlendirmekte kararlı olduklarını bildirdi.

Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Köksaray’da düzenlenen ortak basın toplantısındaki sözlerine, gösterilen konukseverliğe teşekkür ederek başladı.

“Değerli kardeşim” ifadesini kullandığı Mirziyoyev ile önce ikili görüşme gerçekleştirdiklerini, ardından dar kapsamlı ve geniş kapsamlı heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde Türkiye ve Özbekistan arasındaki siyasi, ekonomik, askeri, ticari, kültürel, savunma sanayi konularının ele alındığını, bunlarla ilgili neler yapılabileceğinin görüşüldüğünü anlattı.

Erdoğan, bunların yanı sıra bölgesel ve küresel konuları da görüştüklerini bildirerek, Mirziyoyev’in geçen yıl ekim ayında ailece gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti kapsamında iki ülke arasındaki ilişkilerin “stratejik ortaklık” seviyesine çıkarıldığını anımsattı.

“ÖZBEKİSTAN İLE ÇOK UZUN BİR YOLCULUĞA ÇIKIYORUZ”

Bugünkü görüşmelerde stratejik ortaklığın alt yapısını güçlendirecek adımların atıldığını ifade eden Erdoğan, “Ortaklık bildirisiyle beraber 25 maddeden oluşan tüm anlaşmalar imzalanmış oldu” diye konuştu. Mirziyoyev’in “Bu masalarda biz bugüne kadar böyle anlaşmalar imzalamamıştık” sözlerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Ben inanıyorum ki artık uzun bir yolculuğa Türkiye- Özbekistan olarak bu anlaşmalarla çıkıyoruz. Atacağımız çok adımlar, yapacağımız çok işler var. İmzaladığımız ortak açıklamayla yüksek düzeyli stratejik iş birliği konseyi mekanizmasını ihdas etmeyi artık karar altına almış bulunuyoruz. Konseyin ilk toplantısını önümüzdeki dönemde inşallah Türkiye’de icra edeceğiz. İki ülke arasında bir yıl Türkiye, bir yıl Özbekistan olmak üzere bu çalışmalar, Dışişleri Bakanlarımızın sekreteryasında yürütülecek ama bu arada özellikle icracı bakanlarımız kendi aralarında bakanlıklarını ilgilendiren konularda çalışmalarını sürdürecekler. İki ülke arasındaki iş birliğini ekonomiden savunma sanayine, eğitimden kültüre, çevreden enerjiye, tarımdan turizme her alanda daha da güçlendirmekte kararlıyız. Bugün imzaladığımız çok sayıdaki anlaşmayla ilişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirmiş olduk.”

Erdoğan, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişim seyrini memnuniyet verici olarak nitelendirerek, “Sürekli tırmanış halinde olan önümüzde bir tablo var. 2017’de 1,2 milyar dolar iken daha sonra 1,5 milyar dolara bu yükseliş çıkmış bulunuyor. Şimdi önümüzde bir hedef var, 5 milyar dolara inşallah aramızdaki ticaret hacmini çıkartacağız” diye konuştu.

“BİR KİŞİ ARK KAZAR, BİN KİŞİ SU İÇER”

Zor gibi görünen bu hedefin 33 milyon nüfuslu Özbekistan ile 81 milyon nüfusa sahip Türkiye için zor olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bunu başarırız. Her iki tarafta bu irade, alt yapı var. Bunu başaracağız” ifadesini kulandı.

İki ülkenin potansiyelinin daha yüksek olduğuna yönelik inancını dile getiren Erdoğan, “İş artık başa düşüyor ve hep birlikte bunu gerçekleştireceğiz. Bu rakamı daha yukarıları çıkarırken inanıyorum ki bölgedeki etkinlik çok daha farklı bir yere doğru ulaşacaktır” dedi.

Mirziyoyev ile katılacağı “Türkiye-Özbekistan İş Forumu”nun önemine de değinen Erdoğan, formun karşılıklı yatırımların ve ticaretin artmasını teşvik edeceğini söyledi. Erdoğan, Özbekistan ziyaretini geniş katılımlı ve farklı alanlardan iş adamları grubuyla gerçekleştirdiğini belirtti.

Mirziyoyev’in ülkesinde başta ekonomik ve sosyal alanlar olmak üzere pek çok konuda önemli açılımlar yaptığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca biz TİKA olarak şu anda 60 milyon dolarlık bir yatırımı hedefliyoruz ve birçok alanda TİKA Özbekistan’da bu yatırımlarını inşallah Eylül, Ekim gibi başlatmış olacak” dedi.

Erdoğan, ülkedeki söz konusu açılımların Mirziyoyev’in liderliğinin ve vizyoner kişiliğinin tezahürü olduğuna işaret ederek, “Bir kişi ark kazar, bin kişi su içer” Özbek atasözünü hatırlattı.

Sözleri salondakilerce alkışlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Mirziyoyev, attığı bu cesur adımlarla adeta Özbekistan, bölgemiz için yeni bir su arkı inşa ediyor. İnşallah bu kanal Özbekistan’ı daha güzel, müreffeh günlere ulaştıracaktır. Şu anda Özbekistan çevre ülkelerle de ilişkilerini çok iyi bir konuma taşıması sebebiyle artık bölge inşallah bir barış bölgesi haline geliyor ki bu çok önemli. Örneğin Özbekistan’ın Kırgızistan ile ilişkileri, Özbekistan’ın Tacikistan ile ilişkilerinin memnuniyet verici konuma gelmesi bizleri de mutlu etmiştir. Bundan dolayı kardeşime çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı

UÇAK SEFERLERİNİN ARTIRILMASI

Erdoğan, Özbekistan’ın turizm sektörünün geliştirilmesine yönelik verdikleri desteği artıracaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu konuyla ilgili atacağımız adımlarla, inanıyorum halklarımızın kaynaşması daha da artacak. Bizde zaten çok ciddi Özbek nüfusu var ve bu Özbek kardeşlerimiz de aslında kendi ana vatanlarına daha sık gelmek isterler. Ama bu uçuşlar rahat olacak ki onlar da sık sık buraya gelebilme imkanını bulsun. Şimdi bu yollar açılıyor, inşallah çok daha sık buraya gelme imkanı doğacak. Bizler turizmdeki tecrübelerimizi Özbek kardeşlerimizle de paylaşmak istiyoruz. Türk vatandaşlarının Türk-İslam medeniyetinin kadim şehirleri Semerkant, Buhara, Hive gibi şehirlere ev sahipliği yapan Özbekistan’a ilgilerinin giderek artacağından eminim.”

Yarın Buhara’ya giderek o güzel ve manevi hazzına doyum olmaz mekanları yeniden görme imkanına sahip olacaklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hepsinden öte artık Buhara bizler için de yeni bir adımın inşallah temelini oluşturacak. Orası İmam Buhari’nin yaşam merkeziydi. Buhari Şerif’in bir akademi çatısı altında eğitim öğretime başlanacak hale gelmesi Türkiye’deki genç ilahiyatçıların inanıyorum ki buradaki kardeşleriyle beraber bir eğitim öğretim almasına fırsat getirecektir. Bir diğeri de İmam Maturidi Hazretleri’nin de yine inşallah, bizim tabii itikadi noktadaki en önemli merkezimiz, bununla ilgili de burada bir akademinin oluşturulacak olması, bununla ilgili bugün kardeşimle tekrar bu işin mutabakatını konuştuk, bu adımların atılmasıyla Türkiye’den özellikle Özbekistan’a gelen gençlerimizin ilgisi daha da artacak ve kaynağında bu ilmi tahsil etmiş olacaklar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’den Semerkant’a 16 Mart 2018’de başlayan seferleri hatırlatarak, “Bu seferlerin sayısının artırılmasını ve yeni güzergahlar arasında da doğrudan uçuşlar başlatılmasını arzu ediyoruz” dedi. Bu konuyla ilgili de mutabakatın sağlandığını belirten Erdoğan, Taşkent’teki temaslarının ardından yarın Türk-Özbek halklarının müşterek tarihinde özel yeri olan Buhara’ya geçeceğini bildirdi.

Türk-İslam medeniyetinin kadim şehrinde ecdadı bir kez daha rahmetle yad edeceklerini ifade eden Erdoğan, Berat Kandili’ni de kutladı. Erdoğan, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

“Rabbimiz bize bu gecede ‘Ne isterseniz vereyim’ diyor. Berat böyle bir gece. Dolayısıyla, isteyin. İlim istiyorsanız ilim, hastalıklarınıza şifa istiyorsanız şifa. İnşallah hep isteyelim, bu geceyi boş geçmeyelim. Onun için de her iki ülkenin bu gece birliğine, beraberliğine, dayanışmasına vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Ortak geçmişimizden güç alan Türkiye-Özbekistan ilişkilerini geleceğe daha da güçlendirerek inşallah götürmeyi temenni ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, baş başa ve heyetlerarası görüşmeleri sonrasında, iki ülke arasında gerçekleşecek anlaşmaların imza törenine katıldı.

TÜRKİYE İLE ÖZBEKİSTANİLE ÇEŞİTLİ ALANLARDA 25 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te resmi temaslarını sürdürüyor. Erdoğan’ın temasları kapsamında iki ülke arasında ortak bildiri ile birlikte çeşitli alanlarda 25 anlaşma imzalandı.

Törende, Kamu Özel Ortaklığı ilkeleriyle kömür ve doğalgaz tesisi inşası Mutabakat Muhtırası, Taşkent Havalimanı’nın yeni uluslararası yolcu terminali inşası ve havalimanının altyapısının geliştirilmesi Mutabakat Muhtırası, Yatırım Projeleri Finansmanı Kredi Anlaşması, Taşkent şehrinde ‘Türk İş Merkezi’ inşası Mutabakat Muhtırası, Taşkent’te Ziraat Bankası Merkez Ofisi İnşası Mutabakat Muhtırası, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) arasında Mutabakat Muhtırası, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Özarşiv Ajansı Arasında Arşiv Alanında İşbirliği Protokolü, Türk Standartları Enstitüsü ile Özstandart Ajansı Arasında Mutabakat Muhtırasının Uygulanmasına ilişkin 2018-2020 Faaliyet Planı, Belirlenen Sahalarda Ortak Arama Projelerinin Uygulama Anlaşması Hurob, Aydim Djetmtau and Saritau, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kuruluna Bağlı Din İşleri ve Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Turizmi Geliştirme Komitesi İdaresi arasında İnanç Turizmini Geliştirme Amacıyla İşbirliği Hakkında Mutabakat Zabtı imzalandı.

ENERJİ ALANLARINDA İŞBİRLİĞİNE DAİR MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’i ziyaretinde iki ülke arasındaki anlaşmalar için imza töreni düzenlendi. Törende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak anlaşmayı imzaladı.)

İki ülke arasında, Türkiye Cumhuriyeti Osman ve Su İşleri Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Ormancılık Komitesi Arasında Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Gümrük Komitesi Arasında Ortak Gümrük Konseyi Tesis Edilmesine İlişkin Protokol, Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu ile Özbekistan Cumhuriyeti Yüksek ve Uzman Orta Öğretim Bakanlığı Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Protokol, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ile Özbekistan Cumhuriyeti Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı Arasında Bilim, Teknoloji ve Yenilik Alanında İşbirliği Protokolü, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Arasında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültürel İş Birliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına Dair Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kolluk Eğitimi İşbirliği Protokolü, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Suçla Mücadele İşbirliği Konulu Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Özbekistan Cumhuriyeti Başsavcılığı Vergi Suçları, Parasal Suçlar ve Suç Gelirlerinin Meşrulaştırılması ile Mücadele Dairesi Arasında Karapara Aklama, Terörizmin Finansmanı ve Bağlantılı Suç Faaliyetleri Hakkında Finans İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Cumhuriyeti arasında Suçluların İadesi Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Meteoroloji Alanında İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 23 Haziran 1994 Tarihinde Akdedilen Hava Taşımacılığı Anlaşması’nı Tadil Eden Protokol, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Madencilik ve Enerji Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından yapılan ortak açıklama ile imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev Köksaray da baş başa görüştü.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası