Son Haberler

“Hükümet, Başçı ile yola devam edecek”

Bu tahmin, uluslararası haber ajansı Reuters’e ait. Reuters’ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre,  bazı hükümet üyeleri merkez bankası başkanı atamasının bir krize dönüşmemesi ve gerek ekonomide gerekse siyasetteki zorlu gündemin ortasında yeni bir gerilim alanı yaratmak istemedikleri için mevcut TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın bir dönem daha kalmasına daha yakın dururlarken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı bu isim konusunda ikna etmenin zorluğuna işaret ediyorlar.

“Türkiye şartlarında bir ay çok uzun bir süre” diyen bir hükümet yetkilisi, “Şu anda Başçı ya da başka bir isim üzerinde anlaşılmış değil. Ancak atama taraflar arası bir uzlaşma ile yapılacaktır” dedi.

TCMB Başkanlığı görevine 19 Nisan 2011’de atanan Başçı’nın görev süresi beş yıl. Başçı, bu sürenin sonunda Bakanlar Kurulu kararı ve cumhurbaşkanının onayı ile yeniden atanabilir.

Reuters’a konuşan diğer bir hükümet yetkilisi de atamanın iç ve dış piyasalara verilecek mesaj açısından kritik önemde olacağını belirtirken, “Piyasaların en çok izlediği bu konuda sağlıklı bir mesaj şart. Hükümet tarafından Başçı’nın ikinci dönemi kullanması yönünde bir eğilim var. Merkez Bankası’nın başında kritik dönemleri atlatmış tecrübeli bir isimle yola devam etmek şu anda en doğru adım olabilir” dedi ve ekledi:

“Erdoğan ve cumhurbaşkanlığındaki bazı yetkililer Başçı’nın değil özellikle faizlerin aşağı çekilmesini sağlayacak bir ismin Merkez Bankası Başkanı olmasından yana. Fakat piyasa şartları, dikkate alındığında her şey bıçak sırtı. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı arasında bir uzlaşma sağlanması şart ancak Cumhurbaşkanlığı tarafının çok daha ısrarcı olma ihtimali yüksek.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası