Son Haberler

ILIMLI LİDER: HASAN RUHANİ

İranlı siyasetçi, diplomat ve akademisyen… İran İslam Cumhuriyeti‘nin 7. Cumhurbaşkanı. İran‘ın Simnan şehri yakınlarında d oğdu. Kum kentinde klasik medrese eğitimi aldı. Tahran üniversitesi‘nde hukuk eğitimi de aldı. Eğitimine Batı‘da İngiltere’de devam eden Ruhani, Glasgow Caledonian Universitesi‘nde yüksek lisans ve doktora dallarında eğitim aldı. Genç yaşlardan itibaren Ruhullah Humeyni‘nin takipçilerinden biri olan Hasan Ruhani, İran‘ı dolaşarak Şah hükümeti aleyhinde vaazlar verdi. Bu nedenle pek çok defa tutuklandı ve vaaz vermesi yasaklandı. 1979‘da gerçekleştirilen İran İslam Devrimi‘nin ardından, Devrim‘e istikrar kazandırmak için ilk olarak düzensiz haldeki İran ordusunu ve askeri üsleri disipline etmekle işe başladı. İran-Irak Savaşı esnasında üst düzey komutanlıklarda bulundu, 1988-89 yılları arasında Genelkurmay Başkan yardımcılığı yaptı.
1980‘de İslam Danışma Meclisi‘ne seçildi. 20 yıllık meclis üyeliği boyunca muhtelif görevlerde bulundu; iki dönem Savunma Komisyonu Başkanı, iki dönem de Dış Politika Komisyonu başkanlığı ve Meclis Başkanvekilliği’nde (1992-2000) bulundu. 1989‘da kurulan Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi‘nin sekreterliğini 2005 yılına kadar sürdürdü. Meclis Başkanvekili ve Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak, özellikle Nükleer Başmüzakerici sıfatıyla, yabancı yetkililerle pek çok toplantı ve müzakerelerde bulundu.

Haziran 2013‘te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri‘nde adaylığını koyan Ruhani, hem ülkenin reform yanlısı kesimlerin sempatisini kazanmış ılımlı görüşleriyle hem de dini liderlikle olan yakın bağları nedeniyle adaylar arasında öne çıktı. Seçimleri yüzde 52 oy oranıyla kazarak İran İslam Cumhuriyeti‘nin 7. Cumhurbaşkanı seçildi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası