Son Haberler

Emtia piyasalarına yatırım zamanı mı?

Ortadoğu’da kızışan savaş, FED’in faiz artırımı beklentisi, Deutsce Bank’ın yaşadığı kriz uluslararası piyasaları derinden etkiliyor. Peki emtia piyasalarında neler olacak? Yatırım için uygun zaman şimdi mi? ALB Menkul Kıymetler Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Vomkan Kuğucuk Turcomoney okurları için yazdı… 

PETROL FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Eylül ayı içinde OPEC’in Cezayir’de yapılan toplantısı üretimi 32,5 milyon varil düzeyinde dondurma kararı sonrasında gözler Kasım ayında Viyana’da yapılacak toplantıya çevrildi. Alınan kararın bu haliyle gri noktalar barındırdığını söyleyebiliriz. Halen İran’ın üretimi kısma noktasında adım atmayacağını düşünürsek hangi üyenin ne kadar petrol üreteceği konusunda çeşitli sıkıntılar oluşabilir. Bu nedenle Viyana’da yapılacak olan toplantının daha önemle takip edileceğini söyleyebiliriz.

Petrol cephesinde stratejik adımlar önümüzdeki dönemde atılmaya devam edebilir. Burada önemli bir petrol üreticisi konumunda bulunan Suudi Arabistan’ın ekonomik sıkıntılar nedeniyle pazar payını kaybetmek istememesine ek olarak İran’ın üretimi arttırmaya yönelik adımları dikkatle takip edilecektir. Petrol fiyatlarının yaklaşık olarak 5 $ yükselişi Suudi Arabistan’a aylık 1,5 milyar dolarlık ek gelir anlamını taşıyor. Tabiki bu durum diğer petrol üreticisi ülkeler içinde geçerlidir. Ayrıca kaya gazı üretimini de dikkate aldığımızda petol konusunda üretici ülkelerin oyun sahası aksine daralmaktadır. Önümüzdeki süreçte OPEC dışında stoklar ve global büyüme önemle takip edilecektir.

Teknik ifadeyle petrol fiyatlarında 50-51 $ direnç bloğu önemle izlenecektir. Fiyatların 50-51 $ bandının üzerine yerleşmesi yükseliş adına bir şans yaratabilir. Böyle bir senaryoda 55  $ öncelikli olmak üzere 61,5 – 63,00 $ seviyesi muhtemel ve nihai hedef olarak beklenebilir. Gerilemede 45 $ destek seviyesi önemli olmakla birlikte 45 – 46 $ destek bandının altında satıcıların daha istekli olabileceği bir döneme girebiliriz. Gerilemede 40- 36 $ aralığı gündeme gelebilir.

GÜMÜŞ PİYASASINDA TALEP DEVAM EDECEK Mİ?

Gümüş 2016 yılında sen başından başlatarak adından söz ettiren bir emtia olarak piyasalarda kendine yer buldu. Yükselişin bu noktada devam edip etmeyeceği gümüş yatırımcısı tarafından merakla bekleniyor. Burada gümüşün altından emtia ve sanayi girdisi olarak ayrıldığını ayrıca belirtmek yerinde olacaktır. Son dönemde yenilenebilir enerji kaynakları tarafında global dünyanın ilerlediğini düşünürsek gümüşün talebini devam ettirmesini bekleyebiliriz.

Emtia noktasında analiz yaparken global büyüme verilerini de dikkate almaya devam edeceğiz. Bundan sonraki süreçte büyüme verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesine ek olarak Çin ithalat verilerindeki artış doğal olarak gümüş tarafında fiyatları etkileyebilecek bir unsur olarak karşımızda olmaya devam edecektir. Ayrıca global anlamda dolardaki yükseliş gümüş fiyatlarını baskı altına almaya devam edebilir.

Teknik ifadeyle 2016 Ağustos itibariyle 21 $ seviyelerine kadar yükseliş gerçekleştiren gümüş fiyatlarının bir dinlenme içinde girdiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki süreçte 18,5 – 18,00 $ bandı önemli olmakla birlikte bu seviyenin altındaki haftalık kapanışlar gerileme eğilimini öne çıkartabilir. Bu süreçte 17.00 $ seviyesinin altında 16,20 $ seviyesine kadar bir gerileme eğiliminden söz edebilir. Fiyatların yükseliş eğiliminde kalabilmesi adına öncelikle 20.00 $ seviyesinin üzerinde kalma isteği içinde olması gerekiyor. Böyle bir senaryo gerçekleşirse fiyatların yeniden 21 $ seviyesine gitme isteğini görebiliriz.

ALTIN FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?

Analizin devamını okumak için;

D&R’ın internet sitesinden

http://www.dr.com.tr/Dergi/Turcomoney/Kolektif/Ekonomi-Haber/Ekonomi-is-Dunyasi/urunno=0000000370911

Dijimecmua’dan (http://www.dijimecmua.com/turco-money/) okuyabilir, satın alabilir, abone olabilirsiniz

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası