Son Haberler

İngiltere’nin yeni başbakanı Johnson

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin yeni lideri seçilen Boris Johnson, ülkenin resmen yeni başbakanı oldu. Johnson’ın Muhafazakar Parti’nin liderliğine seçilmesinin ardından, kabinedeki 4 bakanın daha istifasını açıklamasıyla toplam istifa eden bakan sayısı 6’ya yükseldi.

Johnson, yaptığı ilk açıklamada, “31 Ekim’de (AB’den) ayrılacağız; şayeti, fakatı yok. Yeni ve daha iyi bir anlaşma yapacağız.” dedi… 

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin yeni lideri seçilen Boris Johnson, Theresa May’in başbakanlık görevinden istifasını Kraliçe 2. Elizabeth’e sunmasının ardından Buckingham Sarayı’na gitti. Johnson, Kraliçe 2. Elizabeth’ten hükümeti kurma görevini alarak resmen ülkenin yeni başbakanı oldu.

JOHNSON: ABD’DEN AYRILACAĞIZ

Johnson, daha sonra başbakan olarak ilk kez Başbakanlık resmi konutu ve çalışma ofisi 10 Numara’ya gitti. Basına bir açıklama yapan yapan Johnson, “31 Ekim’de (AB’den) ayrılacağız; şayeti, fakatı yok. Yeni ve daha iyi bir anlaşma yapacağız. İngiliz halkı beklemekten yoruldu. Artık harekete geçme zamanı geldi. May’in AB ile vardığı anlaşmanın parlamentoda kabul edilmemesinin en büyük sebeplerinden olan tedbir maddesi konusunda da endişe edilmemeli” dedi.

‘AB İLE YENİ BİR ORTAKLIK’

Brexit, İngilizlerin aldığı çok önemli bir karar. Hükümetimiz bunu gerçekleştirecek. AB ile yeni bir ortaklık istiyoruz. Az da olsa anlaşmasız ayrılık ihtimali bulunuyor, ancak bu durumda İngiltere’nin AB’ye ödemesi gereken 39 milyar sterlini ödemeyeceğiz”

Öte yandan, Johnson’ın seçilmesinin ardından, 8 bakan istifa etti, 6 bakan ise görevinden alındı.

BORIS JOHNSON KİMDİR?

Peki kökenlerinin Çankırı’y dayandığı iddia edilen Boris Johnson kimdir? İşte ilginç hayat hikayesi farklı siyasi mizacıyla İngiltere siyasetinin hep konuşulan ismi olan Boris Johnson’ın soyağacı…

İngiltere’de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri seçildi. Johnson bugünhükümeti kurmakla görevlendirilecek ve ülkenin yeni başbakanı olacak.

içişleri bakanı ali kemal ile ilgili görsel sonucu

ALİ KEMAL’İN TORUNU

55 yaşındaki Boris Johnson, öldürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu.

Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal’ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813’te Çankırı’nın Kalfat köyünde doğmuştu.

İLGİNÇ BİR SİYASİ FİGÜR

Eski bir gazeteci olan Boris Johnson’ın siyasi kariyeri ise 2001’de milletvekili seçilmesiyle başlamıştı. 2008-2016 arasında iki kez seçim kazanarak Londra Belediye Başkanı olarak görev yapan Johnson, 2016’daki Brexit referandumunda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması için kampanya yürütenler arasında ön saflardaydı.

Başbakan Theresa May’in hükümetinde yaklaşık iki yıl dışişleri bakanı olan Johnson, 9 Temmuz 2018’de istifa etmişti.

Boris Johnson Theresa ile ilgili görsel sonucu

İstifa açıklamasında, “May, İngiltere’yi koloni statüsünde kalacağı yarım bir Brexit’e götürüyor” diyen Johnson, kariyeri boyunca dikkatleri üzerine çeken tartışmalı bir isim oldu.

Dünya İngiltere'nin sıradışı başbakanı Boris Johnson'ı konuşuyor! İşte Boris Johnson'ın soyağacı...
NEW YORK’TA DOĞDU

Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson olan Muhafazakar Parti’nin yeni lideri, 19 Haziran 1964’te New York’ta doğdu. Eton Koleji’nden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördü.

Boris Johnson’ın, 1987’de Times gazetesinde muhabir olarak başlayan gazetecilik kariyeri daha sonra Daily Telegraph’ta devam etti. İki gazete de muhafazakar eğilimli.
Johnson, 1999-2005 tarihleri arasında ise yine muhafazakar eğilimli Spectator dergisinin editörü olarak görev yaptı. BBC’nin “Have I Got News for You” adlı talk show programında yer aldı.

2008’de Londra Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı İşçi Partisi adayı Ken Livingstone’dan az bir farkla aldı ve bu görevi 2016’ya dek iki dönem sürdürdü.

Johnson’ın mensubu olduğu Muhafazakar Parti, İngiltere’de 2010’da yapılan seçimi kazanarak 13 yıllık İşçi Partisi dönemine son verdi. 2010’da Liberal Demokrat Parti ile koalisyon hükümeti kuran Muhafazakar Parti, 2015’te yapılan seçimde ise tek başına iktidara geldi. Johnson da aynı yıl yeniden milletvekili seçildi.

BREXIT’İN TARAFTARI

İngiltere’de 2016’da ülkenin AB üyeliği konusunda yapılan Brexit referandumunda Johnson, birlikten ayrılma yanlısı kampanyanın başını çekenlerden biri oldu. Referandumda yüzde 52 ile Brexit kararı çıkması üzerine Cameron başbakanlıktan ve parti liderliğinden istifa etti.

Boris Johnson adaylığını açıklamak üzereyken, ana destekçilerinden biri olan ve Brexit kampanyasını birlikte yürüttüğü dönemin Adalet Bakanı Michael Gove parti liderliği için kendi adaylığını açıklayınca Johnson geride durdu.

MAY ONU DIŞİŞLERİ BAKANI YAPTI

Theresa May parti lideri seçilip başbakan olduğunda Johnson’ı dışişleri bakanı yaptı.

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası