Bu haftaki yazımda sizlere yeni bir araştırma raporundan söz edeceğim.
Bu hafta 25 Ocak 2022 Salı günü www.ark-invest.com sitesinde yayınlanan bu rapor, 2030 yılına kadar yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor.

Elbette yatırımcılar bu rapora bakarak yatırım yaptıklarında belirli riskleri de göz önüne almak durumundalar. Çünkü raporda önerilen yatırımlar büyük bir değişimi ifade ediyorlar ve ülkeden ülkeye engellerle karşılaşabilirler. Bu engeller arasında bürokratik zorlukları, politik baskıları, rekabet zorluklarını, değişimin getireceği bilinmezlikleri sayabiliriz. Yine de teknolojik gelişmenin önünde durulamayacağını gayet iyi biliyoruz.

Şimdi sırayla, bir yandan 2020 yılında toplam 14 trilyon $ seviyesinde iken 2030 yılında 210 Trilyon $ değere ulaşması beklenen, öte yandan yatırımcılarına önemli fırsatlar sunacak olan bu yatırım alanlarına sırayla bakalım:

1. YAPAY ZEKA

Yapay Zeka konusunda yeniliklerin değer olarak 2030 yılına kadar 10 kat artacağı ve 110 Trilyon $ mertebesine çıkacağı öngörülüyor. Yenilik alanları olarak mobil bağlantı cihazları, nesnelerin interneti, bulut teknolojileri ve yapay zeka yazılımları olarak veriliyor.

2. BATARYA TEKNOLOJİLERİ

Batarya teknolojilerinin otonom sürüşü mümkün hale getireceği, bunun da 2030 yılı itibariyle 30 Trilyon $ üzerinde yeni yatırım sağlayacağı öngörülüyor. Bu öngörüyü getiren önemli unsurlar arasında bataryaların ucuzlaması, ülkelerde emisyon azaltımı isteyen yasal önlemler, robot yazılımlarındaki gelişmeler ve mikro ulaşım teknolojileri sayılabilir.

3. ROBOT TEKNOLOJİLERİ

Araştırma, robot teknolojilerine yapılan yatırımların 2030 itibariyle 10 Trilyon $ değer yaratacağını söylüyor. Buradaki yatırım alanları olarak 3 Boyutlu baskı teknolojisi, robotlarla ilgili yazılımlar ve yapay zeka ile Space X tarafından başlatılan yeniden kullanımlı roketler olarak öne çıkıyor.

4. GEN TEKNOLOJİLERİ 

Gen teknolojilerinin 2030 yılı itibariyle 4 trilyon $ dolayında yeni sermaye yatırımı toplayacağı öngörülüyor. Genler üzerinde yapılacak yeni çalışmalar ve yaşama dair yeni tedavi yöntemleri öne çıkan alanlar.

5. KRİTPO VARLIKLAR

Kripto varlıkların ve dijital cüzdanların 2030 yılı itibariyle 50 trilyon $ sermaye çekeceği öngörülüyor. Blok zincir ve dijital cüzdan alanlarında yatırım yoğunluğu bekleniyor.

Sonuç olarak yukarıda sıraladığım yatırım alanlarının 2030 yılına kadar parlak geleceğe sahip olacağını bir kez daha belirtelim. Bizlere düşen ise imkanı olanların yatırım yapmasından ziyade bu alanlarda istihdam edilecek, start-up projeleri geliştirecek donanımlı işgücünü yetiştirmek. Gençlerimizin bu gelişmeleri yönetecek konumlara gelmeleri için onların önünü açmak. Aksi halde yine teknolojileri satın alan taraf olma tehlikesi bizi bekliyor.

İbrahim Aybar

Renault Mais Eski Genel Müdürü

aybar@turcomoney.com