Son Haberler

İsveçli NIBE, Emin Group’a ortak oldu

Türk ekonomisinde son zamanlarda yaşanan sıkıntılar, firmaları yeni arayışlara itiyor. Bu firmalardan biri de Türkiye’nin önde gelen otomotiv yan sanayi şirketlerinden Emin Group. İsveç’li dev firma NIBE, Emin Group’a ortak oldu.

İskandinavya’nın en büyük sanayi şirketlerinden İsveçli NIBE Industrier AB, Türkiye’nin önde gelen otomotiv yan sanayi şirketlerinden Emin Group’a ortak oldu. Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre Ağustos ayının son haftasında ilk kez DÜNYA Gazetesi’nin duyurduğu haberin ardından İsveçli sanayi devi, ortaklık için gerekli çalışmalara başladı.

Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunan NIBE, Emin Group’un yüzde 51’ini satın alacak. İsveçli dev, satın alma işlemini sahibi olduğu DMD Dış Ticaret Makine Sanayi adlı firma üzerinden gerçekleştirecek. Anlaşmanın tamamlanmasının ardından 2025 yılı opsiyonu olarak NIBE, Emin’in yüzde 29’luk hissesini daha bünyesine katabilecek.

İsveç devi

1940’lı yıllarda Markabild kentinde kurulan şirketin dünya genelinde 14 bin 300 çalışanı var. Enerji sektörü de dahil bir çok alana üretim sağlayan NIBE’nin hisseleri 1997 yılında İsveç Borsası’nda işlem görmeye başladı.

Sanayide birçok alanda kullanılan dayanıklı hortumların üretimini yapan Emin Group ise 1970’te kuruldu. 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan Emin Group, 2004’te ilk fleks hortum makinesini üretti. 2013’te 200 kişilik istihdam sağlayan firmanın şu anda 340 çalışanı var. Şu anda binden fazla kalem hortum üreten şirket, Tuzla’daki tesisinde üretim gerçekleştiriyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası