Son Haberler

Küresel borç tutarı rekor seviyede

Küresel borç miktarı, 233 trilyon dolar ile rekor seviyeye tırmandı.

Küresel borç miktarı, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından gerçekleştirilen bir analize göre 2017 yılının üçüncü çeyreğinde 233 trilyon dolar (2016 sonundan 16 trişlyon dolar daha fazla) ile rekor seviyeye dayandı. Özel sektörün finans kesimi hariç borcu Kanada,, Fransa, Hong Kong, Güney Kore, İsviçre ve Türkiye’de tüm zamanların zirvesine tırmandı.

Bununla birlikte borç/GSYİH rasyosu, ekonomik büyümenin hızlanmasıyla birlikte ardı ardına dördüncü çeyrekte de geriledi. Mevcut durumda yüzde 318 seviyesinde bulunan rasyo, IIF verilerine göre 2016 yılının üçüncü çeyreğinde ulaşılan zirvenin 3 yüzde puanı altında bulunuyor.

IIF analistlerinin kaleme aldığı bir notta, “Senkronize şekilde potansiyelin üzerinde gerçekleşen küresel büyüme, Çin ve Türkiye’de artan enflasyon ve Çin ile Kanada’da borç artışındaki istikrarsızlığı önleme çabaları gibi unsurların birleşimi (borçluluk oranındaki) düşüşe katkıda bulundu.” ifadesi yer aldı.

Buna karşın IIF analistlerine göre borç miktarı, yüksek borçlu şirket ve ülkelerin borç servisi kapasitesi göz önüne anlındığında faizleri artırmaya çalışan merkez bankalarını frenleyebilir.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası