Son Haberler

Merak makinesi Türkiye’de

Boeing desteği ile yürütülen “Merak Makinesi” programı artık Türkiye’de… Çocuklar Merak Makinesi ile havacılık ve uzay dünyasına adım atacak. Çocukların STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarındaki becerilerini geliştirmek ve bu alanlara ilgi duymalarını sağlamak amacıyla, Boeing mühendislerinin desteği ile geliştirilen Merak Makinesi mühendislik tasarım projesi artık Türkiye’de.

Boeing mühendislerinin desteği ile Amerika’da Iridescent sivil toplum kuruluşu tarafından geliştirilen ve hâlihazırda Amerika’daki okullarda uygulanmaya devam eden “Curiosity Machine” (Merak Makinesi) programı, havacılık ve uzay sektörünün önde gelen firmalarından olan ve bu yıl yüzüncü yaşını kutlayan Boeing’in desteği ile artık Türkiye’de. Program, Türkiye’de bilimin toplumsal yaşamın odağında yer almasına yönelik faaliyetler yürüten Bilim Kahramanları Derneği ile birlikte hayata geçirildi. Merak Makinesi’nin lansmanı, 16 Kasım tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezinde gerçekleşti.

Çocuklar sorgulamayı öğrenecek

Program, çocukların sorgulama, problem çözme becerilerini geliştirip yaratıcılıklarını harekete geçirmeyi, mühendislik ve bilime olan ilgilerini arttırmayı amaçlamaktadır. İlk yılında İstanbul’daki devlet okullarının dördüncü ve beşinci sınıflarında öğrenim gören 1300 çocuğa erişmesi hedeflenen programın ilerleyen yıllarda farklı illerde de uygulaması gerçekleştirilecek. Program, çoğunluğu mühendislik ve eğitim fakültelerinde okuyan üniversite öğrencilerinin gönüllü desteği ile uygulanacak. Çocuklar gönüllülerin rehberliğinde, basit geri dönüşüm malzemelerinden temel mühendislik prensipleri doğrultusunda teknolojik tasarımlar yaratırken, tasarımlarının ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını daha detaylı kavrayacaklar. Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, “Bilim Kahramanları Derneği olarak; bilim, bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi için çalışmalar yaparak, çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda yürüttüğümüz tüm faaliyetlerimizde, ulusal ve uluslararası işbirliklerimiz çok önemli bir yer tutuyor. Uzay ve havacılık alanında önde gelen firmalarından birisi olan Boeing ile çocukları bilimle buluşturacak bu özel projede buluştuğumuz için memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası