Son Haberler

Moody’s’ten Türk bankalarına uyarı!

Moody’s’ten Türk bankaları için kârlılık uyarısı… Bu yıl Türk bankacılık sektörünün varlık kalitesinde düşüş bekleyen Moody’s, artan sorunlu kredilerin kârlılığı ciddi oranda vuracağı öngörüsünde bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türk bankacılık sektörüne ilişkin bir rapor yayımladı. Kuruluş, Türk bankaları için kârlılık uyarısında bulundu. Moody’s yayınladığı raporda, “Varlık kalitesi trendlerinde bu yıl, yüksek enflasyon, lirada değer kaybı ve güvenlik konuları, siyasi gerilim gibi nedenlerle yatırım ikliminde yaşanacak kötüleşmenin bileşimi tarafından yönlendirilen kötüleşme bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. Türkiye’de sorunlu kredi oranını yıl sonuna kadar yüzde 4’ün üzerine çıkmasını bekleyen Moody’s, bu seviyenin karşılık harcamalarının artırılmasını gerektireceğini ve bankaların kârlılıklarının azalmasına yol açacağını savundu.

Gedikli: Yine olumsuz kahinlik yapmış, gerçekle uyuşmuyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, “Moody’s yine olumsuz kahinlik yapmış ancak Türkiye ekonomisi ve bankaların gerçekliğiyle uyuşmuyor!” dedi. Gedikli twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bankalara kredileri geri çağırın, zor duruma sokun esnafı,sanayiciyi mi demek istiyorlar? Bankalarımız milli seferberlikte böyle birşey yapmaz.” şeklinde konuştu.

‘Açıklamaların sert olduğunu düşünüyoruz’

Moody’s açıklamalarını değerlendiren Deniz Yatırım, “Moody’s açıklamaları hisse senedi fiyatları üzerinde kısmi bir baskı yarattı. Bankacılık endeksi gün içi zirvesinden yüzde 1’e yakın değer kaybı yaşadı. Değerlendirme kuruluşunun açıklamalarının sert olduğunu düşünüyoruz. Biz de takipteki krediler portföyünde bir artış bekliyoruz ancak takipteki kredi oranının yüzde 3.8 seviyelerini geçmeyeceğini tahmin ediyoruz. İş Bankası’nın 2017 beklentilerini de tekrar hatırlatmak gerekirse, bir artış olabileceği ancak bu artışın son dönemdeki tedbirlerin etkisi ile tolore edilebilir boyutlarda olabileceği şeklinde.” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası