Son Haberler

TEB Nakit Yönetimi Akademisi fark yaratıyor

Nakit Yönetimi alanındaki güncel gelişmeleri ve trendleri paylaşmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen TEB Nakit Yönetimi Akademisi 17 Kasım Perşembe günü gerçekleştirildi. TEB Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gülümser Özgün Henden’in açılış konuşmasıyla başlayan ve gazeteci, yazar ve yeni yenil yaşam uzmanı M. Serdar Kuzuloğlu’nun ana konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte, uzman isimlerin katılımıyla tüm gün nakit yönetimi alanındaki son gelişmeler ve geleceği belirleyecek trendler masaya yatırıldı.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2015 yılında ilkini gerçekleştirdiği TEB Nakit Yönetimi Akademisi’nin ikincisini 17 Kasım Perşembe günü, Raffles Otel İstanbul’da düzenledi. Nakit yönetimi alanındaki son gelişmeler ve geleceği belirleyecek trendler, kurumsal firmaların hazine ve finansman yöneticileri ile tüm gün süren panellerde ele alndı. TEB Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gülümser Özgün Henden’in açılış konuşmasını yaptığı TEB Nakit Yönetimi Akademisi’nde gazeteci, yazar M. Serdar Kuzuloğlu ana konuşmacı olarak yer alırken, Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz “Karekodlu Çek Uygulaması” konusunda son değişiklikleri aktardı. TEB Finansal Piyasalar Genel Müdür Yardımcısı Akil Özçay ve Bloomberght TV Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran ise öğleden sonraki sohbette ekonominin yarınını konuştular. Nakit yönetimi alanına odaklanılarak son gelişmeleri en geniş şekliyle kapsayan, bilgi edinmek ve iletişim ağını geliştirmek için fırsatların sunulduğu TEB Nakit Yönetimi Akademisi’nde ödeme sistemleri, ekonominin yarınında neler olacağı konuları uzman konuşmacıların gerçekleştirdiği sunumlarla işlendi. Farklı konu başlıklarında düzenlenen ve gün boyu süren panel oturumlarında ise farklı sektörlerde faaliyet gösteren konuşmacılar, deneyimlerini paylaştı

Henden: Nakit Yönetimi deyince ilk akla gelen banka olmak istiyoruz

Bu yıl ikinci kez düzenlenen TEB Nakit Yönetimi Akademisi’nde açılış konuşmasını yapan TEB Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gülümser Özgün Henden, TEB Nakit Yönetimi Akademisi ile yüzde 97 oranında müşteri memnuniyeti yakaladıklarını belirterek, bu yıl da alacak riski yönetimi, etkin işletme sermayesi yönetimi, dijitalleşen dünya, farklı banka bağlantı yöntemleri ve entegrasyon seçenekleri ve yeni çek yasası gibi güncel konulara değinildiğini belirtti. Nakit Yönetimi deyince ilk akla gelen banka olma hedefiyle çalıştıklarını belirten Henden, bunun için tahsilat ve ödemelerde işleri kolaylaştıracak, verimliliği artıracak ve riskleri yönetmeye yardımcı olacak inovatif ürünler yaratmaya devam ettiklerini söyledi. Henden sözlerine şöyle devam etti:  “TEB olarak, ürün ve hizmetlerde karmaşık süreçleri basitleştirmek, manuel operasyonel süreçleri sistemlere yüklemek, analizler yapmak üzere yeni ürünler geliştirip, dijital çözümlere yatırım yapıyoruz. Bu yıl sanal hesap gibi hayatınızı kolaylaştıracak yeni bir tahsilat- mutabakat ürününü hayata geçirdik. Bunun yanı sıra dünyada ilk kez ödeme uyum süreçlerini dijitalleştirecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Özellikle büyük, kurumsal firmaların daha gelişmiş ve özelleşmiş ihtiyaçlarına yönelik ürün geliştirme ve uygulama faaliyetlerimizle rakiplerimizden farklılaşıyor, öne çıkıyoruz. Bu gücümüzle bugün çok sayıda büyük kurumsal müşterinin ana nakit yönetimi bankası konumuna geldik.”

Kuzuloğlu: “Rekabette öne çıkabilmek için teknolojiyi iyi anlamamız gerekiyor”

Toplantıda ana konuşmacı olarak yer alan gazeteci, yazar M. Serdar Kuzuloğlu, dijitalleşen dünyada yeni paradigmaların etkisiyle nakit yönetiminde de yeni modellerin ortaya çıktığını aktardı. Kuzuloğlu, “Artık yalnızca günü iyi okuyabilen, yarını iyi çözümleyebilenler önlemlerini alabiliyor. Günümüze dijitalleşmenin etkisiyle kontrol yalnızca bizde değil. Rekabette öne çıkabilmek için teknolojiyi iyi anlamamız ve değişime ayak uydurmamız gerekiyor.” dedi.

Akdeniz, “Karekodlu çek sayesinde olası zararların önlenmesi mümkün”

Uzman konuşmacı bölümünde “Karekodlu Çek Uygulaması, Elektronik Çek ve Çek Kanunu’ndaki Son Değişiklikler” başlıklı konuşmasıyla yer alan Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, ticarette gerekli olan şeffaflık için önemli bir adım olan Karekodlu Çek uygulamasının 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale geleceğinin altını çizdi. Akdeniz, “Günümüzde sermayeyi korumanın ve güvenli bir ticari hayatın yolu iş yaptığınız, vadeli mal sattığınız kişileri tanımaktan geçiyor. Her ay ortalama 20 bin kişinin çeki karşılıksız çıkıyor ve bundan birçok kişi zarar görüyor. Bu 20 bin kişinin geçmiş çek ödemelerine bakıldığında yaklaşık yüzde 80’inin geçmişte de çeklerinin karşılıksız çıktığı görülüyor. Bu kişilere ait çeklerin kabul edilmeden önce çek raporlarına bakılarak geçmiş ödeme performansının görülmesi ve olası zararların önlenmesi Karekodlu Çek sayesinde mümkün” dedi. Karşılıksız çek riskinden korumak için kişilerin aldıkları çekleri kontrol etmeleri gerektiğini vurgulayan Akdeniz, “Findeks Karekodlu Çek Sistemi ile keşidecinin geçmiş çek ödeme alışkanlığı tek tıkla görülebilecek. Çeki elinde bulunduran kişi, çek yaprakları üzerinde yer alan karekodu, akıllı telefonuna indireceği Findeks Mobil Uygulaması ile okutarak sorgulama yaptırabilecek. Bu sistem sayesinde çek üzerindeki bilgilerde herhangi bir silinti, kazıntı, tahrifat veya bir başka kimyasal sahtecilik tespit edilebilecek ve ticari hayat tüm taraflar için daha güvenli hale gelecek” dedi.

Tüm gün süren paneller ile Nakit Yönetimi detaylı olarak ele alındı 

Alanında uzman isimlerin katılımıyla gerçekleşen TEB Nakit Yönetimi Akademisi’nde 4 farklı konuda panel düzenlendi. Panellerde farklı endüstrilerde faaliyet gösteren kurumsal firmalar kendi deneyimlerini paylaşırken, gündemdeki konular etrafında yaptıkları tercihleri, sağladıkları faydaları, karşılaştıkları zorlukları, gelecek için hedeflerini samimiyetle açıklayarak benzer şirketlere ilham vererek, yol gösterdiler.

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası