Son Haberler

THY işçilerine zam müjdesi

Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında yürütülen görüşmeler sonucunda, üç yıllık dönemi kapsayacak 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı.

Yeşilköy’deki THY Genel Müdürlüğünde gerçekleşen imza törenine, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Genel Müdür Temel Kotil, Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ile davetliler katıldı.

Aycı, burada yaptığı konuşmada, TİS görüşmelerinde genellikle anlaşmanın pek kolay olmadığını belirtti.

MAAŞLAR ZAMLANDI

İstanbul’da yapımı devam eden yeni havalimanın açılışına kadar sürecek olan toplu iş sözleşmesinde zam oranları da açıklandı. Buna göre 2016 yılının ilk altı ay için yüzde 7, ikinci altı ay için yüzde 6 ve diğer iki yıl için ise 4+4 zam yapıldı. Ayrıca bir kereye mahsus olmak üzere de çalışanların hesabına 5’er bin lira da ödenmesi kararlaştırıldı. Müjdeyi çalışanlarına veren THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, en kısa sürede paranın hesaplarına yatacağını bildirdi. Bu arada Hava-İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal uçucu ekiplerinde şikayet ettiği otel nöbetlerini kaldırıldığını, bunun yerine önümüzdeki günlerde daha sağlıklı bir uygulamaya geçileceği ifade edildi.

“Asıl olan, çalışanların kazançlı çıkmasıdır”

Görüşmelerde çalışanlar ile müessesenin çıkarlarını karşılıklı koruduklarını ifade eden Aycı, “Asıl olan, çalışanların ve THY’nin bu anlaşmalardan ve sözleşmelerden kazançlı çıkmasıdır. Sanırım ki kazanan, bu anlamda iç barışımız, çalışma barışımız olmuştur.” diye konuştu.

İlker Aycı, görüşmelerde sendika ile THY’nin problemlerin çözümünde yapıcı tavırlarla hareket ettiklerini, yöneticilerin “çalışanlara hakkını teri kurumadan teslim etme” anlayışını taşıdıklarını söyledi.

Otel nöbeti kaldırıldı

Görüşmelerde THY uçucu personelinin otel nöbetinin kaldırılmasında mutabık kaldıklarını aktaran Aycı, “Bu bence çok önemli bir adımdır. Bunun yerine daha beterini koyma derdimiz de yok. Şimdi birileri kafasından geçiriyordur. Birileri der ki ‘Sayın başkan, bunu kaldırdınız çünkü daha kötüsünü getireceksin’ diye, arkadaşlar sosyal medyada falan yazmaya başlamasınlar.” ifadelerini kullandı.

Aycı, iki tarafın da sözleşme görüşmelerinde, zorlu bir süreci geçtiğini belirtti. Sözleşme şartlarının herkesin içine sindiğini dile getiren Aycı, yeni sürecin THY ve Hava-İş Sendikasına hayırlı olmasını diledi.

Tatlıbal: Beşer bin lira net müjde bedeli vermeyi kabul ettiler

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Tatlıbal da görüşmeler sırasında tıkanmaya neden olan bazı hususlar olduğunu söyledi. Tatlıbal, Aycı’nın bu hususları kangren haline gelmeden çözdüğünü ifade ederek, orta yolun bulunduğunu kaydetti.

Sözleşme şartlarına da değinen Tatlıbal, personelin otel nöbetinin kaldırılmasından dolayı çok memnun olduklarını dile getirdi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı ile aldıkları karar neticesinde THY çalışanlarına bir müjdesinin daha olduğunu aktaran Tatlıbal, “Tüm çalışan arkadaşlarımıza aldığımız zam oranlarının yanı sıra beşer bin lira net müjde bedeli vermeyi kabul ettiler.” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası