Son Haberler

TİM, “İhracatçı Eğilim Anketi” açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2016 üçüncü çeyrek gerçekleşme ve dördüncü çeyrek beklenti anketini açıkladı. Ankete göre ABD, Rusya, İran ve Almanya ihracatçılar için hedef ülkeler sıralamasında öne çıktı. Rusya ile karşılıklı olarak atılan olumlu adımlar sonucunda, Rusya ihracatçılar için hedef ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer aldı. 3 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında yapılan araştırmaya katılan firmaların %64’ü, 15 Temmuz terörist paralel girişiminin ihracata herhangi bir etkisinin olmadığını belirtti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi açıkladı: “İhracatımızı kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde artırmak için her platformda belirttiğim gibi Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım ve Markalaşma temelinde yenilikler yapmamız gerekiyor. Anketimizin sonuçlarına göre de ihracatçılarımızın yatırım planları, inovasyona odaklı. Bu çerçevede, firmalarımızın yatırım planlarını bu yönde yaptıklarını görmek bizlere umut veriyor.” “Tüm jeopolitik risklerin üstesinden gelmek için ihracatçılarımızın yeni pazarlara açılması gerektiğine inanıyoruz. İhracatçılarımız da bir yandan yeni pazarlara girerlerken, öte yandan Rusya gibi ihracat kaybı yaşadığımız pazarlara yeniden dönmeye başlıyorlar. Bu iki gelişmenin aynı anda olması önümüzdeki dönemde ihracatımıza ciddi katkılar sağlayacak. Bu noktada, Hükümetimizin attığı olumlu adımlarla birlikte, gelecek dönemden oldukça umutluyuz.”

TİM Başkanı: Ar-Ge ve İnovasyon şart!

“Hükümetimiz ihracatı geliştirmek için olumlu birçok adım atıyor. İhracatçılarımızın en önemli isteklerimden biri olan yeşil pasaport yasalaştı. 2017 bütçesinde ihracat destekleri 1 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarıldı. İhracatçılar olarak bizler, Hükümetimizden ne talep ettiysek, karşılığını aldık. Bu çerçevede, Hükümetimize şükranlarımızı sunuyoruz.” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2016’nın üçüncü çeyrek gerçekleşme ve dördüncü çeyrek beklentilerini içeren ihracatçı eğilim anketi sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Anket, ekonomik beklentilerden üretime, potansiyel yeni pazarlardan genel karlılık düzeyine, yatırımlardan istihdama kadar birçok alanda ihracatçıların beklentilerini ele alıyor. 414 firmanın katıldığı anket verilerine göre, ihracatçıların ilk kez girmeyi hedeflediği pazarlar arasında ABD yüzde 15 oranıyla ilk sırada yer aldı. ABD’yi, yüzde 13,3 ile Rusya, yüzde 11,4 ile İran, yüzde 10,6 ile Almanya ve yüzde 9,9 ile Çin takip etti. Karşılıklı olarak atılan olumlu adımlar sonucunda Rusya, ihracatçılar için hedef ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer aldı. Geçtiğimiz çeyrekte de hedef pazarlar listesinde ilk sıralarda yer alan Rusya, bu çeyrekte payını daha da artırdı. Bu gelişmeyi değerlendiren Büyükekşi “Birinci Çeyrek İhracatçı Eğilim Anketi sonuçlarında, ilk 5 Hedef Pazar arasına giremeyen Rusya, ikinci çeyrekte yüzde 12,1 oran ile hedef pazarlar arasında yerini aldı. Bu çeyrekte ise yüzde 13,3 ile ihracatçılar tarafından hedef pazar olarak gösterilen ikinci ülke oldu. Hükümetimizin attığı olumlu adımlarla, ihracatçılarımızın önümüzdeki dönemde Rusya’ya daha çok ihracat gerçekleştireceklerine inanıyorum.” dedi.

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası