Son Haberler

TL’ye dönüş hızlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Dövizleri bozdurun, TL’ye geçin’ çağrısına Borsa İstanbul’un ardından Diyanet de olumlu yanıt verdi. Hac ve umre paraları Türk Lirası üzerinden tahsil edilecek. Diyanet yetkilileri, THY ile görüşme yaparak ulaşımın da lira üzerinden olmasını önerirken, TURSAB Başkanı Ulusoy’da organizasyon paralarını TL üzerinden tahsil edeceklerini söyledi.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Dövizleri bozdurun, Türk lirasına geçin” çağrısına Diyanet İşleri Başkanlığı da katıldı. Başkanlık artık hac ve umre paralarının Türk Lirası üzerinden tahsil edileceğini açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ve umre paralarını artık Türk Lirası üzerinden tahsil edecek. Başkanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası olarak tahsil edilmesine yönelik geniş kapsamlı çalışmasını tamamlamıştır. Buna göre 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edilmesine karar vermiştir” denildi. Her yıl yaklaşık 70 bin kişinin hac ibadeti, 400 bin kişinin de umre ziyareti yaptığı (110 bin kişi Diyanet ile gidiyor) organizasyonların yüzde 97’sinde döviz ile ödeme yapılıyor. Bu harcamalar “ulaşım, konaklama ve yemek” olarak ele alınıyor. Edinilen bilgiye göre Diyanet yetkilileri, Türk Hava Yolları ile görüşme yaparak ulaşımın da lira üzerinden olmasını önerdi. Ancak konu henüz netleşmedi. Konaklama ve yemek ise Suudi Arabistan’a Riyal üzerinden ödenecek. Ancak doların gün geçtikçe yükselmesi ödemede açıklarını da beraberinde getirecek. Bu konuda ortaya çıkabilecek açığın Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kapatılması planlanıyor. Hac fiyatları geçtiğimiz yıl normal konaklama için 3 bin 750 dolar, müstakil konaklama için 5 bin 250 dolar, otel için ise en düşük 6 bin 800 dolar; umre fiyatları da yaklaşık iki bin dolar olarak belirlenmişti. Kabe’ye yakınlık, müstakil lüks A sınıfı odalarının fiyatları ise daha yüksek olarak açıklanmıştı. Hacı adayları, ücretlerini üç taksit halinde de ödeyebiliyordu. Diyanet yeni umre fiyatlarının Türk Lirası olarak açıklanması için çalışmalarını sürdürüyor.

TÜRSAB DA LİRAYA GEÇTİ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da “TURSAB olarak artık hac ve umre organizasyonu paralarını Türk Lirası üzerinden tahsil edeceğiz” dedi. Öte yandan Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı İlyas Edip Sevinç, hesaplarında bulunan dövizleri TL’ye çevirdiklerini söyledi. Laleli Sanayici ve İş Adamları Derneği (LASİAD), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına destek olmak amacıyla hiçbir finansal işlemde TL’den başka para kullanılmayacağını açıkladı.

100 ŞİRKET TL’YE DESTEK VERECEK

İstanbul’da hafta sonu düzenlenen 1’inci Hizmetkâr Liderlik Zirvesi’ne katılan 100’den fazla aile şirketinin yöneticisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TL’ye geçin” çağrısına destek kararı aldı. Aile şirketlerinin yönetici ve genç varislerini buluşturan zirvenin ikinci gününde Kopuz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kemal Kopuz’un, “Ben bu ülkenin parasıyla çalışırım. Bugünden sonra herkesten aynı hassasiyeti bekliyorum. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bu milli bir meseledir ve bereketlidir” şeklindeki sözleri büyük alkış aldı. Zirveyi düzenleyen Değer Danışmanlık Başkanı Dr. İlhami Fındıkçı “Zirveye katılan 100’e yakın aile şirketinin sahibi işadamı, ülkemizdeki ekonomik sıkıntının aşılması için dövizden TL’ye geçme yönünde fikir birliğine vardı” dedi.

ŞİRKETLERİN DOLAR BORCU SORUN OLMAZ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, dolara karşı oluşturulan toplumsal tepkiyi bütçe sunumuna yansıttı. Cari açık ve dış ticaret dahil hiçbir veriyi dolar miktarıyla ifade etmeyen Ağbal, bunun yerine oran bazında değerlendirme yaparak milyar dolarlık rakamları telaffuz etmedi. Finans sektöründeki büyüklüğü de “trilyon TL” olarak açıklayan Ağbal, “Reel sektörün dış borcu yönetilebilir düzeydedir. Kurdaki artış firmaların finansal yükümlülüklerini artırmakla birlikte ihracat gelirlerini de artıracağından firmalara doğal bir koruma sağlamış olmaktadır” dedi.

ERDOĞAN İSTEDİ TL’YE DÖNDÜ

40 yıla yakın süredir inşaat, turizm ve AVM alanlarında faaliyet gösteren Artaş İnşaat, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı ile bünyesindeki ArenaPark, ArmoniPark ve Kayseri Park AVM’lerinin kiralarını TL cinsine çevirdi. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Devletimizin aldığı ekonomik her tedbirin ve çalışmanın destekçisi olduk. AVM’lerdeki kiraların tamamını TL’ye çevirme kararı aldık” dedi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası