Son Haberler

“Tüm belediyeler birleşmeli”

ENERJİ verimliliği alanında dünyanın lider şirketlerinden Schneider Electric’in CEO’su Jean-Pascal Tricoire, dünya enerji tüketiminin 40 yıl içinde toplam 1.5 kat, sanayinin kullandığı enerjinin de 35 yıl içinde yarı yarıya artacağını açıkladı.

Böyle bir ortamda küresel ısınmanın daha da önem kazanacağını belirten Tricoire, “Dünyanın bütün belediye başkanları; birleşin! Çünkü kentleri karbondan kurtarırsak, dünyamızın geleceğini kurtarırız” çağrısı yaptı. Schneider Electric, 40 ülkeden basın,kamu ve özel sektör temsilcisi ile bine yakın fikir önderinin katılımıyla Paris’te düzenlediği “İnovasyon Zirvesi”nde enerji verimliliğine hizmet eden mevcut ve gelecek teknolojileri tanıttı. Şirketin CEO’su Tricoire, 2050’ye gelindiğinde şehirlerde 2.5 milyar insanın yaşıyor olacağını vurgulayarak, karbon salınımı için kentlerin daha da önemli olacağına dikkat çekti. Fransa dahil birçok ülkede binaların yüzde 50’sinin kamu mülkiyetinde olduğunu söyleyen Tricoire, “Kamu yönetimleri önce kendi binalarını dönüştürerek, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konusunda örnek olmalı” dedi.

3 KAT DAHA VERİMLİ
Tricoire, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demek ki küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutabilmek istiyorsak, enerjiyi bugünkünden üç kat daha verimli kullanmalıyız. Bunu sadece söylemiş olmak için söylemiyoruz. Schneider Electric olarak kanıtını da sunuyoruz. Biz kendi şirketimizde halihazırda piyasada bulunan mevcut çözümlerimiz ile hatırı sayılır bir enerji verimliliği yatırımı yaptık. Bunun sonucunda enerji harcamalarımızı 4’te 1’ine indirdik, yatırımımızı ise 3 yılda amorti ettik. Bugünşirketimizde çalışan 21 bin mühendisin en öncelikli sorumluluğu inovasyon geliştirmek. Bunların 10 bini sadece yazılım geliştiriyor.”

KARBON EMİSYONSUZ MARATON HAZIRLIĞI
2014 yılından bu yana Paris Maratonu’nun isim sponsorluğunu yapan Schneider Electric, bu yıl 40.sı koşulan maraton ile birlikte sponsorluğunu 3 yıl daha uzattı. Bu yıl 149 ülkeden 57 bin sporcunun katıldığı maratonda açığa çıkan karbon emisyonunun yüzde 50’sini Schneider Electric, Kırsal Enerji Tasarrufu Projesi kapsamında Kenya’ya sosyal yatırım bütçesi olarak aktardı. Schneider Electric CEO’su Jean-Pascal Tricoire 2 yıl içinde Paris Maratonu’nu dünyanın ilk karbon emisyonsuz maratonu yapacaklarını kaydetti. Maratonda her 5 kilometrede bir sporcu standı yer alırken, bu stantlarda enerji vermek amacıyla sporculara sunulan 23 ton muz, 16 ton portakal, 7 ton elma, 2.2 ton kuru meyve ve kuruyemiş, 412 bin adet şeker küpü, 482 şişe su ve 43 bin litre enerji içeceği tüketildi.

Hürriyet

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası