Son Haberler

Turkcell Finansman banka gibi çalışıyor

* Turkcell müşterilerine finansman sağlamak amacıyla 6 ay önce kurulan Turkcell Finansman, bir banka gibi çalışıyor. Şirket, Ağustos ayı sonu itibariyle  yaklaşık 1.2 milyon  müşterisine  1.6 milyar TL finansman desteği sağladı. Turkcell, Fintech ürünleri ile önümüzdeki döneme damgasını vurmayı hedefliyor.

Turkcell Finansman, hedeflerini ve projelerini Turcomoney’e anlattı…

-Sayın Cantekin, Turkcell Finansman, yılbaşında BDDK’ya başvuruda bulunduktan kısa bir süre sonra, Şubat ayında kuruluş iznini aldı. Turkcell, böyle bir şirketin kuruluşuna neden ihtiyaç duydu? Şirketin sermayesi, ortaklık yapısı ve amacı hakkında bilgi verir misiniz? Rakamlarla Turkcell Finansman’ı anlatır mısınız?

Cantekin-Ulusal çapta yüksek hızlı geniş bant internet erişim altyapısı dönüşümünün doğru zamanda ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi, ülkemizin dijital ekonomiye geçişini hızlandıracaktır. Bu durum, yüksek hızlı internet ve   geniş bant  gerektiren katma değerli uygulamalara ulusal çapta erişim sağlanması anlamına  geliyor. Bu gelişmeler ülkemizin sosyoekonomik gelişimine, küresel rekabette konumunu pekiştirmesine,  GSYİH’sinin artmasına, ek istihdam yaratmasına, rekabet gücü kazanmasına ve sosyal refahı artırmasına ve nihai olarak hükümetimizin üzerinde önemle durduğu 2023  hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak.  Bunun bilincinde olan  Turkcell, faaliyete geçtiği günden beri sürekli olarak ülke genelindeki ileri teknoloji iletişim altyapısının kurulumuna yaptığı yatırımlara ve yenilikçi ürün ve hizmetlerin tüketicilere en uygun maliyetlerle ulaşabilir olmasına azami önem  veriyor. Şirketimiz son olarak 4,5G lisansı için toplam 1,9 milyar Euro’luk  lisans bedeli ödeyerek en fazla sayıdaki frekansın sahibi oldu. 4,5G’den beklenen faydanın sağlanabilmesi için abonelerin data kullanımının artması  gerekiyor. Data kullanımının artmasının zorunlu unsuru akıllı cihaz kullanımının yaygınlaşmasıdır. Akıllı cihaz kullanımının yaygınlaşabilmesi için ise  kullanıcıların bu cihazlara erişimini kolaylaştıracak finansman olanaklarının sağlanması  gerekiyor.   Turkcell, bu amacı gerçekleştirmek ve akıllı cihazların erişilebilir olmasını desteklemek için uygun finansman olanakları sağlayacak bir finansman şirketi kurulmasına karar verdi. Bu kapsamda Turkcell Finansman AŞ BDDK’dan aldığı  izin ile Şubat ayında faaliyetlerine başladı. Böylelikle Turkcell, mobil operatörler arasında bir ilki gerçekleştirerek BDDK lisanslı bir finansman şirketi kurdu.

1.2 MİLYON MÜŞTERİYE 1.6 MİLYAR LİRA

 -Turkcell Finansman, müşterilerine hangi hizmetleri nasıl veriyor?

Cantekin-Turkcell Finansman bugün itibariyle bireysel müşterilerin Turkcell satış kanallarında satılan her türlü teknolojik ürünlerin satın alınmasında finansman desteği  veriyor. Önümüzdeki dönemlerde bireysel müşterilere kurumsal müşterilerin de eklenmesini ve müşterilerimizin her mecradan satın alacakları teknolojik mal ve hizmetler için  finansman desteği sağlaması  planlanıyor.

-Göründüğü kadarıyla Turkcell Finansman, bir banka gibi çalışıyor. Nitekim kısa sürede bir milyar liranın üzerinde müşterilerine finansman sağladı? Eylül ayı itibariyle kaç kişiye ne kadarlık finansman sağlandı?

Cantekin-Şirketimiz öncelikle Turkcell müşterilerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamayı planlamış ve bu çerçevede yaklaşık 6 ay içerisinde Ağustos ayı sonu itibariyle yaklaşık 1.2 milyon  müşterisine  1.6 milyar TL finansman desteği sağlamıştır.

2017’DEN İTİBAREN HERKESE FİNANSMAN DESTEĞİ

-Turkcell Finansman, sadece Turkcell müşterilerine mi finansman sağlıyor? Başka bir GSM operatörü müşterisine de finansman desteği veriyor mu?

Cantekin-Bugün itibariyle sadece Turkcell müşterisine yapıyoruz, ancak kısa sürede 2017 yılından itibaren bunu bütün gerçek ve tüzel  kişilere yaymayı hedefliyoruz.

-Turkcell Finansman, cep telefonu dışında örneğin bilgisayar, buzdolabı, çamaşır makinası vb gibi ihtiyaçlar için de finansman sağlıyor mu, sağlayacak mı?

Cantekin-Bugün itibariyle cep telefonu ve tablet gibi ürünlere finansman  sağlanıyor. Hedef Türkiye’nin  dijital yolculuğunda hizmet edecek, içinde teknoloji olan hayatın her alanına finansman desteği sağlamak.

KATILIM FİNANSMAN ŞİRKETİ GELİYOR

-Kısa bir süre önce medyaya yansıyan haberlere göre Turkcell, katılım finansman şirketini kurma kararı aldı. Bu şirketle ilgili bilgi verir misiniz? Sermayesi ne kadar olacak? Hedef kitlesi ne olacak? Hangi hizmetleri verecek?

Cantekin-35 milyon TL kuruluş sermayesi ile katılım finansman şirketi kurulması izni için BDDK’ya başvurumuzu yaptık. Bildiğiniz gibi Türkiye’de katılım  esaslı finansal ürünlerin ve işlem hacminin artırılmasına yönelik önemli çabalar var. Biz de gerek bu çabaları desteklemek ve gerekse bütün müşterilerimize finansal destek vermek adına öncü bir rol oynayarak bu alanda Türkiye’nin ilk banka dışı finansal kuruluşu için iznimizi almaya çalışıyoruz.  Katılım finansman şirketi  finansman şirketimizin verdiği her türlü hizmeti verecek.

-Turkcell Katılım Finansman, halen faaliyet gösteren katılım bankaları gibi mi hizmet verecek? Ya da onlardan farkı ne olacak?

Cantekin-Katılım finansman, katılım hesabı açarak fon toplama dışında bireysel ve kurumsal diğer finansal ihtiyaçlara cevap veriyor olacak. Elbette işleyiş mekanizması katılım bankaları gibi olacak. Diğer bir anlatımla fonlamamızı öncelikle ödenmiş sermayemizle ve devamında faizsiz finans sisteminden sağlanacak kaynaklarla yapacağız. Bu şekilde sağlanacak kaynaklar faizsiz olarak müşterilerimizin satın alacakları mal ve hizmetlerin finansmanında kullandırılacak.

 

Devamını okumak için;

Söyleşinin devamını okumak için;

D&R’ın internet sitesinden

http://www.dr.com.tr/Dergi/Turcomoney/Kolektif/Ekonomi-Haber/Ekonomi-is-Dunyasi/urunno=0000000370911

Dijimecmua’dan (http://www.dijimecmua.com/turco-money/) okuyabilir, satın alabilir, abone olabilirsiniz

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası