Son Haberler

Türkiye İç Denetim Enstitüsü 25 yaşında

Türkiye’de iç denetim mesleğinin uluslararası standartlarda uygulanması, şirketlerin kurumsal itibarının korunması ve değer kazanması amacıyla 19 Eylül 1995’te kurulan Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), 25. yılını kutladı.

Kutlama töreni, covid 19 tedbirleri nedeniyle dijital ortamda TİDE üyelerinin ve paydaşlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Canlı yayında yapılan kutlamada, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Murat Çağlar ile Kurucu ve Onursal Başkan Ali Kamil Uzun 14 Aralık 1994’te ilk adımı atılan, 19 Eylül 1995’te kurulan TİDE’nin çeyrek asırlık yolcuğunu ve gelecek hedeflerini paylaştı.

TİDE’nin vizyonu doğrultusunda mesleki mükemmelliğin küresel paydaşı olma yönünde önemli adımlar attığını belirten İbrahim Murat Çağlar, “Sadece ülkemizde değil yakın coğrafyamıza verdiğimiz destek, Avrupa Topluluğu’nda üstlendiğimiz görevler ve Uluslararası İç Denetim Enstitüsü komitelerinde aldığımız roller ile küresel alanda meslektaşlarımıza da değer yarattık. 170 ülkede bulunan, İç Denetim Enstitüleri arasında üst üste 6 yıldır aldığımız ödüller ile bunu perçinledik.” dedi.

Her dönemde farklı, değer katan çalışmalarla ve pek çok ilklerle iç denetim mesleğine katkı sunan TİDE’nin kuruluşunda yer almaktan duyduğu gururu dile getiren Ali Kamil Uzun ise, “Mesleğimizin kurumsal kimliğinin ifadesi olan TİDE; bugüne kadar bizler için ortak payda iken şimdi bizlerle birlikte kurumsal yönetimde tüm pay sahiplerinin ortak paydası haline geldi. Çeyrek asırlık başarılarla dolu kurumsal yolculuğuna ortak olan meslek ailemizin değerli üyelerinin ve paydaşlarının önemli rolü bulunuyor.” şeklinde düşüncelerini paylaşırken; meslekte paylaşarak büyüme, katılımla ilerlemenin önemini vurgulayarak “Gönlümüzde memleket ve meslek sevgisi, ülkemiz ve mesleğimiz için enerjimiz mevcut. O zaman diyoruz ki yarın dünden büyüktür. Geleceğimiz kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Törende ayrıca “Türkiye için değer, geleceğe güvence” sloganıyla 25. yıla özel tasarlanan logo katılımcıların beğenisine sunulurken Orman Bakanlığı’nın büyük destekleri ile “10 Bin Ağaçlık TİDE Hatıra Ormanı”nın müjdesi de verildi. Ağaçlandırma çalışmaları tamamlandığında, kutlamaya katılanların isimlerine özel ağaç dikim sertifikalarının; TİDE 25. Yıl Hatıra Pulu ve özel gün zarfı ile birlikte kendilerine ulaştırılacağı bilgisi paylaşıldı.

TİDE’nin 25 yıllık kurumsal serüveni sosyal medya hesapları ve web sitesinde oluşturulan görsel bellek çalışmaları yoluyla paylaşılmaya devam edecek.

TİDE geleceğe katkı sağlama hedefi doğrultusunda mesleki sertifika sınavları, eğitimler, uluslararası konferanslar, yayınlar, paylaşım toplantıları, üniversitelerin akademik programlarında yer alarak mesleğin genç paydaşlarına yönelik iç denetim seminerleri, gençler için düzenlenen zirveler, standartların kazandırılması gibi birçok faaliyete ara vermeden devam ediyor.

TİDE Hakkında:

Şirket yönetim kurullarının ve üst düzey yöneticilerinin stratejik iş ve çözüm ortağı; aynı zamanda güvenilir danışmanları olan iç denetçilerin meslek örgütü Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), iç denetim mesleğinin uluslararası standartlar ile uyumlu; iç denetim profesyonellerinin küresel seviyede yetkin niteliklere sahip olması için faaliyetlerini sürdürüyor.

TÜRKİye iÇ denetim enstiTÜSÜ dernek ve iKTİsadi İŞletmesi BÜTÇE, muhasebe, Gİder ve alim satim yönetmeliĞİ

Türkiye İç Denetim Enstitüsü, özel sektör şirketlerinin ve kamu kuruluşlarının kurumsal yönetim ilkelerine uygun, düzenleyici otoritelerin düzenlemeleri ile uyumlu şekilde faaliyetlerini devam ettirmesi konusunda rehber ve referans kurum olarak çalışmalar yürütüyor.  Ayrıca, mesleğin akademik gelişimi ve meslek profesyonellerinin yetkinlikleri için kişilere ve kurumlara özel hizmetler sunuyor.

TİDE, her yıl düzenlediği Uluslararası Türkiye İç Denetim Kongresinin yanı sıra; iç denetim profesyonellerinin küresel yetkinlik belgesi “Sertifikalı İç Denetçi” sınavlarını düzenliyor.

İç Denetim Mesleğini icra edenler için “Uluslararası İç Denetim Standartları ve Mesleki Uygulama Çerçevesi”ni dilimize çevirerek güncelliğini sağlayan TİDE aynı zamanda temel bilgi ve referans kaynağı “İç Denetim Dergisi”ni periyodik olarak yayınlıyor. Meslektaşlar için sürekli gelişim için “Mesleki Gelişim ve Yetkinlik Seminerleri”, mesleki akademik gelişime yönelik “Akademik İlişkiler ve Gelişim Programı”, profesyonel kariyer fırsatlarının değerlendirilmesi için “Kariyer Merkezi” ile pek çok uluslararası ve ulusal mesleki birikime erişim ve paylaşım imkanı sağlıyor.

Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA)’nun Türkiye temsilcisi olan ve bu kurumların yönetim organları ile çalışma komitelerinde aktif görev alan Türkiye İç Denetim Enstitüsü, “Meslekte küresel gelişim ve mükemmelliğin paydaşı olmak” vizyonu ile tüm paydaşlarına kalıcı değer yaratma misyonu kurulduğu 1995 yılından devam ettiriyor.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası