Son Haberler

Uluslararası WIN Eurasia 2024 Fuarı kapılarını açtı

İSTANBUL (AA) – Hannover Fairs Turkey'in Türkiye Makine Federasyonunun (MAKFED) desteğiyle düzenlediği, imalat endüstrisindeki üretici ve sektör profesyonellerini bir araya getiren ve satın almacılar için ideal bir ortam oluşturan WIN Eurasia Fuarı 2024, İstanbul Fuar Merkezi'nde (İFM) kapılarını açtı.

Bu yıl "Endüstri Gelecekle Buluşuyor" ana temasıyla düzenlenen WIN EURASIA 2024 Fuarı, 19 ülkeden 750 üzerinde katılımcı firma ile 100'ün üzerinde ülkeden 42 bini aşkın sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturuyor.

Fuarın açılışı, Hannover Fairs Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Annika Klar'ın ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürü Alper Güzel, MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran ve Kazakistan Makine Endüstrisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Meiram Pshembayev'in katılımıyla gerçekleştirildi.

– "Dijital Dönüşüm Destek Programı ile şirketlerimizi dijital anlamda gelişmeye sevk ediyoruz"

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürü Alper Güzel, dünyadaki hızlı değişime şirketlerin ayak uydurması gerektiğini belirterek, Bakanlık olarak değişimde yetersizlik yaşayan ya da önlerinin açılması gereken firmalara önemli destekler sağladıklarını söyledi.

Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü olarak yakın zaman içinde duyuracakları bir dijital dönüşüm projesi üzerinde çalıştıklarını dile getiren Güzel, şöyle devam etti:

"Sanayinin içinde bütün unsurlar, dijitalleşme sürecini yaşamak zorunda. Tabii dijitalleşme sürecini yaşaması için öncelikle kendi dijitalleşme durumunu tespit etmesi gerekiyor. Bu olgunluğun ölçümünden sonra şirketin yapması gereken işler ortaya konulacak. Böylece yürünmesi gereken yol haritası da bu sayede ortaya çıkacak. Bu kapsamda, Bakanlığımız tarafından duyrulacak ve yönetilecek olan Dijital Dönüşüm Destek Programı oldukça önemli. Bu program ile şirketlerimizi dijital anlamda bir inkişafa, bir gelişmeye sevk etmek istiyoruz."

Üniversite-sanayi işbirliği için attıkları adımları anlatan Güzel, "Sektör Kampüste" programı kapsamında Türkiye'nin hemen hemen her şehrindeki üniversiteleri o şehirdeki şirketlerle buluşturduklarını belirtti.

Güzel, "Yakın bir zamanda duyuracak olduğumuz bir Milli Staj Seferberliği Programı var. Bu vesileyle bütün şirketlerimizi bu vesileyle bu programa davet etmek istiyorum. Makine endüstrisi alanında çalışmak isteyen öğrenciler nerede staj yapacakları konusunda sürekli kendilerine soruyorlar. Şirketler de ileride istihdam edeceği öğrencilere ulaşamamanın sıkıntısını çekiyor. Bu iki kesimi birbirleriyle eşleştireceğimiz bir program olacak." diye konuştu.

Güzel, sanayicilerin ve ihracatçıların dertleriyle dertlendiklerini belirterek, Bakanlık olarak işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

– "Türkiye, Avrupa'nın ve dünyanın en önemli makine üreticilerinden biri"

MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran da sektörün bileşenlerinin tek çatı altında toplanmasının memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, “Avrupa ile Asya arasındaki en doğru buluşma noktası Türkiye'dir. Hem Avrupalı yatırımcıların hem de özellikle Uzak Doğulu yatırımcıların Türkiye'ye büyük bir süratle yatırım yapmalarında fayda var." dedi.

Dünyanın inanılmaz hızlı bir değişim içinde olduğuna dikkati çeken Dalgakıran, şirketlerin değişime hızlı adapte olmaları ve mümkünse bu değişimi yönlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Dalgakıran, Türk makina sektörünün bu değişim ve dönüşümde öncü sektörlerden olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin Avrupa'nın ve dünyanın en önemli makine üreticilerinden biri olduğunu ifade etti.

Makine sektörünün daha üst liglerin oyuncusu olması gerektiğini belirten Dalgakıran, bunun sadece kendi becerilerine bağlı olmadığını, eğitilmiş insan kaynağının oluşması, finansal istikrar ile ölçek ekonomisinin etken unsurlardan olduğunu söyledi.

Dalgakıran, Türkiye'nin cari açık veren bir ülke olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bu cari açığı, döviz açığımızı kapamamız gerekiyor. Burada bunu başarabilecek en önemli sektörün makine sektörü olduğuna inanıyorum. Dünya ticaretinde bizden ve ülkeler arası anlaşmalardaki problemlerden dolayı biraz haksız rekabet içinde hissediyoruz kendimizi. Öncelikle şunu söylemek gerekirse kendimizden kaynaklanan problemler için ölçek ekonomisi çok çok önemli. Belirli bir ölçekte üretim yapamayan şirketlerin önümüzdeki dönem işleri çok daha zor olacak. O zaman KOBİ kavramlarını yeniden bir değerlendirmeye tabii tutulması, ayrıca şirketlerin verimlilik ve ölçek noktasına yürüyebilmesi için yeni bir stratejinin çizilmesi gerekiyor."

Ülkeler arası ticaretten kaynaklı haksız bir rekabetin içinde olduklarını dile getiren Dalgakıran, "Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracat yapan bazı ülkeler mallarını yüzde 3 gümrükle sokuyor. Biz ise mallarımızı oraya gönderdiğimizde yüzde 30 gümrüklerle karşı karşıyayız. Bunun mutlaka çözülmesi gerekiyor. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Anlaşması'nın regülasyonunda en önemli konuların başında bence bu konu geliyor." dedi.

– "Ülkemizin potansiyelini fuarda yeni fırsatlara dönüştürmeyi amaçlıyoruz"

Kazakistan Makine Endüstrisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Meiram Pshembayev de sektörün en büyük buluşmasında yer alarak bu güce şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Kazakistan'ın Avrasya Bölgesi'ndeki stratejik rolünün yanı sıra inovasyona, endüstriyel büyümeye ve teknolojiye verdiği önem her geçen gün artıyor. Ülkemizin bu alanlardaki potansiyelini WIN EURASIA Fuarı'ndan yeni fırsatlara dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Gerçekleştireceğimiz işbirliktelikleri ile küresel bağlantılarımızı güçlendirerek, sürdürülebilir kalkınma hedeflerimiz için önemli bir potansiyel oluşturacağız. Bu kapsamda tüm fuar katılımcılarını ve imalat endüstrisinin liderlerini hep birlikte yeni iş fırsatları keşfetmeye davet ediyoruz."

Hannover Fairs Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Annika Klar da bölgenin öncü endüstriyel ticaret fuarı WIN EURASIA'nın bu yıl 30. yaşını kutladığını ifade ederek, amaçlarının Türkiye'nin üretim endüstrisinin rekabet gücünü ve ihracat potansiyelini artırarak endüstriyi gelecekteki teknolojiler ve uluslararası pazarlarla etkileşimini kolaylaştırmak oldunu kaydetti.

Fuar, 8 Haziran'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası