Son Haberler

Zarrab tutuklandı, Halkbank hisseleri düştü

İş adamı Reza Zerrab‘ın ABD’de tutuklanması Halkbank hisselerini olumsuz etkiledi. Bununla birlikte haber sonrası Doğan Holding hisselerinde de yukarı yönlü bir hareket görüldü.

Reza Zerrab’ın tutuklandığı yönündeki haberlerin ardından bu sabah Halkbank hisseleri açılışta yüzde 4 kayıp yaşadı. Saat 10:40 itibariyle hisselerdeki kayıp yüzde 5’e yaklaştı. Aynı saatte BIST-100 endeksi ise yüzde 2,2 düşüş kaydetti.

Halkbank’ı yakından takip eden analistler, Zerrab’ın tutuklanmasının Halkbank yatırımcısını tedirgin ettiğini ve söz konusu fiyatlamaların ortaya çıktığını ifade etti.

Deniz Yatırım Analisti Sadrettin Bağcı, 17-25 Aralık soruşturmalarında Halkbank’ın Reza Zarrab üzerinden gündemde kaldığına dikkat çekti ve yatırımcıların Zarrab’ın ABD’deki soruşturma kapsamında yapacağı açıklamaların banka üzerinde olumsuz etkide bulunması olasılığını fiyatladığını belirtti. Bağcı, bu aşamada söz konusu tutuklamanın bankaya etkisini tespit etmenin zor olduğunu ifade etti.

Ünlü&Co Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Vedat Mizrahi ise, “İran‘a yaptırımlar uygulanırken, bu ülke ile yapılan alışverişlerde Halkbank kullanıldığı için, ABD’de Rıza Sarraf’ın para aklama iddiası ile tutuklanması Halkbank’ı da gündeme getiriyor. Bu durumun Halkbank’ı nasıl etkileyeceğini anlamak için yaptırımların ne olacağını görmek gerekiyor.

Söz konusu gelişmelerin şu aşamada finansal olarak Halkbank’a bir etkisi olmayacaktır. Fakat söz konusu soruşturma sonucunda Halkbank hakkında da bir soruşturma açılırsa bankanın yurt dışından finansman sağlama olanakları kısıtlanabilir” değerlendirmesini yaptı.

Nomura CEEMEA Stratejisti Timothy Ash de Halkbank hisselerinde görülen büyük düşüşün bu davaya ilişkin endişelerle ilgili olmasının olası olduğunu belirtti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası