Son Haberler

Alibaba, Trendyolu da yuttu

Alibaba, Trendyol için 728 milyon dolar ödedi

Çinli dev Alibaba’nın Türk e-ticaret sitesi Trendyolu 728 milyon dolar (3.7 milyar TL) ödeyerek şirketin çoğunluk hissesini aldığı ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinin başında gelen Çinli Alibaba Grubu, dev satın alımlarıyla dikkat çekiyor. İnternet üzerinden yemek siparişi verilebilen Ele.me’nin yüzde 43’üne sahip olan Alibaba Grubu, Nisan ayında 9,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Ele.me’de kendi payına düşeni nakit ödedi ve eskiden Baidu’ya ait olan tüm hisseleri aldı. Alibaba, böylece şirketin tamamına sahip oldu.

Çinli e-ticaret devi Alibaba, son olarak Türk e-ticaret sitesi Trendyol için 728 milyon dolar (3.7 milyar lira) ödeyerek şirketin çoğunluk hissesini satın aldı. Dünya Gazetesi yazarı Kerim Ülker bugünkü yazısında Alibaba’nın Trendyol için 728 milyon dolar ödediğini yazdı.

İşte Ülker’in yazısının ilgili bölümü:

Hatırlanacağı üzere ne hisse oranı ne de satış fiyatı bu işlem için açıklanmadı. Ancak Alibaba’nın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderdiği bir rapor Trendyol satışındaki fiyatı ortaya çıkardı.

Bilindiği üzere Trendyol’un ana sahibi DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret… Alibaba, Trendyol’u alırken, DSM adlı şirket ile masaya oturmuştu.

SEC’e açıklamada bulunan Alibaba, DSM yani Trendyol için 728 milyon dolar yani 3.6 milyar lira ödediğini ifade etti. Açıklamada DSM’nin çoğunluk hissesinin bu fiyata alındığı ifade edildi.

Dünya

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası