Son Haberler

ALTIN BANKACILIĞINA YOĞUN İLGİ

Bireysel emeklilik sistemi alanında hedefiniz nedir?

Albaraka Türk ile hayata geçirdiğimiz Katılım Emeklilik ile kısa sürede bireysel emeklilikte katılımcı sayımız 15 bin kişiyi ve fon tutarımız da 36 milyon TL’yi aştı. 1 yıl içinde fon büyüklüğümüzü yaklaşık 200 milyon TL ve 5 yıl sonra da 1 milyar TL’ye ulaştırmayı öngörüyoruz. 5 yılda 500 bin katılımcıya ulaşacak ve sektörde ilk 10’da yer almayı, 2023 yılında ise faizsiz sigortada sektör lideri olmayı hedefliyoruz. Kaydettiğimiz veriler doğrultusunda hedeflerimize ulaşabileceğimizi öngörüyoruz.

Tasarruflarını faizsiz mecralarda değerlendirmek isteyen yatırımcılara ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

özellikle daha önce de altını çizdiğim altın bankacılığı ürünlerimiz çerçevesinde yatırım imkânı sunuyoruz. Kıymetli Madenler Depo Hesabı ile müşterilerimize kıymetli maden alıp satabilme imkânı sunuyoruz. Altınlarının durduğu yerde değer kazanmasını isteyen müşterilerimiz için tasarlanan Altına Altın Katılma Hesabı ile TL veya USD karşılığında altın alım satımı yapılabiliyor.

Portföyünde altın bulunan ve fon paylarının borsada işlem gördüğü bir yatırım fonu olan Altın Borsa Yatırım Fonu ürünümüzle, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. olarak B Tipi Altın Borsa Yatırım Fonu portföyümüzde fiziki altın bulunduruyoruz. 1 fon payı yaklaşık 1 gram altına karşılık geliyor. Altın Borsa Yatırım Fonu ile hem mevcut müşterilerimize, hem de tüm piyasaya altına borsada yatırım imkânı sunmayı amaçlıyoruz. Hizmet uygulamaya konulduktan bu yana Kuveyt Türk’ün ihracı 50 milyon TL’lik fonu buldu. Altını krediye dönüştürme konusundaki çalışmalarımız devam ediyor.

İşletme harcama ve gelirleri tamamen kıymetli madenler üzerine olan, kıymetli maden alıp satan kuyumcular gibi küçük işletmeler ve küçük işletme sahibi bireylerin ihtiyaçlarını altına endeksli olarak karşılayabildikleri bir finansman türü olan Altın Endeksli Finansman ile müşterilerimiz ödemelerini hem altın hem de TL hesabından yapabiliyorlar

Körfez Bölgesi’nden 2 trilyon Dolar olduğu belirtilen faizsiz fonlardan Türkiye’ye daha fazla akış sağlanması için neler yapılmalı?

Türkiye’de inşaat sektörüne olan ilgi devam ettikçe fon alkışı devam edecektir. İnşaat sektöründe yeni açılımları var olan ilgiyi artırırken fon akışını da artıracaktır. BDDK-TKBB işbirliği ile sürdürülen çalıştayda Türkiye’ de para ve sermaye piyasalarının faizsiz finans kuruluşlarına da hitap edecek şekilde geliştirilmesi ve derinleştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmaktadır. özellikle Körfez ülkelerinden Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcılarla doğrudan ilgilenmek üzere özel Bankacılık Birimimizi faaliyete geçirdik. İlgili birimimiz gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen Körfez ülkeleri müşterilerimize finansman desteği olmak üzere her türlü desteği sağlamaktalar, önümüzdeki yıl gayrimenkul fonu veya benzer yatırım fonları kurarak bu yatırımcıların yatırmlarını daha çok ülkemize çekmek üzere faaliyetlerimizi artıracağız.

NET KAR YüZDE 20 ARTTI

Kuveyt Türk, 2014 yılını nasıl geçirdi?

2014 yılı, Kuveyt Türk olarak başarılı bir performans sergilediğimiz bir yıl oldu. 2014 yılının üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre net karımızı yüzde 20 artırarak 284 milyon TL net kar elde ettik. Toplam aktiflerimizi ise 2013 yılsonuna oranla yüzde 27 artırarak 32 milyar 768 milyon TL‘ye çıkartırken, öz varlıklarımızı da yüzde 28 artırarak 2 milyar 948 milyon TL‘ye yükselttik. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 26 artış sağlayarak 21 milyar 518 milyon TL‘ye ulaştık. Fon kullanımında ise yüzde 27 artışla 21 milyar 165 milyon TL‘lik fon kullandırdık. Bu verilere göre, hedeflerimizin üzerinde bir performans sergilediğimizi görüyoruz. Büyüme rakamlarımızla katılım bankacılığı sektöründe liderliğimizi koruduğum bir yıl oldu 2014. Tüm bankalar arasında da istikrarlı büyüme rakamlarımızla konumumuzu güçlendirmeye devam ettik ve önümüzdeki dönem de devam edeceğiz.

aa_146.png

Geleneksel bankacılık ve dijital bankacılık için neler söyleyeceksiniz?

Geleneksel bankacılık modellerinden dijital bankacılığa geçişin ve bankacılık teknolojilerindeki gelişmelerin hızlandığı internet çağında güvenli ve kolay erişilebilir bankacılık hizmetlerini müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Ancak şubesiz bankacılığa yatırımı artırdığımız bu dönemde şubeleşme çalışmalarımızı da arka plana atmadık. Müşteriler kolay erişilebilirliği ve güvenli hizmeti tercih ettikleri kadar fiziki şubelerin varlığı da başka bir güven mekanizması geliştiriyor. Şubesiz bankacılık hizmetlerimizde de güvenlik öncelikli olarak ele aldığımız bir mesele. Yaptığımız çalışmalar çerçevesinde ileri teknolojili fraud araçları ile çeşitli senaryolar oluşturularak güvenlik ekibince şüpheli duruma düşen işlemler izleniyor. 2011 yılında hizmete sunduğumuz Mobil Bankacılık uygulaması geçtiğimiz sene Windows Phone 8 desteğini de kapsayacak şekilde daha çok müşterinin kullanımına açıldı. ‘Mobil Şube’nin üçüncü nesil yeni versiyonu Mayıs ayının sonunda Android işletim sistemli akıllı telefonlarda, Haziran ayının başında da iOS cihazlarda daha çok işlem seçeneğiyle müşterilere sunuldu.

Faizsiz bankacılığın bankacılık sistemi içindeki payının yüzde 6’ların üzerine çıkması için neler yapılmalı?

Risk Sermayesi (Venture Capital) kuruluşu niteliğinde olan katılım bankaları, topladıkları atıl (yastık altı) fonları doğrudan Türk sanayicisi ve müteşebbisinin ihtiyaç duyduğu hammadde, yarı mamul ve mamul maddeler ile yatırım mallarının temininde ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadırlar. Hem ülkemizin yararına, hem de küresel ekonominin geleceği açısından katılım bankaları son derece önemlidir. önümüzdeki dönemde kamu bankalarının da katılım bankacılığı sektörüne girmesiyle oluşturacağı sinerji ile beraber şu an sektörde faaliyet gösteren bankaların yenilikçi ürün ve hizmetler noktasında ortaya koyacağı çalışmalar bu alanda var olan sektör payını hak ettiği seviyeye çıkaracaktır.

Devlet, ilk kez faizsiz bankacılık sektörüne girecek. Rekabet zorlaşır mı?

Biz bu durumu Türkiye’de katılım bankacılığı sektörü adına önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Şüphesiz bu, katılım bankacılığı sektörünü büyütecek bir adımdır. Rekabet artacak, sektörün büyümesiyle de müşteri portföyü gelişecek. Katılım bankacılığının büyümesi müşteriye kazandıracağı gibi ülke olarak ekonomimizi de büyütür. Burada önemli olan katılım bankacılığı prensiplerine sıkıca riayet edilmesi ve Batı’da konvansiyonel bankaların yaptığı gibi sektörü hızla büyütmek adına “windows”(konvansiyonel bankaların faizsiz bankacılık hizmeti verecek pencere açmaları) türü uygulamalara tevessül edilmemesidir, müsaade edilmemesidir.

Türkiye ekonomisinin 2014 yılı değerlendirmesi ve 2015 yılına dair tahminlerinizi alabilir miyiz?

2014 yılında katılım bankacılığı adına da güzel bir yıl oldu. özellikle kira sertifikası satışında sektörün çıtayı yükselttiğini görüyoruz. Katılım bankalarının ürün gamının gelişiminde de 2014 yılında oldukça yol kat edildi. Bankamız ve Albaraka ortaklığında kurulan Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. sektörümüzün tasarrufların değerlendirilmesine verdiği önemi vurgulayan adımlardır. Türk bankacılık sektörü Eylül 2014 sonu itibari ile bir önceki senenin aynı ayına göre %17 büyüme ile 1,9 trilyon TL aktif büyüklüğe yükseldi. Bu büyüme, bir önceki senenin aynı döneminde yaşanan %26’lık büyüme oranının altında kaldı. Karlılık tarafında ise bir önceki sene yaşanan %15,6’lık büyüme yerini 2014 Eylül sonu itibari ile %5,3’lük daralmaya bıraktı. Dolayısı ile 2014 yılı banka büyüme hızlarının görece yavaşladığı ve karlılığın da paralel olarak bir miktar azaldığı bir yıl oluyor. 2015 yılında da ekonomik büyüme ve onu etkileyen jeopolitik riskler ile FED kararları doğrultusunda sektörün büyüme oranının şekilleneceği bir yıl bekliyoruz. özellikle kurlarda başlayan hareketlenmenin getireceği ivme ve yabancı para fonlardan 2014 yılında görülen kaçışın paralelinde 2015 yılında yeni geliştirdiğimiz Eximbank kaynaklı ihracat fonlama ürünlerimizin ivme kazanmasını bekliyoruz. Türkiye piyasasının yüksek kredi talebinin devam etmesinin beklendiği yılda faiz oranlarının alacağı şekle göre içinde bulunduğumuz seneye benzer büyüme oranları ile 2015 sonunda %20’nin üzerinde bir büyüme gerçekleşmesini umuyoruz. Karlılık tarafında ise daralmanın sona ererek pozitife dönmesi bekleniyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası