Son Haberler

NASIL BİR STRATEJİ İZLEMELİ?

-Altın yatırımcısı nasıl bir strateji izlemeli? Kıymetli sarı maden altında iniş-çıkış seyri nasıl devam edecek?

-Uluslararası piyasalardaki baskı nedeniyle gerileyenfiyatlar nelere bağlı olarak yeniden tırmanışa geçecek?

-Altın fiyatlarındaki iniş-çıkışlarda seyri etkileyen olumlu-olumsuz temel etkenler nelerdir?

Kıymetli madenler içerisinde en çok işlem gören finansal varlıkların başında gelen altın, son zamanlarda gerçekleştirmiş olduğu hareketlerle dikkat çekiyor. Uzunca bir süredir üzerinde ısrarla durduğumuz 1180 seviyesini aşağı yönlü kırması sonrasında düşüşlerini 1130 seviyesine taşıyan sarı maden, bu gerileme sonrasında gerçekleştirdiği tepki alımları ile 1205 seviyesine kadar yükseldi.Altın fiyatında yaşanılan düşüşlere katkı sağlayan gelişmeleri incelediğimizde en önemli adımın FED tarafından geldiğini görüyoruz. ABD merkez bankasının faiz artırımı konusunda atmış olduğu adımlar ve özellikle de Şahin Tavrı görüntüsü kıymetli madenlerde negatif baskının oluşuma katkı sağlamaktadır. Altın fiyatı için diğer negatif faktörleri incelersek;

ABD borsalarının yükselişlerini hız kesmeden sürdürmesi ve yeni rekorlar kaydetmesi,

• Dolar Endeksinin önemli çıkışlar gerçekleştirmesi,

• ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranının 2,30 üzerinde kalma çabası,

• Dünya Altın Konseyi’nin son raporundaki fiziki altın talebinde gerilememin oluşması,

Bu faktörler altın fiyatının aşağı yönlü düşüşünekatkı sağlayan en önemli gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. Altın fiyatının Kasım ayı performansın incelediğimizde 1130 seviyesinden başlatılan yukarı yönlü çıkışların 1205 seviyesine kadar devam ettiğini görüyoruz. Peki, yukarıdaki faktörler Kasım ayında nasıl bir yol çizdi? Bu sorunun cevabını aşağıdaki grafikte net bir şekilde göreceğiz.

aa_105.png

aa_106.png

ALTIN YATIRIMCISI NASIL BİR STRATEJİ İZLEMELİ?

Bu sorunun cevabını verirken gerek psikolojik faktörler, gerekse analiz yöntemleri ayrıntılı bir şekilde incelenmeli. öncelikle psikolojik faktörleri incelersek, para yönetimi gerçekleştiren Forex yatırımcısının hangi vadede işlem stratejisi oluşturacağını bilmesi gerekiyor. Kısa vadeli tepki alımlarında mı, yoksa orta ve uzun vadeli düşüş trendinde mi yer almak istiyor sorusunun cevabını öncelikle bulmamız gerekiyor. Bu bağlamda da kısa vadeli işlemciler gün içi stratejileri değerlendirirken, orta ve uzun vadeli işlemciler ise yaşanılacak tepki alımları nerede sonlanacak sorusunun cevabını aramakta, buna uygun satış stratejileri oluşturmak istemektedir.

Analiz yöntemlerine geçecek olursak teknik ve temel analizin birbirleri ile uyumu dikkat edilerek stratejiler oluşturulmalı. Kasım ayında gerçekleşen tepki alımlarının gerek teknik gerekse temel faktörlerce desteklendiğini gördük. Yeni ay ile birlikte özellikle FED’in faiz artırımı konusundaki tutumu teknik anlamda kısa vadeli tepki alımlarının devam edip etmemesi konusunda bize önemli sinyaller verecek. özellikle de orta ve uzun vadeli satıcılar için tepki alımlarının hangi bölgede biteceği ise (1205-1235-1255) büyük bir titizlikle takip edilmekte. Teknik seviyelerden bahsedersek Altın fiyatı için 1255 bariyerinin kritik olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe orta ve uzun vadeli satıcılı seyrin devam etmesi gerektiğine ilişkin düşüncemiz güncelliğini korumaktadır.

Bu bağlamda da kısa vadeli yaşanılacak olası tepki alımları (1255 altında kaldığı müddetçe) orta ve uzun vadeci işlemciler için satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. 1130 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise tepki alımlarının sonlandığına ilişkin önemli düşünceler piyasalarda yer alabileceği gibi 1052 seviyesine doğru aşağı yönlü bir baskıya maruz kalabilir. Tepki alımlarında düşünülen bariyerler ise 1205 – 1235 ve 1255 olarakbelirlenmiştir.

Destek: 1160-1130-1095-1052

Direnç: 1205-1235-1255-1285

aa_107.png

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası