Son Haberler

ALTININ YÖNÜ NEYİ GÖSTERİYOR?

Küresel finans piyasalarında kıymetli madenler Kasım ayında ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımı konusunda uyguladığı stratejilerle birlikte önemli fiyatlamalar kaydetti. Olumsuz ABD verilerinin faiz artırım konusundaki isteğinin zayıfladığını gördüğümüz son toplantılar sonrasında- Altın ltın ve Gümüş gibi kıymetli madenler yükseliş kaydetti. Altın fiyatı Ekim ayında ki 1200 seviyesine yaklaşarak alıcıların güçlü olduğunu görmemizi sağladı.

ALTINDA YüKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

FED kararları ardından hemen hemen çoğu yatırımcının sorguladığı bir konudur yükselişler devam edecek mi ifadesi. özellikle bu aşamada yükselişleri destekleyecek makro-ekonomik faktörler dikkatle takip edilmelidir. Bu faktörler, yukarı yönlü çıkışları desteklediği müddetçe kıymetli madenlerdeki tepkisel düşünce ön planda kalabilir ve kritik bölgeler hedeflenebilir. Aksi takdirde mevcut düşüş trendinin güncelliği ve güçlü seyri, satış baskısının etkili kalmasını sağlayabilir. Peki, hangi faktörlere dikkat edeceğiz? Dolar Endeksine, ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranına, ABD Borsalarına, ABD’den gelen veriler ve bu verilerin sonuçlarına göre FED’in faiz artırımı konusundaki tavrına, (şahin & güvercin) Spekülatörlerin Altın’daki uzun pozisyonlarına, Dünya Altın konseyi raporuna göre Altın talebine ilişkin açıklamalarına, özellikle bu faktörler içerisinde FED’in faiz artışına ilişkin açıklamalarının Dolar Endeksi üzerindeki etkisi ve kıymetli maden talebinde bir değişiklik olup olmaması, yakın takibimizde olması gerekenler olarak kaydedilmelidir.

YATIRIMCILAR, NASIL BİR STRATEJİ İZLEMELİ?

Tasarruf sahipleri, altına yatırım yapmaya karar vermişse öncelikle hangi vadeleri düşündüğünü gözönüne almalı. İşte vadelere göre altın fiyatlarının muhtemel seyri… UZUN VADELİ ALTIN BEKLENTİSİ 2013 – 1. çeyrekte 1520 seviyesinin altına sarkarak güvenilir liman özelliğini kaybeden altın, 35 aylık üssel hareketli ortalama (35 aylık EMA) altında uzun vadeli düşüş trendine devam ediyor. İlgili ortalamanın şu sıralar 1263 seviyesinden geçtiği gözlemlendiğinde, yaşanılan kısa vadeli yükselişlerin tepki alımı olduğunu net bir şekilde görmemizi sağlıyor. Bu nedenle de 1263 seviyesi altında kaldığı müddetçe altın için uzun vadeli negatif bir beklenti ön planda kalmayı sürdürüyor. Bu tutum, 1070 seviyesinin tekrar test edilmesine katkı sağlayabileceği gibi 1007 destek noktasının da hedeflenmesine neden olabilir. Uzun vadeli olarak ayı piyasasının sonlanabilmesi içinse, 35 aylık üssel hareketli ortalama üzerinde gerçekleşecek art arda 2 aylık kapanışa ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Kasım sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası