Son Haberler

Anadolu`da saklı kalmış cennet: BESNİ

anadoluda_sakli_kalmis_cennet_besni_6.jpgülkemizde ve dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip “Besni Eğitim Bayramı” için Besni’deyiz. 13.’sü kutlanan Besni Eğitim Bayramı bu ilçemize çok yakışıyor. Bütün ülkemize örnek teşkil edecek bu güzel organizasyona emek veren Besni Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve diğer kurucu üyelerini, Besni Kaymakamlığı’nı, Besni Belediyesi’ni, duyarlı vatandaşlarımızı ve tüm Besni halkını tebrik ediyoruz.

Gelelim keşfedilmemiş cennete… Adıyaman’ın Besni ilçesinin Kızılin Köyü, benim cennet köyüm. Her iki tarafı yaklaşık 70 metre kayalıklarla örtülü, derin bir vadiden geçen Fırat ve Göksu ırmaklarının kesiştiği nokta. Değerli dostum, Türkiye’nin eğitim neferi Abbas Güçlü, Besni Belediye Başkanımız Fahri Serter ve bir başka eğitim sevdalısı Besni Eğitim Vakfı Başkanı Mehmet Kaban ile birlikte Kızılin’i gezerken, konuklarımız hayranlıklarını gizleyemiyor.

DOĞA, TARİH VE KüLTüR ZENGİNLİKLERİ BİRARADA
Kızılin adeta cennetten bir köşe. Boğaz manzarası desem, burası daha güzel. Kapadokya desem, devletimiz el uzatsa çok daha güzel bir yer, sırlar dünyası desem, tam olarak öyle… Doğayla, tarihin ve yüzyılların kültürel kalıntılarının buluştuğu nokta burası. Dev kaya mağaralarında insanlar yaşamış. Ayak izleri, yaşam izleri mağaraların derinliklerine kadar işlemiş. Fırat ve Göksu, tüm maviliklerini gözler önüne sermiş.

anadoluda_sakli_kalmis_cennet_besni_4.jpgİSTER OTELDE KALIN, İSTER çADIR KURUN
Gaziantep’ten de Besni’ye gidilebiliyor. Gidecek olursanız Besni’de Ustahan Otel’de konaklayabilirsiniz, ya da günü birlik gidip gelebilirsiniz. çadır turizmini seviyorsanız otel aramanıza bile gerek yok. çünkü burası çadır kurmak için oldukça ideal.

Her türlü kaya ve su sporları, uçuş sporları rahatlıkla yapılabiliyor. çünkü kayaların yüksekliği 70-80 metreye varıyor. Ama Fırat deyince düşünmek gerek, tehlike sözkonusu olduğundan dikkatli olmak gerekiyor. Fırat türkülerinin neden acıklı olduğunu sanırım tahmin edersiniz. En iyisi yerel halktan destek almak olacak.

Peki bu köyde ne eksik? Turizm Bakanlığı ve siyasilerimizin Kızılin’i mutlaka keşfetmesi, sarı bir tabela koyması, tarih ve gezi kitaplarında yer vermesi, Gaziantep’ten gelen yolun köye yakın olan kısımdaki toprak yolun asfaltlanması, başta Valilik olmak üzere, Besni Kaymakamlığı ve Turizm İl/İlçe Müdürlüğünün tanıtıma destek vermesi gerekiyor. Gerisi kendiliğinden gelir ve ülkemiz yepyeni bir turistik cennete sahip olur. Hepimiz bu cennet yeri keşfetsin ve bir şeyler yapsın!

200 HANEDEN 200 üNİVERSİTE MEZUNU çIKIYOR
Köyün tarihinin çok eskilere dayandığı biliniyor. Cumhuriyet döneminde nahiye olduğu ve köyde 100 yıl önce okul bulunduğu, jandarma karakolu kurulduğu anlatılıyor. ülke genelinin aksine 70 yıl önce bile kadınlara ait plajın olduğu ve kadınların okula gittikleri biliniyor. çevre köyler Kürtçe konuşmasına rağmen, Kızılin ve Kızılin’in mezrası niteliğinde olan ören Türkçe konuşuyor. Okuma–yazma ve eğitim düzeyi çevre köylere, hatta ülkemiz ortalamasına göre gurur duyulacak kadar yüksek. 200 hane olmasına rağmen, köyden çıkan üniversite mezun sayısı 200’e yakın.

anadoluda_sakli_kalmis_cennet_besni_5.jpgLEZZETLİ BALIKLARIN TADI BAMBAŞKA
İklimi tipik bir Akdeniz iklimi. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağmurlu. Atatürk Barajının yapılmasından sonra daha da ılıman hale gelmiş. Fırat’ın suyu çok soğuk. çünkü, barajın altından gelen su ısınamadan Kızılin’e ulaşıyor. Baraj öncesi dönemde çok sıcaktı. Şimdi balık türleri de şekil değiştirmeye başlamış. Ama lezzetinden ödün vermemiş. Bu kadar büyük ve lezzetli balığı ülkemizde başka yerde yiyemezsiniz.

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    Nejdet UYGUR
    29 Şubat 2012 08:56 -

    Besni,Besni deiler kalkıp gittik ne göreyim tam bir tosbağa sırtı.Yuvarlansan dört bir yanına muhakkak ki mezarlığa gidersin.Bu nu ortağım Aydın OCAKBEYİ daha iyi bilir.

  • Site Haritası