Son Haberler

Cari açıkta umut veren gelişme

Cari açıktaki iyileşme trendi devam ediyor. Nitekim Merkez Bankası’nın verilerine göre cari işlemler dengesi nisan ayında 2,96 milyar dolar açık verdi.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın nisan ayına göre 900 milyon dolar azalarak 2.956 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, oniki aylık cari işlemler açığı 28.580 milyon dolar oldu. Ocak-nisanda 10.78 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Beklenti, nisan ayında 3 milyar 200 milyon dolar açık verilmesi yönündeydi.

Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 643 milyon dolar azalarak 2.929 milyon dolara düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 343 milyon dolar azalarak 1.185 milyon dolara gerilemesi etkili olmuştur. Öte yandan, hizmetler dengesi 344 milyon dolar azalarak 847 milyon dolara düşmüştür.

Parasal olmayan altın kaleminde, bir önceki yılın Nisan ayında 1.182 milyon dolar net ihracat gerçekleşmişken, bu yılın aynı ayında 62 milyon dolar net ithalat gerçekleşmiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 376 milyon dolar tutarında azalarak 748 milyon dolara düşmüştür.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 367 milyon dolar azalarak 1.130 milyon dolar olmuştur.

İkinci gelir dengesinden kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın Nisan ayına göre 258 milyon dolar artarak 311 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 265 milyon dolar azalarak 299 milyon dolar tutarında gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 3.628 milyon dolar tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 495 milyon dolar ve 1.203 milyon dolar net alım yaptığı görülmektedir.

Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 1.603 milyon dolar ve 40 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlar kaleminde 807 milyon dolar tutarında net giriş gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 250 milyon dolar net artış, yurtdışı bankaların yurtiçi bankalardaki mevduatları da 211 milyon dolar tutarında net azalış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankacılık sektörü ve genel hükümet sırasıyla 372 milyon dolar ve 162 milyon dolar net geri ödeme, diğer sektörler ise 853 milyon dolar net kullanım gerçekleştirmiştir.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası