Son Haberler

Dolar mı, hisse senedi mi?

Analist Aydın Eroğlu, dolar mı hisse senedi mi sorusunu analiz etti. İşte tüm merak ettikleriniz?

Eminim son günlerde hızlanan ve rekorlar tazeleyen dolar kuru hareketlerine bakınca, bir çok yatırımcı ”Ne işim var borsada, hissede keşke zamanında dolar alsaydım da hiç dokunmasaydım” diye düşünüyor olabilir. Gerçekten de acaba uzun vadeli yatırımcılar için hangisi daha doğru bir yatırım aracıdır? Öyle ya, bunun cevabını bilsek, mesela çocuklar için, hele ki yeni çocuk sahibi olanların çocukları için uzun vadeli yatırım kararları için bu sorunun cevabı çok önemli olmaz mıydı?

Kararı siz verin

Hazır bugünlerde piyasalar çok dar aralıkta takılmış iken, ben sizlere bir ufuk çizmek amacı ile bir tablo paylaşmak istiyorum. Kararınızı siz verin! Uzun Vadeli Dolar-Hisse Kıyaslamamızda herkes için makul sayılabilecek bir TL tutarı alacağım. Sizler kendi durumlarınıza göre bu rakamı kendinize göre oranlayabilirsiniz. Başlangıç tarihini 2009 mortgage krizinin en derin olduğu tarih olarak alıyorum. Yani 2009 Ocak ayının en düşük değerlerine göre bu tabloyu hazırlayacağım. Dünya mortgage krizine girmiş. Battık-bittik denen günlerdeyiz. Elimizde o zaman için 100 bin TL’miz var diyelim. Sizler hesabınızı kendi 50 bin, 300 bin, 500 bin, 1 milyon TL’niz için kendiniz uyarlayınız.

Ocak 2009’da 100 bin TL, eğer ilgili yatırım aracı olsaydı bugün kaç TL değerinde olacaktı?

2009 Ocak 100 bin TL (Dolar 3,40 ile, hisseler sonrasında gördükleri en yüksek değer ile değerlenmiş, aradaki tüm temettü ve bölünmeler fiyatlarına uyarlanmış ve son üç rakam sıfıra yuvarlanmıştır!)

Farklı sektörlerden bir çok hisse üzerinde örnekleme yaptım. Her zaman için üretim sektörü gördüğünüz gibi daha çok değerleniyor. Çünkü artan enflasyon zamlarını ürünlerine yansıtma imkanları var. Ayrıca, hareketli piyasalarda ”sadece banka, gerisi boş” sözünün de doğru olmadığını görüyorsunuz. Tabii logo yazılım gibi örnekler de çok önemlidir. Eğer doğru bir alanda bu tip büyüme hızı güçlü bir şirket bulursanız inanılmaz değerlere ulaşılabiliyor. Ancak, yeni ve rüştünü ispatlamamış bir şirketi seçtiğiniz takdirde de bu tip bazı şirketlerin aradaki sürede battığı örnekler de var olduğunu göz ardı etmeyiniz. Bu nedenle yukarıdaki örneklemeyi genelde akla gelebilecek hisseleri seçerek yaptım.

Evinizin değerini de kıyaslayabilirsiniz

Aynı şekilde 2009 başında alınabilecek ya da alınan bir evin şu anki değerini de kıyaslayabilirsiniz. Artık tabloya bakıp, kararınızı sizler veriniz. Eminim, bu tabloyu gören özellikle genç anne-babaların özellikle çocukları ve kendileri için 10 yıl ve üzeri vadeli benzer yatırımı şimdiden planlamaya başlayacaklarını düşünüyorum. Ancak, bu şekilde uzun vadeli bir plan dahilinde yatırım yapanların kısa vadeli yaşanan gelişmelere göre portföylerini sorgulamaları doğru değildir.

Uzun vadede hisse seçerken nelere dikkat etmek lazım?

Benzer bir yatırım planı yapılmak istendiği zaman, özellikle savunma sektörü, katma değeri ve ihracatı yüksek olan teknoloji şirketleri, otomotiv, otomotiv yan sanayii ve istikrarlı bir büyüme çizgisi olan şirketlerin seçilmesi çok önemlidir. Her sektör için ihracatın yüksek olması önemlidir. İhracat yapan fakat ürettiğinin çoğunu montaj üretim olarak yapan şirketlerde ise kur riski olası karlılığı azaltıcı etkendir.

NOT: borsaanalizci.com‘da yer alan “Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri Tablosu” bu mantıkla oluşturulmuş ve zaman zaman yaşanan gelişmelere göre güncellenen hisseleri içerir.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası