Son Haberler

EKONOMİDE TEHLİKE ÇANLARI

Türkiye, 1 Kasım’da yeniden bir seçime gidiyor. Bu noktada, “Seçim sonuçları, tek parti iktidarı mı getirecek, bir koalisyon hükümeti mi kurulacak,yoksa yeniden bir erken seçim mi yapılacak?” soruları

piyasaları ve iş dünyasının gündemini meşgul ediyor. İşte seçim sonuçlarına ilişkin bu belirsizliğin devam ekonomideki dalgalanmalar ve tartışmaları da beraberinde getiriyor. İşte makro ekonomik cephedeki son durum…

Eylül ayında tüketici fiyatları yüzde 0,89 oranında artarken, yıllık tüketici enflasyonu yüzde 7,95’e yükseldi.

Bu dönemde özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarının etkisi enflasyonda görülen eğilime katkıda bulundu. öKTG-H ve öKTG-I endekslerinin yıllık artış oranları sırasıyla 0,43 ve 0,57 puan artarak yüzde 8,26 ve 8,23’e yükseldi. çekirdek enflasyon göstergelerinin genel TüFE oranının üzerinde olması olumsuz bir gösterge olarak değerlendirmelidir. Söz konusu gelişmenin bir süredir devam etmesi dikkat çekiyor. Alt gruplar incelendiğinde, Eylül ayında katkısı yatay seyreden hizmet grubu hariç tüm alt grup katkılarının arttığı gözlendi. Alt gruplar arasında en belirgin katkı artışı sırası ile 0,35 ve 0,24 puan ile temel mallar ve gıda gruplarından kaynaklandı. Fiyat hareketlerine dair açıklamasında TCMB “Mevsimsellikten arındırılmış verilerle üç aylık ortalamalara göre incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğilimlerinde bu dönemde yukarı yönlü bir hareket gözlendi. Bu görünümde, Türk lirasındaki birikimli değer kaybının yansımalarıyla ana eğiliminde bozulma gözlenen temel mal grubu belirleyici oldu. Hizmet grubunun ana eğilimi ise “yataya yakın seyrederek yüksek seviyesinikorudu.” şeklinde yorumlandı.

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Kasım sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası