Son Haberler

SIRBİSTAN`DA KERVANSARAY KURDU

İşte bu başarılı Türk patronlardan biri de Fevzi Şilik. Aslen Kosovalı olan Fevzi Şilik, ailesiyle birlikte 1992 yılında Türkiye’ye taşınmış ve tekstil işine başlamış. Ağırlıklı olarak Balkan ülkelerine ihracat yapan Fevzi Şilik, eşi Badem Hanım’la birlikte ailecek dört elle işe sarılmışlar.

Tekstil ihracatında bir zamanlar büyük hacimli işler yapan Fevzi Şilik, sektörün daralmasıyla birlikte yeni yatırım alanları aramaya başlamış. 2 yıl önce Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay’ın önerisi ve telkini üzerine Sırbistan’da otel açmaya karar vermiş.Bir bucuk yıllık bir çalışmadan sonra Aleksinaç şehrine 20 km. yakınlıktaki yol üzerinde Bosphorus Hotel açılışı gerçekleşmiş. Dört yıldızlı hotel olarak faaliyet gösteren Bosphorus Hotel, mimarisi, ferah ve konforlu odaları, zengin kahvaltısı ve yemekleri ile göz dolduruyor.

İşte Sırbistan’a muhteşem bir kervansaray kazandıran bir Türk işadamının ilginç hikayesi. İşte yorgun Türk yolcuları dinlendiren ve Türk mutfağı ile misafir eden azimli, hırslı ve hayattan keyif alan Fevzi Şilik. Biz sorduk, Fevzi Şilik eşi Badem Hanım ile birlikte hayranlık uyandıran hikâyesini anlattı…

Fevzi Bey, Sırbistan’a, yol üzerinde güzel bir tesis kurmuşsunuz. Tebrik ederiz. Başarılar dileriz. Ama buraya gelmeden önce, biraz geçmişinize gidelim. Bu topraklarla aşinasınız. Nerelisiniz? İş dünyasına nasıl atıldınız? Bize dünden bugüne hikâyenizi anlatır mısınız?

Ben deniz 1955 Prizren / Kosova doğumlu, Bir esnaf ve zanaatkâr babanın 7 çocuğundan en büyük oğluyum. Eğitimimi buralarda tamamladım ve hayatımı yine buralarda kazanmaya başladım.

Eski Yugoslavya Cumhuriyetinde 1982 yılında büyük oğlumun ismi ile ‘‘FEVFKİ‘‘ ihracat ve ithalat şirketini kurarak iş hayatıma resmi olarak başladım. 10 yıl boyunca ticaretimi buralarda sürdürdüm, ancak Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte ticaretin bu topraklarda sona yaklaştığını hissettim. Böylece kendime bir hedef seçmeye karar verdim. Rotamı Türkiye’ye doğru çevirdim. Türkiye’ye olan sevdam ve eşimin desteği, bununla birlikte çocuklarımın geleceği açısından doğru bir karar olduğundan hiç şüphe duymadım. 1993 yılında Türkiye’de Yabancı Sermayeli Şirket kurdum. Şirketimin ismini de küçük oğlumun ismi olan ‘‘İkre‘‘ koydum. Bu vesileyle Türkiye Ticaret Sektörüne adım atmayı başardım. önceliğimiz tekstil sektöründe şirket adına ihracatı başlatmaktı ve bunu da İKRE DIŞ TİCARET şirketi olarak 1998 yılında o zaman zarfına kadar Türkiye’den ihracatı hiç yapılmamış olan Slovakya’ya ilk ihracatı yaparak ‘‘ Yeni Pazar ‘‘ ödülüne laik görüldük. Ve bu bizim o zamanki hızımıza hız kazandırdı.

Peki, tekstil ticaretini nasıl yaptınız? ürünlerinizi siz mi ürettiniz, fason üretim yoluyla mı bunu gerçekleştirdiniz?

Tekstil ticaretinin ham maddesinden iplik-kumaş, konfeksiyon ( Hazır Giyim ),Konfeksiyon Makineleri, Yıkama Kurutma Makinelerinin ihracatını yaptık. Ham madde kumaşın bir bölümünü kendi konfeksiyon fabrikalarımızda hazır giyime dayalı üretim yaparak ve diğer bir bölümünü ham madde kumaş ve makinelerle beraber uluslar arası ülkelere ihracatını sağladık.

Otel inşaatına ne zaman başladınız? Otel, ne zaman hizmet vermeye başladı?

Hotelimizin öncesinde İstanbul Restoranımızı 2014 Mart ayından başlayarak 3 aylık bir süre zarfında tamamlayarak açılışını yaptık. Akabinde Hotelimiz 2014 Haziran ayında başlayarak 1 yıl inşaat süresi sonunda tamamladık ve Ela Restoranımızın ( Düğün Salonu ) ile 2015 Temmuz ayında beraber açılışını gerçekleştirdik.

Bugüne kadar ne kadar bir yatırım yaptınız?

Yaklaşık olarak 6 milyon Euro civarında yatırım yapıldı ve yatırımlarımız hala devam etmekte.

Hotelinizde kaç oda var? Kaç kişi istihdam ediliyor? Türkiye’den getirdiğiniz personel var mı?

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Kasım sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası