Son Haberler

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR

Ağırlıklı olarak kurumsal ve ticari bankacılık alanında Rusya’da yatırım yapan Türk firmalarına ve Türk sermayeli Rus firmalarına hizmet veriyoruz. Şu anda Rusya’da Türk şirketlerine hizmet veren Türk bankaları arasında en büyük pazar payına sahibiz. Rusya’da olmaya karar vermemizin arkasındaki ana motivasyon iki ülke arasındaki ticaret ilişkinin potansiyeline inanıyor olmamızdı. Biz Rusya’daki faaliyetimize başladığımızda 5 milyar dolar olan dış ticaret hacmi bugün 33 milyar dolara ulaşmış durumda. Türkiye’den, Rusya’ya yapılan 6,7 milyar dolarlık ihracat tutarı ile Rusya 6. büyük ihracat pazarımız. Bunun karşılığında Türkiye, Rusya’dan 27 milyar dolarlık ithalat yapıyor ve bu rakamla Rusya en çok ithalat yaptığımız ülke konumunda. İthalatın önemli bir kısmı enerjiden kaynaklanıyor. Bugünden 2015 için konulmuş 100 milyar dolarlık iddialı bir dış ticaret hacmi hedefi var. Ticari ilişkiler son yıllardaki hızıyla devam ederse bu seviyelere ulaşılması mümkün.

HER 4 RUS TURİSTTEN BİRİ TüRKİYE’YE GELİYOR
Rusya ile ekonomik ilişkilerimizde dış ticaret dışındaki alanlarda da çok önemli yatırımlar mevcut. örneğin turizm sektörü en büyük sinerji potansiyeli olan sektörlerin başında geliyor. Türkiye yurtdışına tatile çıkan Rus turistler tarafından en çok tercih edilen ülke ve yurtdışına çıkan her 4 Rus turistten biri tatil için Türkiye’ye geliyor. Türkiye turist sayısı içindeki payı yüzde 11 seviyelerindeydi. 2012’de ise 3.6 milyon Rus turist ülkemizi ziyaret etti. 2012 yılı için Türkiye ekonomisine sağladıkları döviz girdisi ise 2.9 milyar doların üzerinde. 2013 yıllında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın koyduğu hedef 4 milyon Rus turist.

DEV TüRK FİRMALARI RUSYA’DA BüYüYOR
Türk şirketlerinin Rusya’ya yaptıkları yatırımların toplamı 7.5 milyar doları aşıyor. Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin 2012 yılındaki toplam cirolarının 12 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Türk şirketlerinin başarılarına örnek verecek olursak: Efes Pilsen yüzde 20 pazar payı ile Rusya’nın en büyük 2. bira üreticisi; pazarı domine eden 5 büyük tur operatörünün 4’ü Türk orijinli; Zorlu Enerji, Rusya’nın ilk özel enerji yatırımını gerçekleştirdi; Şişecam Grubu yüzde 50 üretim kapasitesi payı ile sektöründe Rusya’nın en büyüğü. 1988’den bu yana toplamda 40 milyar doları aşan bin adetin üzerinde inşaat projesini tamamlayan Türk müteahhitlerimiz ise Rusya’da açık ara lider konumda. Bu müteahhitlerimizin devam eden işlerinin tutarı 8 milyar dolar seviyelerinde.

20 BİN ŞUBE, 110 MİLYON BİREYSEL MüŞTERİYE SAHİP
Gelecekte Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin önemli dönüm noktalarına bakıldığında Eylül 2012’de Sberbank’ın DenizBank’ı alması en önemli başlıklardan biri olarak gösterilecek. Sberbank, Rusya’nın en büyük, piyasa değeri açısından Avrupa’nın ise en büyük ilk 3 bankası arasında. Sberbank’ın büyüklüğüne ilişkin bir fikir vermesi açısından birkaç çarpıcı rakam vermek gerekirse: Rusya’da 110 milyon’un üzerinde bireysel müşterisi ile mevduat pazar payının yüzde 46’sına sahip bir banka. 20 binden fazla şubesi, 240 bin çalışanı ile Türk bankacılık sektöründen daha fazla şube ve çalışan sayısına sahip. Aktifler açısından da Sberbank Türk bankacılık sisteminin toplam büyüklüğünün yüzde 66’sı kadar.

2012’de satın alınma tamamlandıktan sonra 2013 yılında hızlı bir şekilde iki banka arasındaki entegrasyonu tamamlıyoruz. Sberbank’tan alacağımız destekle birlikte DenizBank olarak geçmiş yıllardaki hızlı büyümemizi önümüzdeki yıllarda da arttırarak devam ettirmeyi planlıyoruz. 2013 yılında enerji, inşaat, altyapı, turizm, sağlık başta olmak üzere pek çok sektörde yeni yatırım planları mevcut olup, DenizBank’ın stratejik sektörlerdeki öncü banka yaklaşımı, Sberbank’tan aldığı desteğin de etkisiyle artarak devam edecek. DenizBank’ın da finansmanını yapacağı 20 milyar dolarlık Atomstroyexport yatırımı ile Mersin Akkuyu nükleer santral projesi bunun en güzel örneklerinden. önümüzdeki dönemde de başta enerji dağıtımı özelleştirmeleri olmak üzere pek çok büyük projenin finansmanında yer almayı planlıyoruz. Aynı şekilde altyapı ve inşaat sektörlerinde halihazırdaki aktif rolümüzü arttırarak, toplam yatırım tutarları 10 milyar doların üzerinde olan otoyol, köprü, hızlı tren gibi projeler de yakından ilgilendiğimiz projeler arasında yer alıyor. Denizbank’ın, Sberbank tarafından satın alındıktan sonraki dönemde Türkiye’yi tanıdıkça ve bu ülkenin potansiyelini gördükçe ilgisinin ve güveninin daha da arttığını rahatlıkla söyleyebilirim. DenizBank’ın, Citibank’ın Türkiye’deki bireysel bankacılık operasyonlarını alması konusunda Sberbank’tan aldığımız destek bunun en önemli göstergelerinden.

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    CENGİZ AKKAYA
    6 Temmuz 2013 15:05 -

    SAYIN HAKAN ATEŞİ TEBRİK ETMEK İSTIYORUM BANA GORE BU BASARILARIN ARKASINDAKI EN BUYUK OYUNCULARDAN BIRIDIR.RUSYA PAZARINI VE GELECEGINI COK IYI GOREN BIRISIDIR.CENGİZ67@MAİL.RU