Son Haberler

RÖNESANS MOSKOVAYI İNŞA EDİYOR

Türkiye‘nin en önemli şirketlerinden biri olan Rönesans Holding; inşaat, gayrimenkul yatırım ve enerji sektörlerinde 11 farklı ülkede faaliyet göstererek hızla büyümeye devam ediyor. Rusya’da önemli projelere imza atan Holding’in lokomotif şirketi konumunda olan Rönesans İnşaat, 1993 yılında St. Petersburg şehrinde kuruldu. 40 farklı şantiyede, 33 binden fazla çalışanı bulunan Rönesans İnşaat, yıllardır Rusya’da müteahhitlik ve gayrimenkul yatırım alanlarında dev projeler üretiyor. Müteahhitlik portföyüne ek olarak alışveriş ve iş merkezlerini ekleyen Holding, uzun vadeli kira gelirleri yaratan ticari gayrimenkul yatırımlarıyla büyüme stratejisi izliyor. Doğrudan veya dolaylı bağlı ortaklıklar aracılığıyla geliştirdikleri gayrimenkullerin kiralama ve yönetimini de aktif olarak üstlendiklerini belirten Rönesans Moskova Yatırım Grubu Genel Müdürü Elhan Kerimli, Moskova dışındaki diğer şehirlerde de AVM açmayı hedeflediklerini ifade ederek, Rusya’da imza attıkları başarılı projelere yenilerini ekleyeceklerinin işaretini veriyor.

Rönesans’ın inşaat sektöründe yabancı şirketler arasında Rusya’da 1 numara olduğunu belirten Genç Müdür Kerimli, bu yılsonunda 2 milyar dolarlık ciroya ulaşmayı hedeflediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Rusya’da inşaat grubu olarak 2013 ve 2014 yılında toplam 5 milyar dolarlık ciro hedefimiz var. Gerçekleştireceğimiz inşaatlar kapsamında ofislerden oluşacak 7 bina ve 3 alışveriş merkezi yatırım projesi var. Bu ülkede inşaat sektöründe değişik oyuncular mevcut. Avrupalı firmalar, çinliler, Sırplar ve çekler inşaat işi yapıyor. Değişik ülkelerden birçok oyuncunun bulunduğu inşaat sektöründe yüzde 50’lik pay Türk firmalarına ait. Rönesans olarak Rusya’da birinci sıradayız. Sayıları 33 bini aşan çalışanımızın sadece yüzde 20’si Türk. Geri kalanlar Rusya, Ukrayna, Belarus, özbekistan, Kirgizistan, Tajikistan ve Kazakistan gibi ülkelerin vatandaşları.”

ŞEHRİN SİLüETİNİ DEĞİŞTİREN MİLYAR DOLARLIK PROJELER
Köklü bir geçmişe sahip olan Başkent Moskova’da tarihi yapılar oldukça büyüleyici bir görünüm sergiliyor. Tarihi dokusuyla dikkat çeken şehir, Rönesans imzası taşıyan yeni yüzüyle modern bir çizgi kazanıyor. İnşaatı devam eden işlerle birlikte 5 milyar dolarlık kontrata imza attıklarını anımsatan başarılı Genel Müdür Elhan Kerimli, “2 yıldır süren işlerimiz var. Bu yıl tamamlanacak olanların yanında 2 yıl sonra bitecek projelerimiz var. özetle bugüne kadar toplamda 6 milyar dolarlık iş yaptık.

Kontratlarını yeni yaptığımız 5 milyar dolarlık projelerle birlikte Rusya’da toplam 11 milyar dolarlık hacme ulaşmış olacağız. Rusya’daki 40 ayrı şantiyemizin 12’si Moskova’da bulunuyor. Yatırımlarımıza mevcut 5 ofis binamıza ek olarak St. Petersburg’a 67 bin m2’lik alana sahip 2 ofis binası daha ekleniyor. Bu iki ofisle kiralanabilir alanımız 100 bini geçecek. St. Petersburg’da 3 ofis binası daha yapacağız. Tamamlanmış ve aktif olarak çalışan 2 alışveriş merkezimiz var. Bunlardan biri Novosibirsk, diğeri Surgut kentinde yeralıyor. Surgut’ta gerçekleştirilen ve Aura alışveriş merkezlerinin ikincisi olan projenin yatırım değeri 180 milyon Euro. AVM‘de 175 mağaza ve restoran yer alıyor. Novosibirsk kentinde yapılmış olan Aura Alışveriş Merkezleri‘nin birincisi, toplam 150 bin m2 ve 63 bin kiralanabilir alanıyla Moskova dışında bulunan en iyi AVM ödülünü kazandı. Toplam 98 bin metrekare inşaat alanına sahip Aura Surgut‘un kiralanabilir alanı ise 65 bin metrekare olarak tamamlandı” görüşünü dile getiriyor.

Ayrıca Yaroslavl şehrinde toplam 125 bin metrekarelik alanda 63 bin metrekare kiralanabilir alana sahip AVM’yi Kasım ayında açacaklarını ifade eden Kerimli, “AVM’ler Aura, ofisler ise Rönesans ismini taşıyor. Bunun dışında Rusya’nın Tyumen şehrinde 100 bin m2’lik alanda konut projesi ürettik. Son olarak Moskova’da, Moscow City adıyla bilinen bölgede (gökdelenlerin olduğu bölge), toplam 350 bin m2’lik ofis apartman karma projesini başlatıyoruz. Bu projede her biri 280 metre yükseklikte iki gökdelen olacak. Kulelerden biri ofis, diğeri apartman olarak tasarlandı. Ofis kulesi Moskova’nın full ofis anlamında en yüksek kulesi olacak. Aslında City’de 330 metrekarelik gökdelenler de var fakat buradaki binanın bir kısmı apartman, bir kısmı ofis olarak kullanılıyor. Bizim projemizde ise kule tamamen ofislerden oluşuyor.

GENç YAŞTA MİLYAR DOLARLIK PROJELER YöNETİYOR
Elhan Kerimli, genç ve dinamik bir ekip olmanın sağladığı sinerjiyle hızla çalıştıklarını belirtiyor ve “Rusya’da Rönesans denince, akla hızlı ve kaliteli projeler geliyor” diyor. Bu vizyonla faaliyet gösterdikleri için bir numara olduklarını savunan Genç ve Başarılı Müdür Kerimli, yıllar önce finans departmanında çalışırken Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Erman Ilıcak tarafından keşfedilmiş ve bugün Rusya’da milyarlarca dolarlık dev projeler yönetiyor. Moskova’daki en büyük şantiyelerin Türk firmaları tarafından yapıldığına dikkat çeken Kerimli sözlerini şöyle sürdürüyor; “Rönesans fiyat olarak diğer yabancı firmalardan düşük kalmıyor. Hatta zaman zaman daha pahalı bile olabiliyor. Fakat taahhütlerimizi zamanında yerine getirdiğimiz için bize duyulan güven çok yüksek. Oldukça sistematik çalışıyoruz. Biz ayın 4 gününü izinli, geri kalan 28 gününü ise çalışarak geçiriyoruz. Rusların 20 ayda tamamladığı alışveriş merkezini biz, 15 ayda teslim edebiliyoruz. Diğer bir avantajımız yerinde yönetim ve çözüm odaklı bir şirket olmamız; İşverenin projeyle ilgili tüm sorumluluklarını üstlenerek, elimizi taşın altına koyuyoruz. Aldığımız projeyle alakalı ortaya çıkan altyapı, elektrik, su ve diğer tüm sorunların halledilmesi için kontaklarımızı devreye alıyor ve ciddi bir takiple işleyişi hızlandırıp, çözüm odaklı bir yaklaşım sergiliyoruz. özetle canla, başla çalışıyoruz. Firmamızın bu konular için Rusya’da oluşturduğu 250 kişilik profesyonel bir proje grubu var. İşverenlerimizin karşılaşabilecekleri her türlü sorunu çözmek için çalışan bu grubumuz; müşteri memnuniyeti için sürekli yeni fikirler üzerinde yoğunlaşıyor. Bizler diğer Türk firmaları gibi çözümü Türkiye’deki merkezimizde değil, Rusya’da sorunun kaynağında, Rusya özeline hakim yöneticilerimizle birlikte arıyoruz. Bizler, Rus gibi hareket edip, düşünebilen bir Türk İnşaat ve Yatırım firmasıyız. Bu prensiplerle çalıştığımız için Rusya’daki en önemli ve kalıcı firmalardan biri haline geldik. Bizim en iyi referansımız, yaptığımız işlerdir. “En iyi reklamınız, müşterinizdir” felsefesiyle hareket ediyoruz. Hiçbir zaman sadece “ne kadar kar ettik” diye düşünmeyiz. Birinci öncelik her zaman müşteri memnuniyetidir. Rusya pazarına güveniyoruz, bu ülkede dev projelerimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz ve tüm vizyonumuzu buna göre kurguluyoruz.”

1 Yorum

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  • metin ten
    26 Mart 2014 14:00 - Reply

    РЕЗЮМЕ ДЛЯ МОСКВЫ И МОСКОВСКОЙ ОБЛАСТИ! БРИГАДА ИЗ ИЗ ТУРЦИИ В КОЛИЧЕСТВЕ 15 ЧЕЛОВЕК ВЫПОЛНИТ ЭЛЕКТРОТЕХНИЧЕСКИЕ ПРОЕКТЫ И РАБОТУ .КАБЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ В БОЛЬШОМ ОБЪЕМЕ ! ИМЕЕМ ОПЫТ РАБОТЫ В МОСКВЕ 3 ГОДА! РЕКОМЕНДАТЕЛЬНЫЕ ПИСЬМА И ДОКУМЕНТЫ ПО СПЕЦИАЛИЗАЦИИ В НАЛИЧАИ ИМЕЮТСЯ ! Т.+90 538 792 51 39 . 10.04 2014 ПО 20 04 2014 БУДУ В МОСКВЕ ПОДРОБНЕЕ ПРИ ЛИЧНОЙ ВСТРЕЧЕ ! EMAIL -kamador1@hotmail.com. И kamador77@mail.ru

  • Site Haritası