Son Haberler

İstanbul alışverişte ve moda da bölgenin lideri

Birçok ülkenin markası pazar kaybederken, Türk firmalarına ait markalar mevcut pazarlarını genişletti. Potansiyel pazarımızı 75 milyon olarak değil, yakın coğrafyamızı da kapsayan 300-350 milyonluk bir pazar olarak görmeliyiz.

Türk firmaları ve markalarının uluslararası ölçekte gelişimiyle birlikte iki kıta üzerine konumlanmış olan İstanbul, alışveriş ve modanın yeni merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Türk markalarının büyüme ivmesi, diğer gelişmiş ülke markalarının çok ilersinde.

2009 krizinde diğer ülkelerdeki benzer markalar Pazar kaybederken, Türk firmalarına ait markalar mevcut pazarlarını genişletti. Potansiyel pazarımızı 75 milyon olarak değil, yakın coğrafyamızı da kapsayan 300-350 milyonluk bir pazar olarak görmeliyiz. İçinde bulunulan coğrafyada Türk firmaları ve markaları için ciddi fırsatlar mevcut, firmalarımız her türlü krizin üstesinden gelecek şekilde esnekliğe sahip.

İmparatorlukların doğduğu İstanbul, Fashion Week’in oluşturduğu platformla geçmişle gelecek arasında köprü oluyor. İstanbul Fashion Week bir yandan moda tasarımcılarına ve markalara destek verirken, bir yandan da şehrin, moda haritasındaki konumunu olumlu yönde değiştirmeyi amaçlıyor.
İstanbul Fashion Week, 7-10 Eylül tarihlerinde İstanbul’un kalbi Beyoğlu’na hayat verecek ve firmalar ilkbahar /yaz 2012 koleksiyonlarını sunabilecekler, Türk tasarımcıları ve markalarına uluslararası bir platform yaratmanın yanı sıra IFW, aynı zamanda zengin bir kültür ve tarih mirasına sahip İstanbul’u bulunduğu coğrafyanın moda merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Moda Tasarımcıları derneği (MTD) , Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İstanbul Moda Akademisi (İMA) işbirliğiyle organize edilen IFW moda tasarımcılarına ve markalara, yeni bakış açılarını ifade edebilecekleri bir alan sunuyor. Kültür ve tarih birikimiyle İstanbul, IFW için ideal bir ortam oluşturuyor.

Geleceği şekillendirirken bir yandan geçmişi de gözlemleyen moda dünyasının yaratıcıları, ilham verici İstanbul’un tarihi mirasıyla besleniyor. Şehrin hem tarih, hem kültür zenginliğini yansıtan Beyoğlu’nda yer alacak IFW defileleri pera bölgesinde odakule karşısı, Tepebaşı Otoparkı’nda kurulacak çadırda gerçekleşirken birçok tasarımcı koleksiyonlarını Galerist binasında kurulacak showroomlarda yerli yabancı basın mensupları ve alıcılara gösterme imkanı bulacaklar.

Diğer taraftan birçok Hollywood celebritis inin stil danışmanlığını yapan dünyaca meşhur executive stilist George Blodwell IFW etkinliklerine katılarak beğendiği Türk tasarımcılarının koleksiyonlarını dünya celebritilerine tanıtacak. Tüm bu çalışmalarla birlikte Londra, Newyork moda haftalarında olduğu gibi Şubat ayında yapılacak IFW ile ilgili olarak da birçok dünya markasıyla isim sponsorluğu konusunda görüşmeler yapılıyor.

Süleyman ORAKçIOĞLU

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası