Son Haberler

`İstanbul`un yatırım merkezi olduk`

Dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri ağırlayan TüYAP Fuar ve Kongre Merkezi’ni de içinde barındıran ilçe, neredeyse her sektörden büyük yatırımları kendi sınırları içine çekmeyi başardı. Modern bir kentin tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek altyapısı, geniş yolları, derli toplu konutları, bol yeşil alanı ve muhteşem deniz manzarasıyla İstanbul’un gözde bölgesi olma yolunda hızla ilerleyen Beylikdüzü’nde nüfusun yarım milyona ulaşması bekleniyor. Metrobüs hattının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bölgeye ulaşacak olması da büyük önem taşıyor. Daha şimdiden emlak, konut ve taksi plaka fiyatları önemli derecede arttı…

Metropol’ün en hızlı gelişen bölgelerinden biri olan Beylikdüzü geçtiğimiz günlerde önemli bir misafiri ağırladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilçeyi ziyaret ederek, bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi aldı, halkla bir araya geldi. Ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda önemli açılımlar yakalayan Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun’a; Başbakan’ın ziyaretinden bölgede yapılan yatırımlara, belediyenin çalışmalarından metrobüs konusuna varıncaya kadar birçok soru yönelttik. İşte yıldızı her geçen gün biraz daha parlayan Beylikdüzü’nün Belediye Başkanı Yusuf Uzun’un özel açıklamaları ve röportajın ayrıntıları:

 • Beylikdüzü’nde hızla artan yatırımlar ve bölgenin İstanbul’da yatırımın gözde merkezi haline gelmesini neye bağlıyorsunuz?

Beylikdüzü, Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul’umuzun hemen batısında yer alan yeni ilçelerinden biri. Ancak buranın birçok ayrıcalıkları olan bir ilçe olduğunu söylemek lazım. Beylikdüzü, öncelikle temiz havası, yeşil alanları, planlı yapılaşması ve ulaşım imkânlarıyla tam bir cazibe merkezi. İlçemizde alt ve üst yapı büyük oranda tamamlanmış durumda. Gerek denizle bütünleşme anlamında, gerekse yeşil alanın bol olduğu düzenli siteler şeklindeki sorunsuz yapılaşma nedeniyle, ekonomik ve kaliteli konut almak isteyenler için de Beylikdüzü cazibe merkezi haline dönüşmüş halde. İlçemiz, Atatürk Havalimanı’na 21 km uzaklıkta, E-5 karayolu ve Marmara Denizi ile sınırlara sahip. Sahil projemiz ve metrobüs projelerimizin hayata geçmesiyle birlikte; E-5 ve E-6 ile sağlanan ulaşım çeşitlenecek. Bir süre önce temeli atılan metrobüs hattı, 29 Ekim’e kadar Beylikdüzü’ne uzatılarak, Söğütlüçeşme’ye kadar ulaşım sağlanacak. Yine sahile de İDO iskelesi kurularak deniz yoluyla ulaşım da sağlanacak. Bu ve benzeri artılarından ötürü ilçemiz için “yaşanılacak yer” ifadesini kullanmak yerinde olur.

CUMHURİYET BAYRAMI’NDA çİFTE BAYRAM YAŞANACAK

 • Büyükşehir Belediyesi’nin; metrobüs hattını Beylikdüzü’ne uzatma çalışmaları var. Bu proje tamamlandığında bölge lokasyon ve diğer alanlarda ne tür avantajlara kavuşur?

Evet, çağdaş bir ulaşım aracı olan metrobüs ilçemize geliyor. Bir süre önce Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ile temelini attığımız metrobüs, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılacak. Hiç şüphe yok ki halkımızın uzun süredir beklediği metrobüs, ilçemize büyük bir vizyon katacaktır. Metrobüsle birlikte şehir merkeziyle olan bağımız artık çok daha kuvvetli olacak. Beylikdüzü ekonomik, sosyal, kültürel ve sportif anlamda metrobüsle birlikte birçok avantaja kavuşacak diyebiliriz.
Metrobüsün Beylikdüzü’ne ulaşması ekonomik anlamda bölgeye katkı sağladı mı-sağlayacak mı?
çalışmaları bütün hızıyla devam eden metrobüs hattı, sağlayacağı ulaşım kolaylığı ile bölgeye olan ilgiyi şimdiden artırdı. çalışmalarla birlikte emlak fiyatları artmaya başladı. Bu konuda size şunu da ifade etmek istiyorum: Metrobüs çalışmasıyla birlikte ilçemiz yeni bir meydana kavuşuyor. çünkü Beylikdüzü Belediye durağında, tüm kent trafiği; metrobüs, E5 karayolu ve yan yollar alt geçitle yer altından devam edecek. Belediyeden itibaren İstanbul yönüne doğru 150 metre uzunluğunda yapılacak olan Kent Meydanı’yla Beylikdüzü’nden Esenyurt’a yaya olarak geçilebilecek. Bu durumda Beylicium’un önünde bulunan üst geçit kaldırılacak. Kent Meydanı çalışmaları tamamlanınca Reşat Nuri Güntekin Sokağı da kapatılacak. Avcılar–Beylikdüzü Metrobüs Hattı tamamlandığında ayrıca yoğun trafikte yaklaşık 1 saatte alınan bu mesafe, 20 dakikada kat edilecek. Beylikdüzü–Söğütlüçeşme arasındaki 50 kilometrelik mesafe ise 83 dakikada alınmış olacak. Avcılar – Söğütlüçeşme hattında halen günlük ortalama 715 bin yolcu taşınırken; Beylikdüzü hattının devreye girmesiyle bu rakam günde 1 milyonu aşacak.

EMLAK VE GAYRIMENKUL YATIRIMLARI öN PLANDA

 • Yatırımlarda hangi alanlar, hangi sektörler ön plana çıkıyor?

İlçemiz, İstanbul’un gelişmekte olan tamamı planlı bir yerleşim merkezi konumunda. Marmara Denizi’ne yaklaşık 13-14 kilometre kıyımız var. Şu anda nüfusumuz 200 binin üzerinde. Ancak biz Beylikdüzü için 500-550 bin nüfusu barındıracak bir planlama yapıyoruz. Dolayısıyla Beylikdüzü’nde emlak ve gayrimenkul yatırımlarının ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Elbette geçmişten bugüne birçok sanayi yatırımı da mevcut. Ancak günümüzde daha ziyade emlak ve AVM alanında yatırımlar olduğunu görüyoruz. Yatırımlar ve bölgeyle ilgili her planlamada, beklenen nüfus düşünülerek hareket ediliyor. Şehir merkezindeki yapılaşmanın getirdiği yoğunluk ve kargaşadan uzak bir bölge olan Beylikdüzü’nde genelinde düşük emsalli yapılara yer verilerek, yeşillik alana ağırlık verdik. İlçenin kuzey kısımları, yani E-5 Karayolu’na yakın olan kesim 15-20 yıl öncesinde yapılanmaya başladı. Doğu-batı istikametinde yüksek katlı binalar mevcut olup, halen toplam arazinin yüzde 50’si planlanmış ham arazi şeklinde. Bu alanlar yeni konut projelerine açık olan yerler. İlçenin üçte birini oluşturan sahil kesimi ise villalardan oluşuyor. İlçe genelinde düşük emsalli yapılara yer verilerek, yeşillik alana önem veriliyor. özellikle Büyükşehir, Cumhuriyet ve Barış mahallelerindeki çamlık alanlar korunarak, ilçenin akciğerleri ve içinde yer alan yürüyüş parkurları vatandaşın hizmetine sunuldu. İlçemize yapılan önemli yatırımlardan birisi de özel bir teşebbüs tarafından gerçekleştirilen Ambarlı Limanı’dır. Bu yatırım tamamlandığında, ilçemizin deniz taşımacılığına önemli bir katkı sağlayacak.

AMBARLI LİMANI’NA RAYLI SİSTEM GELİYOR
Var olan ve yapılmakta olan yatırımlar önümüzdeki dönemlerde Beylikdüzü’nü hangi konuma taşır?
Yatırımlar elbette ilçemizi bulunduğu noktadan çok daha ileriye taşıyacak. Bu hem ticari hayatı, hem de sosyal ve kültürel hayatı ileri noktalara ulaştırır. Mesela yurtiçi ve yurt dışı taşımacılık yapan gemilerin yanaştığı Ambarlı Limanı’na gelen TIR’ların, Yakuplu’da yoğunluk oluşturmaması ve daha seri bir şekilde ulaşmaları için TEM’den, limana doğru uzanan raylı bir sistem oluşturulacak. Kara-deniz ulaşımını sağlayacak olan RO-LA ile limana ulaşım daha kolay hale gelecek. Kara-deniz ulaşımını sağlayacak olan RO-LA Avrupa ülkeleri demiryollarında yaygın olup, geleceğin taşıma türü olarak görülüyor. Burada Ambarlı Limanı’nın revizyonu ve İDO’nun eklenmesiyle denize doğru 150 dönümlük bir çıktı oluşturulacak. Böylelikle limanın genişleyen hacmiyle ticari kapasitesi de artacak.

 • Yakın dönemdeki yatırım projeleri arasında ön plana çıkan neler var?

Bitme aşamasında olan kültür merkeziyle kültür-sanat etkinlikleri daha çok kendini gösterir olacak. Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde bölgeye 400 yataklı devlet hastanesi kurulacak. Araştırma hastanesi kurulmasıyla burada yaşayanlar Büyükçekmece ve Avcılar’a gitmek durumunda kalmayacaklar. İBB’nin yürüttüğü dere ıslahı ve Ambarlı Atık Su Arıtma Tesisi çalışmaları neticesinde 3 derenin atık suları Marmara Denizi’ni kirletmeyecek. Böylelikle sahillerimiz kirli sulardan arınmış olacak. Kısacası yeni yatırımlar, birçok artısı bulunan ilçemizi tam bir çekim merkezine dönüştürecek.

BEYLİKDüZü BAŞBAKAN’IN GüNDEMİNDE

 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kısa bir süre önce Beylikdüzü’ndeydi. İzlenimlerinizi alabilir miyiz?

Evet Beylikdüzü, 7’den 70’e tek vücut Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan halkımıza bu vesileyle teşekkür ediyorum. Başbakan’ın ziyareti oldukça verimli geçti. Halkımız kendisini büyük bir coşkuyla karşıladı ve uğurladı. Sayın Başbakanımız, Beylikdüzü Etkinlik Alanı’nda vatandaşlara hitap ettikten sonra Belediye Başkanlığı Binamızı ziyaret ettiler. Hizmetlerimiz hakkında kendisini bilgilendirdik. O da teşekkür etti ve çalışmalarımızda başarı diledi.

 • Başbakan Beylikdüzü’ne özel bir ilgi gösteriyor mu?

Evet, Sayın Başbakan’ın ilçemize özel bir ilgisi olduğunu ifade edebiliriz. Hatta bu özel ilgiyi de ilçemizin artıları arasında değerlendirebiliriz. Hatırlanacağı gibi Sayın Başbakanımız 29 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından da Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etmiş, Belediye Meclisimizde bir konuşma yaparak, bizlere başarı dilemişti. ülkemizde 923 ilçe olduğunu göz önüne alırsak, bu anlamda Beylikdüzü’nün özel bir yeri olduğu söylenebilir.

 • Neler konuştunuz Başbakan’la, Beylikdüzü’yle ilgili hangi konular ön plana çıktı?

Sayın Başbakan, yoğun bir çalışma trafiği içerisinde belediyemizi ziyaret etti. Bu çerçevede ilçemizde yaptığımız hizmetleri ve yatırım projelerimiz hakkında kendisine bilgi verdik. Bildiğiniz gibi metrobüs çalışmaları sürüyor. Kültür Merkezi, Nikah Sarayı, dere ıslah çalışmaları ve Devlet Hastanesi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdik.

 • Planlı yapılanmasıyla dikkat çeken Beylikdüzü’nde özellikle Gürpınar’ın size bağlı bazı bölümlerinde konutların, okulların karşısında hala eski fabrikalar var. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden bu konuda belediye olarak neler yapıyorsunuz?

İnsan sağlığı bizim için çok önemli bir konu. Olmazsa olmazımız. Bu konuda “İnsanı yaşat ki; devlet yaşasın” düsturuyla hareket ediyoruz. Dolayısıyla insan sağlığını, çevreyi tehdit eden hiçbir eyleme izin vermeyiz. Ruhsat ve sağlıkla ilgili denetimlerle buralarda kontrolü sağlıyoruz. Ancak buralarda yerleşim yeri yokken, yıllar önce gelip yatırım yapan firmalardan da hemen tahliye etmelerini isteyemezsiniz. Bu konu zamanla hal olacak.

BEYLİKDüZü MODERN BİR DüNYA KENTİ OLACAK

 • Beylikdüzü Belediyesi olarak ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda hangi hizmetlerinizle ön plana çıkıyorsunuz?

Bölgemizde birçok sosyal ve kültürel proje gerçekleştiriyoruz. Bayanların bilgisayar ve internetten etkin bir şekilde faydalanabilmesi için düzenlenen ‘Bilge Hanım Otobüsü Bilgisayar Kursu’ vatandaşlarımızdan büyük ilgi görüyor. Yine bayanlara yönelik ‘İşim Gücümdür’ projesiyle 8 kadına hazırladıkları proje dikkate alınarak, mikro kredi kapsamında destek sağladık. Belediyede düzenlenen diksiyon kursuna vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Kader Mahkûmları Derneği ile ortaklaşa düzenlenen projeyle, Türkiye’deki tüm cezaevlerine yönelik kitap toplama kampanyası ile 620 bin kitap toplanarak, buralara ulaştırdı. Ayrıca ‘İlaçlar Evde Kalmasın’ kampanyası ile kullanılmayan ilaçlar toplayarak, ilgili tasnif yapılıp, durumu iyi olmayan kişilere ulaştırıyoruz. ‘Sahibimi Arıyorum’ kampanyası ile de bakımı yapılmış, rehabilite edilmiş, cins hayvanlar ücretsiz olarak sahiplendiriliyor. 4 ayrı noktadaki “çorbaevi”nde ihtiyaç sahiplerine her gün sabahtan, akşam saat 16.00’ya kadar ücretsiz çorba ikram ediliyor.
İlçemizin geleceğine yönelik eğitim, sağlık, kültür ve sanata yönelik planlamalar yapılıyor. çalışma ve yatırımlarımız kapsamında kapalı pazar yeri, Yakuplu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Yakuplu, Adnan Kahveci, Megakent ve Barış mahallelerine sağlık ocağı yapımları tamamlandı. 400 Yataklı Devlet Hastanesi için önümüzdeki aylarda ihaleye çıkılacak. Ayrıca her mahalleye bir anaokulu kazandırmak istiyoruz. İlçemizdeki engelliler merkezi ve huzurevi ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımız sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemizdeki 3 derenin ıslahı ve ayrıca Ambarlı Arıtma Tesisi yapımı devam ediyor. Yılsonuna kadar tamamlanması planlanan bu yatırımlarla Marmara Denizi artık kirlenmeyecek. özetle gerçekleştireceğimiz çalışmalarda Beylikdüzü’nü; yeşil ve modern bir dünya kenti ve cazibe merkezi özelliğini koruması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 • Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik projeleriniz var mı?

Yaşlılarımız için bölgeye huzurevi yapımı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızla birebir iletişimde bulunduğumuz halk meclisleri düzenliyoruz. Kadınlar için yazın açık havada çamlık alanda, kışınsa kapalı spor alanında uzman eşliğinde step yapımı devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için çorba evlerinde ücretsiz çorba ikramı yapılıyor. Yine sosyal işlere bağlı olarak faaliyet gösteren engelliler bürosunun faaliyetleri arasında engellilere ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor.
Sosyal ve kültürel faaliyetlere dönük ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?
Beylikdüzü Belediyesi olarak sosyal ve kültürel çalışmalar konusunda çok önemli projeler yürütüyoruz. Beylikdüzü Etkinlik Alanı’na kurduğumuz çadırda şu anda yoğun bir etkinlik programımız var. Burada her çarşamba çocuk tiyatrosu, her Cuma büyüklere tiyatro, her Cumartesi yöresel gece ve her Pazar sinema gösterimi sunuyoruz. Tamamen ücretsiz olan bu etkinliklerde vatandaşlarımıza çeşitli ikramlarımız da var. Yine bu alanın haricinde çeşitli okullarımızda etkinlikler tertip ediyoruz.

HALKIMIZA HİZMET İçİN çALIŞIYORUZ

 • Belediye Başkanı olarak halkın içinde olmanız dikkat çekiyor. Başbakan’ın çizdiği “vatandaşın arasına karışan, dertleri dinleyip çözüm üreten” Belediye Başkanı profiline uygun bir çalışma prensibiniz var. Peki halkla nasıl bir araya geliyorsunuz?

Biz ‘Halk için halkla beraber’ yönetim anlayışını benimsemiş bir belediyeyiz. Onlara hizmet için varız. Onun için vatandaşımızla her fırsatta bir arada olmaya gayret ediyoruz. Buluşma alanımız bazen makam odası, bazen etkinlik alanı, bazen bir halk meclisi, bazen bir site toplantısı veya bazen de sokak faaliyeti olabiliyor. Bu anlamda kimseye bir ön yargımız yok ve bütün vatandaşlarımıza yaklaşımımız eşittir. İmkânlarımız ölçüsünde vatandaşlarımızı dinliyor, istek, dilek ve şikâyetlerine kulak veriyor, sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz.

 • Gün içinde özel kabul saatleriniz mi var?

Bu konuda gün içinde özel bir zaman ayırmıyoruz. Elbette günlük işlerimiz bir plan dâhilinde gerçekleştiriliyor. 15 günde bir perşembe günleri belediye binasında düzenlenen halk meclislerine birim müdürleri ve başkan yardımcılarıyla katılarak herkesin sorununu birebir dinleyerek, yardımcı oluyor. Her mahallede düzenlenen halk meclisleri, ev ziyaretleri, site toplantıları ve biraz önce bahsettiğim halk toplantılarında burada yaşayan her kesimden vatandaşla hem hal oluyoruz.

 • Vatandaş kapınızı çalınca mı sorunlarını anlatıyor, yoksa sahayı mı geziyorsunuz?

Daha önce ifade ettiğim gibi vatandaşımızla her zaman birlikteyiz. Ancak vatandaşların sorunlarını birebir dinlemek için “Halk Meclisleri” tertip ediyoruz. İki haftada bir organize edilen halk günlerinde vatandaşlar sorunlarını anlatıyor ve biz de ilgili arkadaşlarımızla birlikte dinliyor ve çözüm üretiyoruz.

 • özetle derdi olan vatandaş size ulaşabiliyor mu, Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak bürokrasiyi nasıl aşıyorsunuz?

Elbette ulaşıyor. Bu hususta ben ve ekip arkadaşlarım çok hassas davranıyoruz. Daha önce de ifade ettim, tekrar söylüyorum; biz vatandaşa hizmet için varız. Bizim işimiz çözüm üretmek, vatandaşı rahatlatmak. Elbette her şey yasal çerçevede olacak, ancak hizmet vermek konusunda bir şeylerin arkasına da sığınamayız. Yasal çerçevede vatandaşın sorununa çözüm üreteceğiz ve üretiyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası