Son Haberler

Azerbaycan’da potansiyel yüksek

Azerbaycan’da sigorta sektörü her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Pazarın bugün geldiği seviyeyi henüz yolun başı olarak değerlendirmek mümkün. Pazar payı geliştirilebilecek birçok ürüne sahip sektör, pandemi nedeniyle değişen şartları da dikkate alarak yepyeni ürünler geliştirmeye açık.

Sektörde dijitalleşmenin artması gerektiğini ifade eden Azerbaycan’ın ilk özel şirketi Günay Sigorta’nın Yönetim Kurulu Üyesi Saida Fatullazade, Turcomoney Dergisi Orta Asya/Kafkasya Edition Yayın Yönetmeni Serhat Baş’a sektörün gelişimi ve Günay Sigorta’nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

* Sayın Fatullazade, Azerbaycan’da sigortacılık sektörünün gelişimi ve bugün geldiği nokta hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?

Azerbaycan’da sigorta sektörü yeni ve gelişmekte olan alanlardan biridir. Son yıllarda genel olarak sigortacılık alanında daha genel artışın hayat sigortasından kaynaklandığını görmekteyiz. Uluslararası olarak Azerbaycan birçok postosyalist ülkenin gerisinde kalıyor. Gönüllü hayat dışı sigortalarda yeni sigorta türleri piyasada önem kazanmaya başladı. Zorunlu sigorta ise dengeli bir şekilde büyümektedir. Hizmetlerin önemli bir kısmı daha dijitalleştirilmedi. Sektörün artım potansiyeli büyüktür ve etkili propaganda, bilinçlendirme çalışmaları yapılırsa sigorta piyasası hızlı bir şekilde gelişecektir.

* Günay Sigorta şirketi ne zaman kuruldu? Şirketinizi tanıtır mısınız? Hangi sigorta dallarında ürün ve hizmet sunuyorsunuz?

Azerbaycan’ın ilk özel sigorta şirketi olan “Günay Sigorta” OJSC, Maliye Bakanlığınca verilen 4 Eylül 1992 tarih ve 235 sayılı sertifika ile tescil edilerek faaliyete başlamıştır. Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinden “Anadolu Sigorta” ile yaklaşık 20 yıldır işbirliği yapmış, dünyanın önde gelen sigorta ve reasürans şirketlerinden olan “Zurich”, “ACE”, “Allianz Türkiye”, “FM Global”, “Ingosstrach”, “Azre Reasürans” ve diğerleri gibi büyük firmalarla işbirliğine devam etmekte, müşterilere 19 gönüllü ve 4 zorunlu sigorta ile hizmet vermektedir.

* Azerbaycan şirketlerinin ve halkının sigorta konusuna bakış açısı nedir? Hangi alanlardaki sigortalılık oranları daha yüksek?

Bir dönem Bakü’de AVM ve fabrikalarda çıkan yangınlar, işyerlerinde sigortaya ayrılması gereken miktarın ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. Girişimciler bu olaylardan sonra daha aktif bir şekilde sigorta ürünlerine ilgi duymaya başladı. Azerbaycan’da hayat dışı sigortaya göre araç sigortası, mülk sigortası, seyahat sigortası, sağlık sigortası ürünleri aktif olarak kullanılmaktadır.

* Şirketiniz için 2019 ile 2020 yıllarını ciro, karlılık, pazar payı gibi unsurlar açısından mukayese eder misiniz?

2019 yılı ile karşılaştırıldığında 2020, şirketimiz için daha başarılı bir yıl oldu. Koleksiyonlarımız yaklaşık 2 milyon kadar arttı. Pandemi döneminde işletmelerin zayıflaması ve azalan kârlar göz önüne alındığında, genel olarak 2020 senesi sigorta sektörü için kötü bir yıl değildi. 2020`de en çok darbe seyahat sigortası ürünleri koleksiyonunda oldu. Uluslararası seyahatin askıya alınması ve ardından kısıtlanması seyahat sigortası talebinde keskin bir düşüşe neden oldu. Yıl başında “Zorunlu Emlak Sigortası”nda yaşanan büyük artış, tarım sigortacılığının gelişmesi pazarı harekete geçirdi.

* Acente ve şube sisteminiz hakkında bilgi alabilir miyim? Azerbaycan genelinde kaç şubeniz var?

Azerbaycan’da merkez ofisimizin yanı sıra 11 şubemiz ve 100’den fazla satış noktamız faaliyet göstermektedir. Büyük bir sevinçle belirtmek isterim ki, 2021’den itibaren işgalden kurtulmuş topraklarımızda da yeni şubeler açılacaktır.

* Sektördeki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz? Sigorta primlerindeki seviye ve karlılık sizi tatmin ediyor mu?

Şu anda sigorta sektöründe güçlü bir rekabet yok. Çoğu şirket sadece kendi pazar payını almakta ve her yıl belli bir miktar artırmakla yetiniyor. Ancak pazarın büyük bir potansiyeli vardır. 2020 yeni risklerle akıllara kazındı. Bu riskler hem gerçek hem de tüzel kişiler için yeni sigorta ürünleri geliştirmeye vesile olabilir. Gönüllü sigortaya ilgi hala yüksek düzeyde değil. Zorunlu sigortanın yanı sıra gönüllü Sigorta türlerine olan ilgi artar ​​ve bazı zorunlu sigorta türlerinde kontrol mekanizması iyileşirse, sigorta piyasası tam anlamıyla gelişecektir.

* 2021 yılıyla ilgili hedefleriniz nelerdir? Yeni ürün lansmanları yapacakmısınız?

2021’de sigorta şirketleri işgalden kurtarılmış topraklarımızda yeni şubelerle hizmet gösterecektir. Pandeminin yaratmış olduğu etkilerin sonucunda yeni sigorta ürünlerinin piyasaya girmesini temenni ediyorum. Pandemi sona ererse, bazı sigorta ürünlerinde muazzam bir artış olacaktır. Bundan başka yerel sigorta piyasası Türkiye sigorta piyasası ile işbirliği yapmaya başladı ve kardeş ülkenin tecrübesinin ülkemizin sigorta piyasasına çok faydalı olacağına inanıyorum.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası