Son Haberler

Libya`da THY rüzgarı

Dünyanın en iyi havayolu şirketleri arasında yeralan Türk Hava Yolları, Libya’da 35 yıldır hizmet sunuyor. Trablus Havalimanı’na haftada 14 yolcu seferi gerçekleştiriliyor. Mitiga Havalimanı’na ise haftada 2 kargo seferi icra ediliyor. Başkent Trablus’ta bir araya geldiğimiz Libya THY Müdürü Hasan Hamdan’la, ülkedeki faaliyetleri hakkında konuşuyoruz. Avrupa’nın en büyük 3. havayolu şirketi olan THY’nin kurumsal kimliğini her yönüyle üzerinde taşıyan ve alanında oldukça önemli bir tecrübeye sahip olan Genç Müdür Hasan Hamdan, bölge ülkelerinin nabzını oldukça iyi tutabilin, insan ilişkileri güçlü bir yönetici.

2013 yılında Libya’da sefer sayısını haftada 14’ten, 21’e çıkarmayı, böylece kapasiteyi yüzde 30 arttırmayı hedeflediklerini söyleyen Hamdan; “Boeing 737-800 ve Airbus 320 ile seferlerimizi icra ediyoruz. Ayrıca Trablus’a haftada iki kargo seferimiz var. Her hafta yaklaşık 60 ile 80 ton arasında kargo taşıyoruz. Yolcu profilimiz genellikle Libya vatandaşlarından oluşuyor. Turizm amaçlı İstanbul’a gidenlerin yanı sıra, Avrupa ve Amerika’da yaşayan Libyalılar yolcularımız arasında önemli bir paya sahip. Türkiye, Libyalıların uçakla en çok ziyaret ettiği ülke konumunda yer alıyor. Türkiye ile Libya arasında vize uygulanmaması iki ülke arasındaki gidiş-gelişlerin artmasında önemli rol oynuyor” diyor.

ACENTE SAYISI 48’E YüKSELDİ

Libya’da, THY olarak satış kanallarını hızla arttırmayı hedeflediklerini belirten Hasan Hamdan, Trablus’taki acente sayısını 48’e çıkardıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürüyor: “2012 yılında taşıdığımız yolcu sayısı 155 bin 756’yı buldu, ciromuz ise 41 milyonu aştı. Trablus/İstanbul hattında hava yolu şirketi olarak 4 rakibimiz var. Aynı noktaya uçtuğumuzdan dolayı ciddi rekabet söz konusu. Bütün bunlara rağmen dünya markası olan THY, Libya’da 2012 yılında yüzde 52’lik pazar payına sahip olmayı başardı.”

ülke genelindeki mevcut altyapı problemleri ve havalimanlarının yetersizliğine karşın yolcularına kaliteli hizmet sunmak için sürekli kendilerini yenilediklerini belirten Hamdan sözlerini şöyle tamamlıyor: “THY’nin, bu ülkedeki vizyonu ve ağırlığı oldukça iyi bir noktada. Devrim sırasında Libya‘nın dış dünyayla bağlantısının yeniden kurulmasında mühim bir rol oynadık. öte yandan ülkeler arası ticaretin gelişmesinde hava ulaşımının etkisi göz önüne alındığında, THY olarak ekonomik gelişime de katkı sunduğumuzu düşünüyorum.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası