Son Haberler

Perakende sektöründe canlanma sinyalleri

Beklentilerin altında bir büyüme oranıyla kapanacağı görülen 2012 yılının son ayında, en önemli sektörümüz perakendenin canlandığını ve talebin tekrar yükselişe geçtiğini görmek, 2013 için olumlu sinyaller olarak algılanabilir.

AB resesyona girmiş durumda
Yakın coğrafyamızdaki gelişmelere bakıldığında en büyük ticari ortağımız olan Avrupa Birliği(AB), 2012 yılı sonu itibariyle resesyona girmiş durumda. 2013 yılı için çıkış öngörülmediği gibi özellikle birliğin güney ülkeleri kaynaklı krizin, devam edeceği ve Almanya gibi bugüne kadar krizin etkilerinin nispeten az hissedildiği lokomotif ülkelerde bile son verilerle tüketici güven endeksinde gerileme ve kapasite kullanım oranlarında düşüş gözüküyor. Durgunluk tüm sektörlerde işlerin gerilemesi anlamına geliyor. Artık yaşlı Avrupa’nın yorulduğunu görüyoruz. Bu durum euro bölgesi perakende sektörünü ciddi biçimde olumsuz etkileyecek ve efsane bildiğimiz bir takım global markalar dahi sıkıntılı günler yaşayacak.

Hissedilir bir canlanma görülüyor
Ortadoğu coğrafyasına baktığımızda kargaşa ve huzursuzluğun devam ettiğini ve kısa sürede düzelme beklentilerinin olmadığını görüyoruz. Yakın coğrafyamızdaki tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye piyasasında, son aylarda gelen not artışı ve bütçe disiplininde sağlanan iyileşmeler, faiz oranlarındaki düşüş ve sonucunda para politikasının gevşetilmesiyle birlikte, özellikle 2012’nin son ayında hissedilir bir canlanma görüyoruz. önümüzdeki yılın 2012‘den daha iyi olacağı öngörümüz, son aylardaki sıçramayla netleşti. Faizlerdeki düşüş ve kredilerde buna bağlı yeniden yapılandırma çalışmaları, tüketici moral motivasyonunda artışla birlikte yılbaşı öncesi alışverişi canlandırdı.

2013 umut veriyor
Tüm bu iç piyasada yaşanan gelişmelere ilave olarak güven ve huzur arayan yakın coğrafya tüketicisinin özellikle alışveriş turizmi için ülkemizi tercih etmesi, perakendecinin 2013 yılı için moralini ve umudunu yükseltiyor.

Süleyman ORAKçIOĞLU

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası