Son Haberler

Sanayimizin çileli yılları…! (Bir Hatıra Y. Müh. Hulusi Çetinoğlu)

-Gençlik yıllarımızda örnek aldığımız Hulusi Çetinoğlu; Milliyetçi-muhafazakâr; dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden araştırmacı, girişimci, devlete bağlı, millete saygılı bir kişiliğe sahip ağabeylerimizden biriydi. Ruhu şad, makamı cennet olsun. Hulusi ağabeyle tanışmamız Türk siyasi tarihinde önemli atılımlar gerçekleştirmiş olan Turgut Özal’ın DPT Müsteşarlığı döneminde bir toplantıda gerçekleştirmişti.

Hulusi Çetinoğlu, benim de bursuyla okuduğum Sümer Bank Genel Müdürlüğü’nden ayrıldıktan sonra özel sektöre geçti. Ardından Türk Milli Kültür Vakfı, Aydınlar Ocağı, İstanbul Sanayi Odası, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi sivil toplum kuruluşları faaliyet alanlarında yollarımız hep kesişti. Tecrübelerinden istifade etme imkânımız oldu.

Gençlik yıllarımızda örnek aldığımız Hulusi Çetinoğlu; Milliyetçi-muhafazakâr; dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden araştırmacı, girişimci, devlete bağlı, millete saygılı bir kişiliğe sahip ağabeylerimizden biriydi. Ruhu şad, makamı cennet olsun.

Hulusi ağabeyle tanışmamız Türk siyasi tarihinde önemli atılımlar gerçekleştirmiş olan Turgut Özal’ın DPT Müsteşarlığı döneminde bir toplantıda gerçekleştirmişti.

TMKV | TMKV Ailesi | Mütevelli Heyeti Başkanları

Hulusi Çetinoğlu’nun; benim de bursuyla okuduğum Sümer Bank Genel Müdürlüğü’nden ayrılması ve özel sektöre geçtiği dönemde TMKV Türk Milli Kültür Vakfı, Aydınlar Ocağı, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, İSO İstanbul Sanayi Odası, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve İMSAD Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği, TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi sivil toplum kuruluşları faaliyet alanlarında yollarımız hep kesişti. Beraber hizmet etme, tecrübelerinden istifade etme imkânımız oldu.

Türk demokrasi hayatına indirilmiş, Başbakan Menderes ve iki arkadaşının idamı ile sonuçlanan ve yıllardır acısını, hüznünü milletin unutamadığı talihsiz 1960 askeri darbesi sonrası başta ekonomimiz olmak üzere sosyal, kültürel, siyasi hayatımız giderek dar boğazlara sürüklenmekte, toplumdaki ayrışım ve kutuplaşmalarla ülkenin geleceği hakkındaki endişeler artmaktaydı.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDA BİRLİKTE OLDUK

İş dünyasında, yukarıda belirttiğim kuruluşlarda ve özel toplantılarda çeşitli konular tartışılmakta ve bir şeyler yapma arayışları gündemi almaktaydı. İşte o günlerde Hulusi Çetinoğlu’nun aktif olarak kuruluşunda ve başkanlıklarında bulunduğu oluşumlardan sadece ikisinden bahsetmek istiyorum.

Bunlardan birincisi; o tarihlerde TBMM Başkanlık görevinde bulunan ve gençlik yıllarımızda yine örnek aldığımız ağabeylerimizden olan Ferruh Bozbeyli öncülüğünde Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Prof. Dr. Süleyman Yalçın gibi akademisyenlerimizin, Y. Müh. Recai Kutan, Av. Muzaffer Somay, İbrahim Bodur, Şaban Çavuşoğlu, Asım Kocabıyık ve Zeki Aytaç gibi birçok iş adamımızın, Turgut Özal başta birçok bürokratın katılımı ile kurulmuş olan TMKV toplantı ve çalışmalarımızda Başkan Hulusi Çetinoğlu beraber olduk. Vakıf çalışmaları, halen Prof. Salih Tuğ hocamızın başkanlığında hizmetlerini başarıyla devam ediyor. Bugüne kadar ülkemizin geleceğini inşa edecek olan iş dünyasına, bürokrasi ve siyasi hayatımıza hizmet verecek, vatanına, milletine sevdalı, devletine bağlı milliyetçi muhafazakâr, gönlü İslam sevgisiyle dolu gençlerin yetişmesi yanı sıra bizi millet yapan kültür ve sosyal hayatımızda örnek çalışmaları başarıyla sürdürüyor. Nitekim bu güzel gelişmeyi örnek alarak TMKV kültür evinin bulunduğu tarihi Eyüp Sultan semtinde bizler de İDV İş Dünyası Vakfı’nı kurup tarihi bir konağı Anıtlar Kurulu’nun kontrolünde yeniden inşaa edip, eğitim ve hizmet merkezi oluşturarak aynı doğrultuda yararlı hizmetleri sürdürüyoruz.

ÖNERİLERİMİZİ HULUSİ ÇETİNOĞLU ARACILIĞIYLA TURGUT ÖZAL’A İLETİYORDUK

İkinci ise; İMSAD kuruluşunda kurucu ve başkan olarak hizmet verdiği yıllarda (1984-1987) tüm sanayimiz gibi o tarihlerde ekonomimizin itici gücü, etkili istihdam alanı olan inşaat sektörünün sorunları karşısında benimde mensubu olduğum Kale Grubu’nun da katkılarıyla yapılan toplantılarda aranan çıkış yolları hakkındaki önerilerimizi Hulusi Çetinoğlu o tarihlerde Başbakan Yardımcısı ve sonra da Başbakan olan Turgut Özal’ın yakın arkadaşı ve kat komşusu olması sebebiyle kolaylıkla iletiliyordu.

İMSAD BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE YAPILAN ÇALIŞMALARI TAKDİRLE ANIYORUZ

Turgut Özal’ın bu konuları firma bazında ya da kişisel görüşler yerine dernek veya vakıf kurarak ortaya konulmasının daha etkili olacağı tavsiyeleri üzerine benimde İSO Meclis üyesi ve TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Başkanı olarak görev yaptığım döneme rastlayan günlerde kurulan İMSAD Başkanlığı’nda yapılan yararlı çalışmalarını takdirle anıyoruz.

İnşaat sektörünün önde gelen Kale Grubu, Borusan, Çuhadaroğlu, Dökümay, Eczacıbaşı, Çavuşoğlu v.b. birçok kuruluşlarının öncülüğünde kurulmuş olan İMSAD, bugüne kadar Türk İnşaat Sanayinin sorunlarının çözümü ve gelişerek dünya pazarlarında rekabet edebilme seviyesine yükselmesinde önemli hizmetler gerçekleştiriyor.

Tüm emeği geçenleri kutluyor ve aramızdan ayrılanları rahmetle anıyoruz.

Saygılarımla,

Ali COŞKUN

58. ve 59. Hükümetler Sanayi ve Ticaret Bakanı

coskun@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası