Son Haberler

Türkiye ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 1.8 daraldı

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde % 1.8 daraldı. Beklentiler daralmanın yüzde 0.5 olacağı yönündeydi.

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde % 1.8 daraldı. Ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.7 ve ikinci çeyreğinde yüzde 3.1 büyümesine karşın, üçüncü çeyrekte darbe girişimi, Brexit kararı ve jeopolitik gelişmelerinin etkisiyle yüzde 1.8 daraldı. Beklentiler (eski seriye göre) daralmanın yüzde 0.5 olacağı yönündeydi. Bu arada yeni seriye göre 2016 ilk ve ikinci çeyrekte büyüme yüzde 4.5 oldu.

TÜİK, üçüncü çeyrek büyüme verilerini açıkladı

TÜİK, Temmuz – Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrek büyüme verilerini açıkladı. TÜİK’in bugün itibarıyla gerçekleştirdiği Avrupa Birliği Yönetmeliklerine (ESA 2010) göre yaptığı revizyon ardından 2009 baz yılına göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yüzde 1.8 daraldı. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla 655 milyar 400 milyon TL oldu. Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; tarım sektörünün toplam katma değeri, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 7,7 azaldı, sanayi sektörünün toplam katma değeri, yüzde 1,4 azaldı, inşaat sektörünün toplam katma değeri, yüzde 1,4 arttı ve hizmetler sektörünün toplam katma değeri, yüzde 8,4 azaldı.

Devletin nihai tüketim harcamalarında yüzde 23.8 artış

Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 3,2 azaldı. Devletin nihai tüketim harcamaları, yüzde 23,8 arttı ve gayrisafi sabit sermaye oluşumu, yüzde 0,6 azaldı. Mal ve hizmet ihracatı yüzde 7 azalırken, ithalat yüzde 4,3 arttı. Mal ve hizmet ihracatı, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 7 azaldı, ithalatı ise yüzde 4,3 arttı.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası