Son Haberler

Bakan Özlü: Telafi edeceğiz!

Büyüme verisine hükümet kanadından ilk yorum… Bakan Özlü, büyüme verisinin son çeyrekte telafi edileceğin düşündüğünü söyledi.

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 1.8 daraldı. TÜİK’in açıkladığı veri sonrası hükümet kanadından ilk açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den geldi. Özlü, NTV’de katıldığı canlı yayında büyüme verisi ve ekonomik gelişmeleri yorumladı.

Türkiye ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 1.8 daraldıKüçülmenin 4. çeyrekte toparlanacağını ifade eden Özlü, “Güvenlikle ilgili terör saldırısından sonra büyümeyle ilgili rakamların da menfi gelmesi doğrusu üzücü ikinci bir hadise oldu. Üçüncü çeyrekte iki büyük bayram tatilinin olması, çevremizdeki gelişmelerden dolayı bu küçülmeyi dördüncü çeyrekte telafi edeceğimizi düşünüyorum. Ekimde sanayinin büyümesi ilk göstergesidir. Dördüncü çeyrekte bu küçülmeyi telafi edeceğimizi düşünüyorum. Yeni hesaplama yöntemi de var, baz yılı 2009 oldu. Dördüncü çeyrekteki toparlanmayla 2016’yı orta vadeli planda hedeflenene yakın olduğunu düşünüyoruz.” Bakan Özlü, piyasadaki sıkışıklığı bildiklerini ve bunun için tedbirler aldıklarını belirterek, “Piyasalarda bir durgunluk olduğu bilgisi bize her zaman geliyor. Piyasadaki nakit sıkışıklığını aşmak için bir çalışma yapıldı. Ortaya bankaların kredi risklerinin devlet tarafından üstlenilmesini öngören bir temel prensip belirlendi. 250 milyar liralık kredi paketinin piyasaya sunulması kararlaştırıldı. Tedbirler paketinde kamunun harcamalarını biraz kısması görüşüldü. KOBİ’ler için açıklağımız 50 bin TL kredi desteğini bu hafta başlatıyoruz.”

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası