Son Haberler

Türkiye Seramik Federasyonu Başkanlığı'na İlter Yurtbay seçildi

İSTANBUL (AA) – Türkiye Seramik Federasyonu Başkanlığı görevine Yurtbay Seramik Yönetim Kurulu Başkanı İlter Yurtbay seçildi.

Federasyondan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Seramik Federasyonu 11. Olağan Genel Kurulu, İstanbul'da gerçekleştirildi.

Seramik sektörünün büyüklüğünün ele alındığı, geçmiş dönemde gerçekleştirilen proje ve faaliyetlerin paylaşıldığı genel kurulda, İlter Yurtbay, Türkiye Seramik Federasyonu Başkanlığı görevini Erdem Çenesiz'den devraldı.

Federasyonun 3 dönemdir başkanlığını yürüten Erdem Çenesiz yeniden aday olmazken, 2023-2025 yıllarında görev yapacak yeni yönetim kurulu da belirlendi.

Yönetim kurulunda yer alan Altuğ Akbaş, Hasan Pehlivan, Göksen Yedigüller, Hakan Çanakcı, Enver Sever ve Nihat Özyurt başkan yardımcılığı görevine seçildi.

– "6 yılda 835 faaliyetle aktif bir dönem geçirdik"

Açıklamada genel kurulda yaptığı konuşmaya yer verilen Erdem Çenesiz, 3 dönem başkanlık yaptığı süre boyunca yönetim kurulu ile beraber sektörünün sorunlarını çözmeye odaklandıklarını belirterek, ihracatın artırılması amacıyla hayata geçirdikleri faaliyetlerden bahsetti.

Sektöre yol gösterici ve sektörü destekleyici çalışmalar yaptıklarını kaydeden Çenesiz, kamu kurumları ile iletişimi artırdıklarını, bakanlıklarda daha aktif rol aldıklarını, sektörün önemini ortaya koymak için yerli katma değer raporu ve ihracat katkı endeksi çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

Çenesiz, "Yoğun bir şekilde diplomasi trafiği yönettik. Basında sıklıkla sektörümüzün sıkıntılarından ve çözüm önerilerimizden bahsettik. 6 yılda 23 ülke ve 47 şehri kapsayan 835 faaliyetle dolu, son derece aktif ve örnek gösterilecek bir dönem geçirdik." ifadelerini kullandı.

– "Zamanı geldiğinde bayrağı devretmek gerekiyor"

Erdem Çenesiz, sektörel örgütlerde zamanı geldiğinde bayrağı devretmek gerektiğinin altını çizerek, devam etmesi yönünde gelen taleplere rağmen başkanlığa talip olmadığını bildirdi.

Çenesiz, "Başkanlık görevini devralan kıymetli arkadaşım İlter Yurtbay'ın heyecan ve azimle güzel işler yapacağına inanıyorum. Başkanlığım döneminde ihracat rakamını 945 milyon dolardan 2 milyar dolara çıkartan seramik sektörünü tebrik ediyor ve şükranlarımı sunuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Türk seramik sektörünün dünyada önemli bir oyuncu konumunda olduğunu kaydeden Çenesiz, bu alanda yapılan her 100 dolarlık ihracattan 82 dolarının yurt içinde kaldığını anlattı.

Çenesiz, "Hedefimiz, yeniden şekillenen dünya pazarında ve tedarik zincirinde Türk seramiklerinin kalıcı olarak yer alması. Son yıllarda tüm olumsuz etkilere rağmen büyümeye, hedeflerimizi yakalamaya devam ettik." ifadelerini kullandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası