Son Haberler

3 YILDA 3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, 1978 yılında Almanya’da okumaya gitti. Türkiye’den bu ülkeye tekstil ihraç etmeye başlayarak iş hayatına atıldı. 32 yıl önce tekstil makineleri üreterek girdiği iş hayatına, daha sonra gayrimenkul ve turizmle devam etti. Dünyaca ünlü markalarla lüks residence ve yaşam alanlarına imza attı. Astoria AVM, Bellevue Residence, Maçka Armani Residence ses getiren projeleri bunlardan bir kaçı. Bodrum Göltürkbükü’nde gerçekleştirdiği Cennet Koyu’na dünyanın ve Türkiye’nin en zengin isimlerini villa sahibi yaptı.

Vedat Aşçı, Alman disiplini ile yürüttüğü işlerini, gelecek planlarını, sır gibi sakladığı enerji alanındaki yatırım düşüncelerini, İstanbul ile ilgili hayallerini ve Türkiye’den neden vazgeçemediğini Turcomoney’e anlattı… İşte 2 bin kişilik çalışanı ile yeni ufuklara yelken açan Astaş Holding Başkanı Veda Aşçı’nın başarılarla dolu hikâyesi…

İş hayatına nasıl atıldınız, kısaca anlatır mısınız?

Bafra, Samsun doğumluyum. Eğitim almak için 1978 senesinde Almanya’ya gittim. Bir taraftan okurken bir taraftan da çalışmaya başladım. 1980’lerde Türkiye’den tekstil ürünleri Almanya’ya ihraç etmeye başladım. 1983 yılında Türkiye’deki şirketimi kurdum. Bu şirket Armani, Ermenegildo Zegna, Gucci, Hugo Boss, Lacoste, Mavi, Prada, Sarar ve Tommy Hilfiger gibi dünya markası için üretim yapan şirketlere, modayı yaratanlara tüm teknolojik alt yapıyı sağlıyor. 32 yıldır tekstil sektörü makine tedariki yapıyoruz. Sektörün hemen hemen tamamına veriyoruz.

Türkiye’de makine ve ekipmanlarımızın olmadığı tesis kalmadı. Yılda 30-40 bin makine satıyoruz. Türk Cumhuriyetleri, Mısır, İran, Romanya, Bulgaristan, hatta bazen Rusya’ya da tekstil makineleri satıyoruz. Tekstil makineleri sektöründe işlerimiz büyüyerek devam ediyor. Türkiye’de ve komşu ülkelerde ciddi cirolar elde ediyoruz. 600 çalışanımız ve 12 şubemiz var. O tarafta iddialı bir şekilde tekstil sektörü pozisyonu ve konumunu koruyor. Daha çok markalara üretim yapılıyor ve daha nitelikli ve kaliteli üretim yapılıyor. İhracatımızda gücünü koruyarak devam ediyor. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ile birlikte ciddi eğitimler verdik. Yabancı hocalar ve uzmanlar getirdik.

İŞ HAYATIMDAKİ BAŞARIMIN ANAHTARI ALMAN DİSİPLİNİ

Almanya, sizin iş hayatınızda önemli bir yere sahip. Almanya’da neler yaptınız? Bugün Almanya’da yaptığınız işler var mı, neler yapıyorsunuz?

Almanya’da 23 sene yaşadım. İki ülke arasında mekik dokudum. Almanya’da kalmam vesilesiyle ve eğitimimden dolayı da ciddi Alman disiplini ve kalitesini ve dünya çapındaki iş tecrübesini kazandım. Gerçekten bu eğitim ve disiplinle farklı bir işadamı olma vizyonunu yakaladık. Almış olduğumuz eğitim, disiplin ve dürüstlük sayesinde dünya çapında Japonya’dan Almanya’ya kadar, Amerika’dan Hong Kong’a kadar iş ortaklarımız var. Yabancılarla ciddi anlamda iyi ilişkiler içerisinde çalışıyoruz. Dünya ticaretini Almanya merkezli şirketimizde çok iyi bir şekilde tecrübe ettik. 10 yıl önce vatanımıza döndük ve bütün bu tecrübelerimizi ülkemize yararlı olmak adına kazandırmaya çalışıyoruz. 2002 yılından sonra Türkiye’nin ekonomisinin ve dünyadaki pozisyonunun ciddi anlamda gelişmesiyle birlikte biz de ticaret faaliyetlerimizi bu imkânlarla büyütüp ve büyümeye devam ediyoruz.

2001 KRİZİ BİZİM MİLADIMIZ OLDU

Astaş Holding olarak neler yapıyorsunuz? Holding’le ilgili bilgi verir misiniz?

Holding’de kaç kişi çalışıyor? 2014 yılı toplam cirosu ne oldu, 2015 beklentiniz nedir?

Astaş Holding olarak Türkiye ekonomisine ve tekstil sektörüne ciddi katkılarda bulunduk. 2001 krizinden sonra Türkiye’de ciddi fırsatlar doğdu. Kimse kriz olmasını istemez ama krizleri de artıya çevirmek adına işadamlarının yatırımlar yapması gerekiyordu. 2002-2003 yıllarında Türkiye’de ekonominin toparlanması ve düzelmesiyle Türkiye’de ciddi anlamda bir imkan oluştu. Biz de tekstil makineleri yanı sıra farklı sektörlerde de faaliyette bulunmak üzere harekete geçtik.

sd_7.jpg

2003 yılında gayrimenkul ve turizm sektörüne girme kararı aldık. Astoria AVM ve Kempinski Residence karma projesi, Bellevue Residence yaptık. Daha sonra George Armani ile Maçka’daki Armani Residence yaptık. Akabinde Bodrum’a dünyanın en önemli ve 7 yıldız hizmetleri sunan Mandarin Oriental Grubu ile bir anlaşma yaparak dünyanın 1 numaralı tatil köyünü ve dünyanın en iyi oteli yaptık.

öNüMüZDEKİ 3-5 YILDA 3 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ

Astaş Holding tekstil makinelerinin yanı sıra gayrimenkul ve turizm sektöründe de ciddi yatırımlara devam ediyor. Bünyesinde 2 bin kişi doğrudan, 6 bin kişi de dolaylı bir şekilde iş imkânı sağlıyor. önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde 3 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı yapacağız. 2004’ten bu yana 2 milyar dolarlık gayrimenkul geliştirdik. Bugünkü pazar değerleri 3,5-4 milyar dolara ulaştı. önümüzdeki yıllarda da yatırımlarımız devam edecek.

Turizm alanında yatırımlarımız devam edecek.

İSTANBUL’A 3 OTEL YATIRIMI PLANLIYORUZ

Kuruçeşme Arena’yı aldınız. O arsa için ve İstanbul için planlarınız var mı?

Dünyanın en önemli otellerinden Mandarin Oriental ile Boğaz’da Kuruçeşme Arena’nın şimdiki yerinde 115 bin metre kare üzerine dünyanın en lüks otelini yapma çalışmalarımız devam ediyor. Rakam belli değil. İstanbul’da 3 tane otel yatırımı yapacağız. Bodrum’da da fırsatlar ve imkânlar çerçevesinde yeni yatırımlarımızı devam ettireceğiz. İlerleyen yıllarda çeşme İzmir’de ve Ankara’da gayrimenkul yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Gayrimenkul yatırımlarımızda ve Astaş Holding olarak her yıl yüzde 20-30 arasında bir büyüme kaydediyoruz. 2014 ciromuz 650 milyon dolar.

üNLü MARKALARDAN GELEN TEKLİFLERDE SEçİCİ DAVRANIYORUZ

Armani, Kempinski, Mandarin Oriental gibi dünyaca ünlü markalarla çalışıyorsunuz? Markaların size kattığı değeri nasıl ifade ediyorsunuz?

Markalarla ilişkilerimiz çok iyi. Dünyanın en önemli markaları bizimle çalışmak istiyor. Şu anda çalıştığımız markalar Kempinski, Mandarin Oriental, Armani. Dünyanın birçok markası bizimle çalışmak istiyor. çünkü bizim yaptığımız projeler dünya çapındadır. Ama biz seçici davranmak zorundayız. Markalar bize yeni ödüllerle geri döndü. Maçka Armani Residence ve Bodrum Mandarin Oriental Hotel için ödül aldık.

CENNET KOYU’NDA JET SOSYETE BİR ARADA

Astaş Holding, Akdeniz çanağının en pahalı ve lüks resort projesini Mandarin Oriental Hotel Group ile Bodrum’da hayata geçirdi. Projedeki villa ve tatil evleri dünya elitlerini ağırlıyor.

Bodrum Göltürkbükü Cennet Koyu’nda 600 dönüm arazi üzerinde yer alan ve 2,5 kilometre sahil şeridinde konumlanan The Residences at Mandarin Oriental, Bodrum eşsiz güzellikte Akdeniz bitki örtüsü ve zeytin ağaçları ile bezeli üç özel koyda doğa ile iç içe bir yaşam sunuyor. Bir milyon yeni bitki ve yüz bin yeni ağacın da dikildiği projenin yüzde 85’i yeşil alanlardan oluşuyor. Nefes kesen Ege ve Akdeniz manzarasına sahip The Residences at Mandarin Oriental, Bodrum’da özenle seçilen sofistike ve doğal malzemelerle dünyaca ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış, tamamı deniz manzaralı, infiniti havuzlu 98 villa ve 116 rezidans bulunuyor.

İnşaatına 2010 yılında başlanan projede, 2014 yılında hizmete açıldı. 3 koy, 10 bin zeytin ağacı, 1 milyon bitki çeşidi var. Villaların yüzde 40 yabancılara, yüzde 60’ı ise Türkiye’nin en önde gelen ailelerine satıldı. Toplam 750 milyon dolara mal olan projenin şu anki değeri 1.5 milyar dolar.

eer.jpg

Söyleşinin devamı için Turcomoney dergisinin Haziran sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası