Son Haberler

1 MİLYON ARAÇ SATIŞI HAYAL DEĞİL

Türkiye’de üretim üssü bulunmasa da, önemli yatırımları olan Japon otomotiv devi Nissan da, pazarda söz sahibi şirketlerden biri. Nissan’ın Türkiye’deki performansını, 2015 hedeflerini, otomotiv sektörünün geldiği noktayı, geleceğini, sıkıntılarını, Türkiye’nin yerli oto sevdasını ve Nissan’ın yeni modellerini Autoshow 2015’te bir araya geldiğimiz Nissan Türkiye Sözcüsü İbrahim Anaç ile konuştuk…
Otomotiv sektörü, Türkiye’nin lokomotiv sanayilerinden birisi. 2015’in ilk çeyrek satış rakamları gayet iyi görünümde. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Otomotiv sektöründe tahmin edilenin üzerinde bir ilk çeyrek yaşanıyor. Satışların hızlı artışında kampanyalar, uygun fiyatlı 2014 model araçlar, filo satışları ve döviz kuru artacak endişesi etkili oldu.2015’e hızlı giren otomotiv sektörü, ilk çeyrekte tarihi rekor kırdı. Ocak-Mart döneminde satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artarak 173 bin 248’i gördü. Satışlar Mart ayında da geçen yıla göre yüzde 75 artarak 83 bin 302’ye ulaştı.
Pazarın geçen yılın aynı dönemine göre artış kaydetmesindeki bir sebep de baz etkisi oldu. Bilindiği üzere 2014 başında özel Tüketim Vergisi’ne (öTV) gelen zam, döviz kurunda yaşanan hareketlilik, kredi faizlerinde yaşanan yükseliş ve taksit sınırlandırması nedeniyle satışlar bir önceki yıla göre yüzde 25 düşmüştü. Tüm bu olumsuz gelişmelerden önceki yıl yani 2013 ilk çeyrekte ise toplam otomotiv pazarı 152 bin 604, Mart ayı ise 68 bin 774 olarak gerçekleşmişti. Dolayısıyla baz etkisi çıktığında satışlar 2013 ilk çeyreğine göre ilk çeyrekte yüzde 15, Martta da yüzde 22 artmış oldu. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2015 yılı ilk çeyreğinde 2014 yılı aynı dönemine göre baz etkisiyle 50.29 büyüme gösterdi.
er_1.jpg
Sektörün yılsonu hedeflerini nasıl görüyorsunuz?
Otomobil satışları, 2015 yılı ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42.13 artışla 126 bin 991’e yükseldi. Pazar 1 milyon satışı görecekmiş gibi duruyor ama beklentimiz seçimden sonra pazardaki ivmenin aşağı ineceği yönünde. Neden diye sorarsanız, kurlarda artış var ve bu fiyatlara yansıyacak. Bir enflasyon var. İkincisi faizler üzerinde ciddi baskı var. Bu baskının bir noktadan sonra artık kalkacağını ve faizin yükseleceğini görebiliriz. Bu da pazardaki tandansı düşürecek. Sonunda 900 bin civarında pazara ulaşacak. 2015 yılında ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekonomideki iyileşmeye paralel olarak, politika faiz artırma beklentisi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla parasal genişlemeye devam etme kararı, jeopolitik gelişmeler, Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele kararlılığı, cari işlemler açığındaki gelişim, yapısal reformlara ait atılacak adımlar ve içerisinde bulunulan seçim süreci etkili olacaktır.
ttrr.jpg
Sektörde özellikle Bursa’da birkaç fabrikada grevler var? Bu sektörü etkiler mi?
Bursa’da olaylar biraz daha devam ederse, mutlaka etkileme daha genele yayılacak. çünkü sadece otomobil üreten firmalar yok, yan sanayi üreten firmaları da var. Bu yan sanayi firmaları da birçok firmaya parça tedariki yapıyor. Dolayısıyla devam etmesi halinde fiyatlara etkili olabilir.

Türkiye genel seçimlere doğru gidiyor? Piyasalar tedirgin? Döviz epey değerlendi? Bu gelişmeler satışları yavaşlatır mı?


Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası