Son Haberler

“4bucakG stratejisi ile öncü olacağız”

Türkiye’nin Dijital Dönüşümü’nde yeni bir sayfa açacak olan 4.5G teknolojisine yönelik hazırlıklarını tamamlayan Vodafone, 1 Nisan sabahı Türkiye’nin dört bucağını 4.5G ile tanıştıracak. 4G ve üstü teknolojilerde 20 ülkede edindiği deneyimi Türkiye’ye taşıyacak olan Vodafone, “4bucakG” stratejisiyle her yerde herkesin 4.5G kullanıcısı olmasına öncülük edecek. Özellikle 800 ve 900 MHz frekanslarda sahip olduğu kapsama avantajıyla Türkiye’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı taahhüt eden Vodafone, halihazırda %90’a yakını 4.5G uyumlu olan SIM kartlarıyla da 1 Nisan sabahı en çok müşterisi 4.5G kullanan operatör olacak.

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, “Dijital yaşama yeni bir başlangıç yapacağımız 4.5G teknolojisiyle Türkiye’yi yarının Gigabit Toplumu’na taşıyacağız” dedi.

Vodafone’un 4.5G hazırlıklarını paylaştığı toplantıda, canlı bağlantıyla Maslak’tan Tuzla’daki Şebeke Operasyon Merkezi’ne bağlanılarak gerçekleştirilen hız testinde Türkiye’de ilk kez 8 farklı bant birleştirilerek 1.5 Gbps hıza ulaşıldı.

30 Mart 2016 – Türkiye’nin Dijital Dönüşümü’ne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösterenVodafone, mobil iletişimde yeni bir dönemin başlangıcı olacak 4.5G teknolojisine yönelik hazırlıklarını tamamladı. 2010 yılından bu yana 5 kıtada 20 ülkede sunduğu 4G ve üstü teknolojileri 1 Nisan itibariyle Türkiye’deki müşterilerine de sunacak olan Vodafone, bu global deneyiminin ışığında hazırladığı “4bucakG” stratejisiyle her yerde herkesin 4.5G kullanıcısı olmasına öncülük edecek. 4.5G ile çok daha geniş bir coğrafyaya kaliteli hizmet verecek olan Vodafone, 1 Nisan sabahı sunacağı 4.5G Kapsama Haritası, Vodafone Call+, Güvenli Depo ve VoLTE gibi hizmetlerle de Türkiye’de herkesin 4.5G ile genişbant iletişime sahip olmasını sağlayacak.

Vodafone Türkiye’nin 4.5G hazırlıklarını paylaşmak amacıyla Vodafone Maslak Plaza’da düzenlenen basın toplantısında canlı bağlantıyla Tuzla’daki Şebeke Operasyon Merkezi’ne bağlanılarak gerçekleştirilen hız testinde, Türkiye’de ilk kez 8 farklı bantbirleştirilerek 1.5 Gbps hıza ulaşıldı.

Öğüt: Dijital yaşama yeni bir başlangıç yapacağız

Vodafone’un 4.5G hazırlıklarının anlatıldığı toplantıda konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, 1 Nisan sabahı itibariyle bağlantılı hayatın 4.5G adında yepyeni bir teknolojiyle anılacağını belirterek, şunları söyledi:

“Vodafone Türkiye olarak biz bunu bir ‘başlangıç’ olarak niteliyoruz; çünkü, 4.5G teknolojisini Dijital Dönüşüm’ün yeni bir sayfası, yarının Gigabit Toplumu’nun giriş kapısı olarak görüyoruz. 4.5G ile birlikte bireylerin hayatına daha yüksek aktarım hızları, daha düşük gecikme süreleri, daha fazla kapasite ve daha çok kalite girerken, kurumlar da daha hızlı, daha etkin ve daha rekabetçi iş süreçlerine sahip olacak. Hem bireyler, hem şirketler, hem de nesnelerin saniyede 1 Gigabit’lik yaygın genişbant bağlantı hızından faydalanabileceği yeni bir toplum düzeni doğacak. ‘Gigabit Toplumu’ adı verilen bu yeni yaşam, gerçek zamanlı, her yerden, her zaman erişilebilen, bireyleri, kurumları ve nesneleri birbirine bağlayan bir internet altyapısı ile gerçek olacak. Biz de mobil alanda 4.5G, sabit hizmetlerde ise evlere kadar gidecek uçtan uca fiber ağlar ile Türkiye’de Gigabit Toplumu’na liderlik etmeyi sürdüreceğiz.”

Kırsal alanlar da kaliteli 4.5G hizmeti alabilecek

4.5G’yi Türkiye’nin en ücra köşesine kadar götürme hedefleri doğrultusunda 4.5G hizmet stratejilerini “4bucakG” olarak isimlendirdiklerini hatırlatan Öğüt, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin dört bucağını 4.5G ile tanıştırmayı, elde ettiğimiz frekanslarla halkımıza en yaygın 4.5G hizmetini vermeyi hedefliyoruz. Vodafone Türkiye olarak, biz bunun Dijital Dönüşüm Hareketi’nin yeni bir evresi olduğunu düşünüyor, 4.5G teknolojisini yarının Gigabit Toplumu’nun giriş kapısı olarak görüyoruz. 4.5G ile birlikte 2G ve 3G’ye kıyasla bireylerin hayatına daha yüksek aktarım hızları, daha düşük gecikme süreleri, daha fazla kapasite ve daha çok kalite girecek. Bilgiye erişimimiz hızlanacak, daha yaygın bir kapsama alanına sahip olacağız. Türkiye’nin dört bucağını 4.5G ile tanıştırmayı, gerek elimizde bulunan 900 MHz, gerekse de yeni aldığımız frekansları kullanarak, sadece bizde bulunan baz istasyonu teknolojimizi kullanarak en yaygın 4.5G hizmetini vermeyi hedefliyoruz.”

En geniş kapsama için 6 yılda 2 milyar TL’lik yatırım yaptı

Türkiye’de en geniş kapsamaya sahip operatör olacaklarını taahhüt eden Öğüt, şöyle devam etti:

“Bunu 800 MHz bandının yanı sıra 900 MHz bandında da sahip olduğumuz kapsama avantajıyla sağlamayı hedefliyoruz. 900 MHz bandında SingleRAN teknolojisini 2010’dan beri kullanan tek operatörüz. Bu bantta 4.5G hizmeti de verebileceğiz ve bu durumun sektörümüzde fark yaratacağını düşünüyoruz. SingleRAN, 4G ve üstü teknolojilerle uyumlu bir teknoloji. SingleRAN teknolojisi için 6 yılda 2 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bu yatırımı yaptık; çünkü, SingleRAN’in 4G ve üstü teknolojiler, yeni nesil genişbant için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu 6 yıl önce öngördük. Diğer yandan, Türkiye genelinde çekim noktalarımızı da iki katına çıkardık. Güçlü altyapımızla 4.5G teknolojisinin Türkiye’de her yerde herkese götürülmesini mümkün kılacağız.”

500 bin kişiye 4.5G’yi götürdü

Bugün Vodafone SIM kartlarının %90’ına yakınının 4.5G uyumlu olduğunu ve 1 Nisan sabahı en çok müşterisi 4.5G kullanan operatör olacaklarını söyleyen Öğüt, şöyle konuştu:

“4.5G teknolojisinde herkese en uygun cihazların en cazip avantaj ve tekliflerle sunulmasının öncüsü olacağız. Türkiye’de herkes tarafından bu teknolojinin kullanılmasını istiyoruz. Bu kapsamda, 4.5G uyumlu akıllı cihazları Vodafone Çok Satanlar Masası ile tüketicilerimize uygun fiyatlı kampanyalarla sunmaya başladık. Cihaz yatırımına önem veriyoruz. 4G ve üstü teknolojilerle uyumlu cihaz oranımızı son 1 yılda %188 artırdık. Bu yatırımı yaptık; çünkü, Türkiye’de herkesin akıllı telefon sahibi olması, akıllı cihaz sahipliğinin artırılması gerektiğine inanıyoruz. Diğer yandan, abonelerimizi 1 Nisan sabahına hazırlamak için aldığımız aksiyonlardan bir diğeri ise 4bucakG TIR’larımız ile ülkenin dört bir yanına doğru hareket etmek oldu. Şu ana kadar toplam 3 bin 792 kilometreyle Türkiye’yi karayolu olarak baştan başa 2 katından fazla dolaşan TIR’larımız, İzmir, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Zonguldak, Samsun, Trabzon’da 500 binden fazla kişiye ulaştı.”

Vodafone’lular 1 Nisan sabahı yeni hizmetlerle tanışacak

Vodafone abonelerini 1 Nisan sabahı yepyeni ürünler bekleyecek. Bu ürünlerden ilki,4.5G Kapsama Haritası olacak. Buna göre, Türkiye’nin 81 ilinde Vodafone mağazalarına kurulacak sorgulama ekranlarıyla müşterilerin bulundukları lokasyonlarda 4.5G kapsamasının olup olmadığı tespit edilebilecek. Tüketiciler, www.4bucakg.comsitesinden de bu sorgulamayı yapabilecek. Vodafone’un 4.5G hizmetine özel bir diğer ürünü, müşterilerle Vodafone SüperNet 4.5G hızında buluşacak olan Vodafone Call+anlık mesajlaşma olacak. Vodafone aboneleri, bu ürünle, arama esnasında görüşmelerine dosya, resim ve video ekleyerek daha kişisel ve interaktif arama deneyimine sahip olabilecek. Vodafone, Güvenli Depo bulut hizmetiyle de müşterilerine 4.5G ile artacak veri depolama ihtiyacına yanıt verebilecek çok etkin ve yüksek kapasiteli dosya saklama servisi sunacak. Vodafone aboneleri, 1 Nisan sabahı itibariyle, Voice over LTE (VoLTE) teknolojisiyle 10 kata kadar daha hızlı ses bağlantısı kurabilecek ve kesintisiz konuşabilecek.

Vodafone’dan 4.5G deneme kampanyası

Vodafone, abonelerini 4.5G’nin sunacağı yeniliklerle tanıştırmak amacıyla 4.5G deneme kampanyası da düzenleyecek. Buna göre, 4.5G uyumlu SIM kart ve akıllı telefona sahip Vodafone aboneleri, Nisan boyunca geçerli olacak kampanyadan yararlanmak için“4bucakG” yazarak 4545’e SMS atabilecek. Böylece Vodafone aboneleri, bir ay boyunca kendi tarifeleri dışında hiçbir ödeme yapmadan 4.5G teknolojisini deneyebilecek.

Vodafone Türkiye hakkında

Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, 31 Aralık 2015 itibariyle hizmet sunduğu 21,9 milyon abonesiyle Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir. Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olan Vodafone Türkiye’nin bugüne kadar toplam yatırımları 17 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011’de de Türkiye’nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i bünyesine dâhil etmiştir. Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, yaklaşık 3.300’ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43.000 paydaşı ile faaliyet göstermektedir.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası